Türkiyənin Üsküdar Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Pandemiya və yalnızlıq” mövzusunda II beynəlxalq simpozium keçirilib.
Türkiyə, Kanada, Almaniya, Rusiya və digər dövlətlərin tanınmış mütəxəssislərinin iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizi Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə təmsil edib.
İki gün davam edən simpoziumda psixoloq, sosioloq və filosoflar yalnızlığın iqtisadi, siyasi, mədəni və ictimai kökləri haqqında maraqlı məruzələrlə çıxış edib, müasir mədəniyyət-cəmiyyət-fərd, canlılıq, şüurluluq, individuallıq, birlikdə yaşayış və tənhalıq, təcrid, sosial məsafə və yeni normalar kimi məsələlər ətrafında müzakirələr aparıblar.
K.Bünyadzadənin təqdim etdiyi “Yalnızlıq və yaradıcılıq” mövzusunda məruzəsi iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb və mövzu ətrafında suallar cavablandırılıb.

Член-корреспондент НАНА Кенуль Буньятзаде приняла участие на международном симпозиуме
При организационной поддержке Университета Ускюдар (Турция) состоялся Второй международный симпозиум на тему: «Пандемия и одиночество».
На мероприятии приняли участие известные специалисты из Турции, Канады, Германии, России и прочих стран. Нашу страну на симпозиуме представляла заведующая отделом Института философии и социологии, член-корреспондент НАНА Кенуль Буньятзаде.
На симпозиуме, который продолжался два дня, с интересными докладами об экономических, политических, культурных и социальных причинах одиночества выступили психологи, социологи и философы. Ученые обсудили такие вопросы, как современная культура-общество-индивидуум, полнота жизни, сознательность, индивидуальность, совместное проживание и одиночество, изоляция, социальная дистанция и новые нормы и т.д.
Доклад К.Буньятзаде «Одиночество и творчество» вызвал у участников мероприятия большое интерес. После прослушивания доклада прошли дискуссии, были озвучены ответы на вопросы.