AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun doktorantı beynəlxalq mükafata layiq görülüb
Bu günlərdə Moskva şəhərində MDB ölkələri Humanitar Şurası və Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu (DHƏF) tərəfindən Elmi və yaradıcı ziyalıların IX Beynəlxalq Forumu keçirilib.
MDB-yə üzv dövlətlərdən təhsil, elm və mədəniyyət xadimlərinin qatıldığı Forumda Azərbaycandan da olan nümayəndə heyəti qatılıb.
Forum çərçivəsində 2008-ci ildə təsis olunmuş və humanitar sahənin gənc mütəxəssislərinə təqdim olunan beynəlxalq “Debütlər birliyi” mükafatının təqdimolunma mərasimi keçirilib.
Bu il sözügedən mükafat “Ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi” sahəsində fəaliyyət göstərən gənc alim və mütəxəssislərə də verilib. Mükafata AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Akif Orucov da layiq görülüb. O, ekologiya sahəsində nailiyyətlərinə bu mükafatla görə təltif olunub.

Докторант Института почвоведения и агрохимии НАНА удостоен международной награды
На днях в городе Москва при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества (МФГС) и Совета по гуманитарному сотрудничеству СНГ бы проведен IX Международный форум научной и творческой интеллигенции.
В форуме наряду с деятелями науки, образования и культуры стран-членов СНГ, также приняла участие делегация, представляющая нашу страну.
В рамках форума состоялась церемония вручения учрежденной в 2008 году международной премии «Содружество дебютов», которая присуждается молодым специалистам, работающим в гуманитарной области.
В текущем году данная премия была также вручена молодым ученым и специалистам в области экологии и охраны окружающей среды. Награды был также удостоен докторант по программе доктора наук Института почвоведения и агрохимии НАНА, доктор философии по биологии Акиф Оруджев за научные достижения в области экологии.