Dekabrın 9-da AMEA-nın Rəyasət Heyətində “İtaliya Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında 2021-2023-cü illər üçün Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə İcra Proqramı”nı nəzərdə tutan sənədin imzalanma mərasimi keçirilib.
Mərasimi AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq İtaliya nümayəndə heyətini akademiyada görməkdən məmnunluğunu dilə gətirib, qonaqların ölkəmizə səfərinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğu əlamətdar günlərə təsadüf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, italiyalı rəsmilərin belə bir dövrdə Azərbaycanı ziyarət etməsi ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin, dostluq münasibətlərinin yüksək səviyyədə olmasından xəbər verir. Akademik Ramiz Mehdiyev bu gün Azərbaycanla İtaliya arasında iqtisadi, siyasi, sosial, humanitar, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində güclü tərəfdaşlıq münasibətlərinin olduğunu və hər keçən gün daha da dərinləşdiyini söyləyib. İtaliyanın Azərbaycanın neft-qaz sektoruna da böyük maraq göstərdiyini deyən AMEA prezidenti TAP layihəsinin istifadəyə verilməsi ilə ikitərəfli münasibətlərin genişlənəcəyini diqqətə çatdırıb.
Prezident İlham Əliyevin bu ilin fevral ayında İtaliyaya səfərini xatırladan akademik Ramiz Mehdiyev ölkə başçısının sözügedən ziyarəti çərçivəsində Bakıda İtaliya-Azərbaycan Universitetinin yaradılması ilə bağlı razılığın əldə olunduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, yeni yaradılacaq ali təhsil ocağında fəaliyyət göstərəcək fakültələr artıq müəyyənləşdirilib və universitet üçün xüsusi binanın inşa edilməsi də planlaşdırılır. AMEA prezidenti İtaliya-Azərbaycan Universitetinin nəzərdə tutulan fakültələri sırasında Memarlıq fakültəsinin olmasından məmnunluğunu dilə gətirib, yetişdiriləcək gənc kadrların Ermənistanın işğalı nəticəsində məhv edilmiş Azərbaycan rayonlarının bərpasına öz töhfələrini verəcəklərini söyləyib.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarının 30 il ərzində Ermənistanın işğalı altında qaldığını deyən akademik R.Mehdiyev bu müddət ərzində tarixi ərazilərimizdəki mədəniyyət nümunələrinin bədnam qonşularımız tərəfindən talan edildiyini, şəhər və rayonlarımızın məhv olunduğunu qeyd edib, ermənilərin faşistlərin siyasətini davam etdirdiklərini vurğulayıb. 44 günlük Vətən müharibəsi ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edildiyini diqqətə çatdıran natiq bildirib ki, İkinci Qarabağ müharibəsi ərzində Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisi məqsədli şəkildə hədəf alınıb, Gəncə, Bərdə, Tərtər şəhərləri qadağan olunmuş silahlardan atəşə məruz qalıb. Akademik məlumat verib ki, ümumilikdə düşmənin mülki vətəndaşlarımızı atəşə tutması nəticəsində 94 nəfər həlak olub, 400-dən çox insan yaralanıb. AMEA prezidenti müharibədən sonra bütövlükdə Cənubi Qafqazda yeni vəziyyətin yarandığını deyib, bu gün Azərbaycanın regionun iqtisadi gücünün 70-75 faizini təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
“İtaliya Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında 2021-2023-cü illər üçün Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə İcra Proqramı”nı nəzərdə tutan sənədə toxunan akademik sözügedən müqavilənin iki ölkə arasında elm-təhsil üzrə əməkdaşlıq əlaqələrini dərinləşdirəcəyini bildirib, tədricən birgə həyata keçiriləcək layihələrin genişləndirəcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi Manlio Di Stefano qonaqpərvərliyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Bu gün iki ölkə arasında mövcud olan tərəfdaşlıq əlaqələrindən məmnunluq hissi duyduğunu deyən M.D.Stefano elmi-texniki-innovasiya sahələri üzrə münasibətlərimizin inkişaf etdiyini qeyd edib, bu istiqamətdə “Azərkosmos” ASC ilə İtaliya Aerokosmik Agentliyi arasında Anlaşma Memorandumunun imzalandığını xatırladıb.
İtaliya-Azərbaycan Universitetinin layihəsi üzrə aparılan işlərdən məmnunluğunu dilə gətirən qonaq iki ölkə arasında elmi sahədə də protokolun imzalanmasının təqdirəlayiq hal olduğunu diqqətə çatdırıb. İtaliyada gənclərin elmə, təhsilə böyük önəm verdiklərini deyən Manlio Di Stefano Əməkdaşlıq üzrə İcra Proqramının imzalanmasının dostluq münasibətlərimizi zənginləşdirəcəyini bildirib. O, ilkin olaraq 4 layihə üzrə tədqiqatların aparılacağını və gələcəkdə mərhələli şəkildə birgə araşdırmaların genişləndiriləcəyini söyləyib.
Daha sonra “İtaliya Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında 2021-2023-cü illər üçün Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə İcra Proqramı” imzalanıb. Sözügedən sənədi AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev və İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi Manlio Di Stefano imzalayıblar.
Sonda tərəflər qarşılıqlı hədiyyələr təqdim ediblər.
Tədbirdə AMEA tərəfdən akademiyanın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, AMEA Prezidentinin katibliyinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Eldar Əmirov və Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.
İtaliyanın nümayəndə heyətinin tərkibində isə bu ölkənin Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi, Azərbaycan və İtaliya arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Manlio Di Stefano, Dövlət katibinin aparat rəhbəri Sergio Maffettone, köməkçisi Vittorio Maiorana, Xarici İşlər Nazirliyinin Rusiya Federasiyası, Qafqaz, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya Bölməsinin rəhbəri Fabrizio Di Michele, İtaliyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Augusto Massari, səfirin müavini Umberto Boeri və səfirliyin iqtisadi məsələlər üzrə attaşesi Lorena Maschietto təmsil olunub.
Qeyd edək ki, 1 iyun 2002-ci il tarixində Bakıda imzalanmış və 2005-ci ildə qüvvəyə minmiş “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İtaliya Respublikası Hökuməti arasında təhsil, mədəniyyət, elm və texnologiya sahələrində əməkdaşlıq haqqında Saziş” çərçivəsində 2018-ci ildə İtaliya tərəfindən Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə İcra Proqramının hazırlanması təklif olunub. Bu məqsədlə 2019-cu ildə AMEA və İtaliya Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi tərəfindən tədqiqatçıların mübadiləsini nəzərdə tutan müştərək layihə müsabiqəsi elan edilib.
Müsabiqə yer elmləri, tibb və biotibb, fizika və astrofizika, mədəni irsə tətbiq olunan texnologiyalar kimi prioritet tədqiqat sahələrini əhatə edirdi və hər iki ölkənin tədqiqat, təhsil və səhiyyə müəssisələrinin iştirakını nəzərdə tuturdu. İki ölkənin alimləri tərəfindən müştərək təqdim edilmiş 20 layihə arasından Azərbaycan və İtaliya tərəfinin ekspertiza qiymətləndirməsi nəticəsində 2 biotibb, 1 yer elmləri və 1 mədəni irsin mühafizəsi üzrə layihə qalib olub. Bu layihələrin icrası üzrə “İtaliya Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında 2021-2023-cü illər üçün Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə İcra Proqramı” hazırlanıb.

Подписан документ о сотрудничестве между НАНА и Министерством иностранных дел и международного сотрудничества Италии
9 декабря в Президиуме НАНА состоялась церемония подписания «Исполнительной программы по сотрудничеству между Министерством иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики и Национальной академией наук Азербайджана в области науки и технологий на 2021-2023 годы».
Открыв церемонию вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев поприветствовал итальянскую делегацию и отметил, что визит гостей в нашу страну совпал со знаменательными днями восстановления территориальной целостности Азербайджана. Академик сообщил, что посещение Азербайджана официальными лицами Италии в эти дни является свидетельством тесных связей и дружеских взаимоотношений между двумя государствами. Академик Рамиз Мехтиев отметил, что сегодня между Азербайджаном и Италией существуют углубляющиеся с каждым днем экономические, политические, социальные, гуманитарные, культурные связи, а также связи в области науки и образования. Сказав, что Италия проявляет большой интерес и к нефтегазовому сектору Азербайджана, президент НАНА добавил, что со сдачей в эксплуатацию проекта TAP двусторонние связи еще более расширятся.
Напомнив о визите Президента Ильхама Алиева в Италию в феврале этого года, академик Рамиз Мехтиев сообщил, что в рамках этого визита было достигнуто соглашение о создании в Баку Итальяно-азербайджанского университета. Он подчеркнул, что уже определены факультеты, которые будут действовать в создающемся новом высшем учебном заведении, также планируется строительство специального здания для университета. Президент НАНА выразил свое удовлетворение от того, что среди предусмотренных факультетов Итальяно-азербайджанского университета есть и Факультет архитектуры, будущие выпускники которого внесут свой вклад в восстановление азербайджанских районов, уничтоженных в результате военной агрессии Армении.
Сообщив, что Нагорный Карабах и прилегающие к нему районы около 30-ти лет находились в армянской оккупации, академик Рамиз Мехтиев подчеркнул, что за истекший период расположенные на наших исторических землях образцы материальной культуры подверглись разграблению, города и районы были разрушены, армяне продолжили политику, проводимую фашистами. Отметив, что в результате 44-дневной Отечественной войны территориальная целостность нашей республики была восстановлена, оратор подчеркнул, что в течение Второй Карабахской войны гражданское население Азербайджана подвергалось целенаправленным атакам со стороны Армении, города Гянджа, Барда, Тертер были атакованы запрещенными боеприпасами. Академик сообщил, что в целом в результате нападения врага на гражданское население погибли 94 человека, более 400 человек получили ранения. Президент НАНА отметил, что после войны ситуация на всем Южном Кавказе изменилась, сегодня экономическая мощь Азербайджана составляет 70-75 процентов всей экономической мощи региона.
Говоря об «Исполнительной программе по сотрудничеству между Министерством иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики и Национальной академией наук Азербайджана в области науки и технологий на 2021-2023 годы», академик сообщил, что указанный договор расширит связи между обеими странами в области науки и образования, будет содействовать реализации совместных проектов.
Затем выступил госсекретарь Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики Манлио Ди Стефано, который выразил благодарность руководству НАНА за гостеприимство. Отметив, что сотрудничество между двумя государствами в области науки, техники и инноваций развивается, Манлио Ди Стефано напомнил, что был подписан Меморандум о взаимопонимании между ОАО «Азеркосмос» и Итальянским аэрокосмическим агентством.
Выразив удовлетворение от работ, которые ведутся в связи с проектом Итальяно-азербайджанского университета, гость подчеркнул значимость подписания протокола о сотрудничестве между двумя странами и в области науки. Отметив, что в Италии молодежь придает большое значение науке и образованию, Манлио Ди Стефано добавил, что подписание Исполнительной программы по сотрудничеству обогатит дружеские взаимоотношения между государствами. Он сообщил, что вначале исследования будут вестись в рамках 4-х проектов, охватывающих сферы биомедицины, наук о Земле и охраны культурного наследия, а в дальнейшем совместные исследовательские работы будут поэтапно расширены.
Затем была подписана «Исполнительная программа по сотрудничеству между Министерством иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики и Национальной академией наук Азербайджана в области науки и технологий на 2021-2023 годы». Документ подписали президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев и госсекретарь Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики Манлио Ди Стефано.
Далее стороны обменялись памятными подарками.На мероприятии также приняли участие первые вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, начальник Секретариата президента НАНА, доктор философии по политическим наукам, доцент Эльдар Амиров, начальник Управления внешних связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, а также официальные лица в составе итальянской делегации.