AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi anılıb
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Vətən müharibəsində şəhid olanların xatirəsinə həsr edilən anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Yığıncaqda çıxış edən MEK-in direktoru, professor Məmməd Əliyev sentyabrın 27-də Ermənistanın bütün cəbhəboyu yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutmasına cavab olaraq başladılan əks-hücum əməliyyatı nəticəsində düşmənə layiqli cavabın verildiyini, ölkə başçısının uğurlu diplomatiyası və rəşadətli ordumuzun şücaəti sayəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bütün dünya Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanıyır və bizim mübarizəmiz haqq mübarizəsidir. Qeyd olunub ki, hərbi əməliyyatların başlandığı ilk gündən Azərbaycan vətəndaşları Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşdi və Prezident-xalq-ordu birliyi qələbəmizin təməlini qoydu.
M.Əliyev Vətən müharibəsində öz yaxınlarını və doğmalarını itirən MEK əməkdaşlarına başsağlığı verib, şəhidliyin ən uca zirvə olduğunu və onların əziz xatirəsinin hər bir vətəndaşımız tərəfindən daim anılacağını bildirib.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban vermiş Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsinin bu gün saat 12:00-da bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Vətən müharibəsində Silahlı Qüvvələrimizin 2783 nəfər hərbi qulluqçusu şəhid olub.
Vətənin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərimizin xatirəsi həmişə qəlbimizdə yaşayacaq.

The memory of the martyrs of the Great Patriotic War was commemorated in the Central Scientific Library of ANAS
A commemorative event dedicated to the memory of those killed in the Great Patriotic War was held at the Central Scientific Library (CSL) of ANAS.
The event featured the National Anthem of the Republic of Azerbaijan and a minute of silence in memory of the martyrs of the Great Patriotic War.
Speaking at the meeting, Director of the CSL, Professor Mammad Aliyev noted that our lands were liberated from occupation due to the successful diplomacy of the President and the courage of our brave army.
M.Aliyev expressed his condolences to the CSL employees who lost their relatives and friends in the Great Patriotic War.
It should be noted that President Ilham Aliyev signed an order to commemorate the martyrs of the Great Patriotic War who sacrificed their lives for the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan with a minute of silence at 12:00 today. 2783 servicemen of our Armed Forces were killed in the war.