Son dövrlər Azərbaycan elminin daha da inkişaf etdirilməsi, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında rolunun artırılması məqsədilə AMEA-da genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Onlardan biri də elmi kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlıdır.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 24 noyabr 2014-cü il tarixdə AMEA Xarici dillər kafedrasının professor-müəllim heyəti ilə görüşü zamanı alimlərimizin dünyada baş verən son elmi yeniliklərdən bəhrələnməsi, beynəlxalq konfranslarda layiqli təmsil olunması, yüksək istinad indeksli beynəlxalq jurnallarda məqalələrinin nəşri, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması üçün xarici dil biliklərinin vacib olduğu qeyd edilmişdir. Bunun üçün kafedranın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, imtahan və tədris prosesinin müasir standartlara uyğunlaşdırılması, auditoriyaların İKT vasitələri ilə təmin edilməsi, müəllimlərin əməyinin stimullaşdırılması ilə bağlı tapşırıqlar verilmişdir.
Hazırda AMEA Xarici dillər kafedrasında müasir texnologiyaların tətbiqi istiqamətində bir sıra tədbirlər görülür. Kafedranın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, tədrisin təşkilinin təkmilləşdirilməsi, mövcud tədris vəsaitlərinin rəqəmsallaşdırılaraq distant tədris resurslarına çevrilməsi, bilik və vərdişlərin test üsulu və interaktiv texnologiyalar vasitəsilə qiymətləndirilməsi məqsədilə kafedranın əməkdaşları müasir kompüter texnikası vasitələri ilə təmin edilmiş, kafedranın lokal kompüter şəbəkəsi AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsinə qoşulmuşdur.
Kafedrada, eyni zamanda tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və şəffaflığın təmin olunması məqsədilə video-nəzarət sistemi də quraşdırılmışdır ki, bu da tədrisin müasir standartlara uyğun həyata keçirilməsinə imkan verəcək.

In recent years, for the further development of Azerbaijani science and strengthen its role in the socio-economic development of the country, Azerbaijan National Academy of Sciences has implemented wide-ranging reforms, one of which is associated with an increase in the quality of research training.
During last November 24, 2014 in a meeting with the faculty of the Department of Foreign Languages of ANAS, president of ANAS, academician Akif Alizadeh noted the need for foreign language skills for participation of scientists in international conferences, publication of articles in international journals with high citation index, networking international scientific cooperation. For this purpose, academician gave instructions to improve the activities of the department, organization of the examination and the educational process in accordance with modern standards, providing audiences with ICT facilities, promotion of employment of teachers.
Currently, a number of activities aimed at the application of modern technologies in the Foreign Languages Department of ANAS. In order to strengthen the material and technical base of the department, improving the educational process, the conversion of existing training facilities by digitization in distance education resources, and evaluation of knowledge and skills by means of the test method and interactive technologies, members of the department are provided with modern computer technology, the local computer network of the Department was connected to the Scientific network -AzScienceNet.
Moreover, in order to improve the quality of teaching and to ensure transparency, video surveillance system has been installed that allows organizing the educational process in accordance with modern requirements.