Livanlı məzunlar birliyinin katibi AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə təbrik məktubu ünvanlayıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, hörmətli akademik Ramiz Mehdiyev!
Biz, SSRİ dövründə Azərbaycan universitetlərini bitirmiş livanlı məzunlar - həkim, mühəndislər və digər peşələrin mütəxəssisləri olaraq Azərbaycan xalqını Qarabağ müharibəsində böyük və tarixi qələbə, torpaqların azad edilməsi münasibətilə təbrik etməkdən böyük məmnunluq və şərəf hissi duyuruq.
Azərbaycanda bizə elmin sirlərini öyrətmiş müəllimlərimizi, Azərbaycanın bütün elm ictimaiyyətini sizin timsalınızda xüsusi olaraq təbrik edirik. Bizim hər birimiz istər Livanda, istərsə də xarici ölkələrdə qazandığımız uğurları ilk növbədə azərbaycanlı müəllimlərimizə borclu olduğumuzu heç zaman unutmuruq. Onları həqiqətən də öz vətənlərinə və bütün bəşəriyyətə xidmət etmiş gerçək ziyalılar olaraq hər zaman hörmətlə xatırlayırıq.
Qeyd etmək istəyirik ki, sizin Qarabağ həqiqətlərilə bağlı dünya ictimaiyyətinə etdiyiniz müraciətin Livanın “Əl-Məyadin” telekanalının saytında ərəb dilində dərc edilməsi Qarabağda baş verənlərlə bağlı təhriflərin və qərəzli iddiaların ifşa olunmasında mühüm rol oynadı, Livan ictimaiyyəti üçün bir çox məsələləri aydınlaşdırdı.
Diqqətinizə çatdırmaq istəyirəm ki, Azərbaycanın öz müdrik siyasi rəhbərinin, qəhrəman xalqının və ordusunun əzmi nəticəsində qazandığı qələbə bizim hər birimizin qəlbində böyük iftixar duyğuları oyatmış, sevinc hissimizi şölələndirmişdir. Bu tarixi qələbəyə Azərbaycan alimlərinin də töhfə verdikləri bizə yaxşı məlumdur.
Biz, Azərbaycan universitet və institutlarının livanlı məzunları olaraq Böyük və Qüdrətli Allahdan dövlətimizin qələbə və uğurlarının bundan sonra da davam etməsini diləyir, işğalçıları ölkəsindən qovan Azərbaycan xalqına daim başucalığı və çiçəklənmə arzulayırıq.

Секретарь объединения ливанских выпускников направил поздравительное письмо президенту НАНА, академику Рамизу Мехтиеву
Президент Национальной академии наук Азербайджана, уважаемый академик Рамиз Мехтиев!
Мы, врачи, инженеры и представители прочих профессий, которые окончили азербайджанские университеты в период СССР, с чувством глубокого удовлетворения и гордости поздравляем азербайджанский народ с великой и исторической Победой в Карабахской войне и освобождением земель от оккупации.
В Вашем лице мы поздравляем наших педагогов и всю научную общественность Азербайджана. Мы всегда помним, что своими успехами, которые мы добились как в Ливане, так и за рубежом, мы в первую очередь обязаны азербайджанским педагогам. Мы помним о них с чувством глубокого уважения как о настоящих интеллигентах, которые стоят на службе у своей Родины и всего человечества.
Хотим отметить, что размещение на сайте ливанского телеканала «Аль-Маядин» Вашего обращения к мировой общественности в связи с правдой о Карабахе на арабском языке сыграло важную роль в разоблачении лживой и предвзятой информации о происходящих в Карабахе событиях и внесло ясность во многие вопросы.
Хочу довести до Вашего сведения то, что Победа, одержанная благодаря воле мудрого политического лидера Азербайджана, сплоченности народа и героизму армии, возродила в душе каждого из нас чувство большой гордости и радости. Нам хорошо известно, что свой вклад в эту историческую Победу внесли и азербайджанские ученые.
Являясь ливанскими выпускниками азербайджанских университетов и институтов, мы просим Всевышнего о том, чтобы победы и успехи Азербайджана продолжались, желаем азербайджанскому народу, изгнавшему оккупантов из своей страны, дальнейшего процветания.