“Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalı  “Copernicus” beynəlxalq indeksinə daxil edilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalı elmi nəşrlərin beynəlxalq indeksləşdirmə bazası olan “Copernicus” sisteminə daxil edilib.
Jurnal dünya, o cümlədən türk xalqlarının ədəbiyyatlarının qarşılıqlı müqayisəli təhlili istiqamətində elmi məqalələrin çap olunduğu nəşrdir. “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalı 2004-cü ildən etibarən “Ədəbi əlaqələr” adı ilə toplu kimi fəaliyyətə başlayıb. 2014-cü ildən ardıcıl şəkildə jurnal kimi fəaliyyət göstərməkdədir. 2018-ci ildən AMEA Rəyasət Heyətinin jurnalların təkmilləşdirilməsi haqqında qərarından sonra komparativistika istiqamətində ixtisaslaşan jurnalın adı dəyişdirilərək “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” adlandırılıb və beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılıb.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin baş redaktoru olduğu “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalında Azərbaycan dili ilə yanaşı türk, rus, ingilis dillərində yerli və xarici müəlliflərin məqalələri yayımlanır. Jurnalın redaksiya heyətinə Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Çin, Özbəkistan, Bolqarıstan, Qırğızıstan, Macarıstan, Çexiya, Cənubi Koreya, Tatarıstan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Ukrayna, Polşa və digər ölkələrin alimləri daxildir.

The journal "Comparative Literary Studies" is included in the “Copernicus” International Index
The journal "Comparative Literary Studies" of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS has been included in the "Copernicus" system, which is the international indexing base of scientific publications. The journal is a publication of scientific articles in the field of comparative analysis of the literature of the world, including the Turkic peoples.
The journal "Comparative Literary Studies" has been operating as a collection since 2004 under the name "Literary Relations". It has been operating as a magazine since 2014. After the decision of the Presidium of ANAS on the improvement of journals in 2018, the journal specializing in the field of comparative studies was renamed "Comparative Literary Studies" and brought into line with international requirements.
The magazine "Comparative Literary Studies", edited by the first vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, editor-in-chief of academician Isa Habibbayli, publishes articles by local and foreign authors in Turkish, Russian and English along with Azerbaijani. The editorial staff of the journal includes scientists from Azerbaijan, Turkey, Russia, China, Uzbekistan, Bulgaria, Kyrgyzstan, Hungary, the Czech Republic, South Korea, Tatarstan, Kazakhstan, Turkmenistan, Ukraine, Poland and other countries.