“Çağımızdan görünən orta əsrlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı
Bu gün AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında görkəmli ədəbiyyatşünas alim, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Azadə Rüstəmovanın elmi-ictimai fəaliyyətinə həsr olunmuş “Çağımızdan görünən orta əsrlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı.
Öncə görkəmli alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən sənədli film nümayiş etdirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq A.Rüstəmovanın Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığındakı xidmətlərindən danışdı. Bildirdi ki, alim Ədəbiyyat İnstitutunda baş elmi işçi, şöbə müdiri vəzifələrində çalışarkən qədim və orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi-nəzəri problemlərinə dair qiymətli əsərlər yazmışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli alimin elmi fəaliyyətinin səciyyəvi xüsusiyyətlərindən danışarkən bildirdi ki, Azadə xanım güclü analitik təfəkkürə malik olan, müqayisəli idrak metodlarından yerli-yerində, səmərəli istifadə edə bilən, ədəbi-tarixi materialları dərindən öyrənən, təhlil edən, təhlillərini müasir elmi-nəzəri problemlərlə əlaqələndirən görkəmli ədəbiyyatşünas alimlərimizdən biri idi.
İ.Həbibbəyli qeyd etdi ki, alimin ədəbi fəaliyyətinin əsas istiqamətini orta əsrlər ədəbiyyatının tarixi-nəzəri problemlərinin tədqiq və təhlili təşkil edirdi. Fəaliyyətini orta əsrlər ədəbi mühitinin tədqiqinə bağlayan A.Rüstəmova klassik şeirimizdə obraz və xarakterləri təhlil etmiş, ədəbiyyatşünaslıqda nisbətən az öyrənilmiş, ya da heç öyrənilməmiş məqamların açılmasına xüsusi diqqət yetirmiş, poeziyamızın metod, janr, üslub xüsusiyyətləri, sələf, xələf, varis, irs problemlərini, folklor ənənələrini araşdırmışdır: “Azadə xanımın elmi yaradıcılığı əsasən klassik Azərbaycan ədəbiyyatının öyrənilməsi üzərində qurulmuşdur. Onun tədqiqatları görkəmli sənətkarların yaradıcılıqlarının tədqiqi ilə məhdudlaşmır, o həm də Azərbaycan ədəbiyyatının nəzəri məsələlərinə diqqət ayırırdı”.
“Azərbaycan epik şeirinin inkişaf yolları (XII-XVII əsrlər)” monoqrafiyasının onun ilk fundamental tədqiqat işi olduğunu qeyd edən natiq bildirdi ki, bu əsər klassik ədəbiyyatımızın təxminən 600 illik bir dövrünü əhatə edir. Alimin “Klassik Azərbaycan poeziyasında qəzəl. Janrın tarixi və poetikası” adlı kitabı da ədəbiyyatşünaslığımızda bu yönümdə ilk tədqiqat əsəridir.
Tədbirdə çıxış edən akademiklər Vasim Məmmədəliyev, Rafael Hüseynov, Teymur Kərimli, AMEA-nın müxbir üzvləri Nizami Cəfərov, Gövhər Baxşəliyeva, filologiya üzrə elmlər doktoru Fəridə Əzizova və başqaları A.Rüstəmovanın müxtəlif elmi istiqamətlərdə apardığı tədqiqatlarından, gənc alimlərə göstərdiyi qayğıdan söhbət açdılar. Azərbaycan ədəbiyyatının klassikləri Fələki Şirvani, Nəsimi, Füzuli, xüsusən Nizami Gəncəvi irsinin öyrənilməsində alimin əvəzsiz xidmətlərini yüksək dəyərləndirdilər.

Начала свою работу Международная научная конференция «Средние века глазами наших дней»
15 декабря 2014 года в Центральной научной библиотеке НАНА начала свою работу международная научная конференция «Средние века глазами наших дней», посвященная научно-общественной деятельности видного ученого-литературоведа, Заслуженного деятеля труда, члена-корреспондента НАНА Азады Рустамовой.
Сначала был продемонстрирован документальный фильм о жизни и деятельности видного ученого.
Открывший мероприятие вступительным словом вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о заслугах А.Рустамовой перед азербайджанским литературоведением и отметил, что ученым в годы деятельности в Институте литературы были созданы ценные труды, посвященные историко-теоретическим проблемам азербайджанской литературы средних веков.
И.Габиббейли также отметил, что основные направления литературной деятельности ученого составляют исследования и анализ историко-теоретических проблем литературы средних веков.
Посвятившая свою деятельность исследованию литературной среды средних веков, А.Рустамова в нашей классической поэзии провела анализ образов и характеров, уделяла особое внимание изучению сравнительно малоизученных и неизученных моментов в азербайджанском литературоведении, а также исследовала особенности метода, жанра, стиля в нашей поэзии, проблемы наследия и фольклорные традиции: «Научное творчество Азады ханум было построено в изучении классической азербайджанской литературы».
Было отмечено, что монография «Пути развития азербайджанского эпического стихотворения (XII-XVII вв.)» является первой исследовательской работой А.Рустамовой, охватывающей 600-летнний период нашей классической литературы. Книга «Газель в классической азербайджанской поэзии. История и поэтика жанра» является также первым исследовательским трудом ученого в этом направлении.
Выступившие в мероприятии академик Васим Мамедалиев, Рафаэль Гусейнов, Теймур Керимли, члены-корреспонденты НАНА Низами Джафаров, Говхар Бахшалиева, доктор философических наук Фарида Азизова и др. рассказали об исследованиях, проведенных А.Рустамовой в различных научных направлениях, а также о ее внимании и заботе к молодым ученым.
В заключение были высоко оценены заслуги ученого в изучении наследия классиков азербайджанской литературы таких, как Фелеки Ширвани, Насими, Физули и Низами Гянджеви.