Son dövrlər Azərbaycan elminin daha da inkişaf etdirilməsi, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında rolunun artırılması məqsədilə AMEA-da genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Onlardan biri də elmi kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlıdır.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 24 noyabr 2014-cü il tarixdə AMEA Xarici dillər kafedrasının professor-müəllim heyəti ilə görüşü zamanı alimlərimizin dünyada baş verən son elmi yeniliklərdən bəhrələnməsi, beynəlxalq konfranslarda layiqli təmsil olunması, yüksək istinad indeksli beynəlxalq jurnallarda məqalələrinin nəşri, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması üçün xarici dil biliklərinin vacib olduğu qeyd edilmişdir. Bunun üçün kafedranın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, imtahan və tədris prosesinin müasir standartlara uyğunlaşdırılması, auditoriyaların İKT vasitələri ilə təmin edilməsi, müəllimlərin əməyinin stimullaşdırılması ilə bağlı tapşırıqlar verilmişdir.
Hazırda AMEA Xarici dillər kafedrasında müasir texnologiyaların tətbiqi istiqamətində bir sıra tədbirlər görülür. Kafedranın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, tədrisin təşkilinin təkmilləşdirilməsi, mövcud tədris vəsaitlərinin rəqəmsallaşdırılaraq distant tədris resurslarına çevrilməsi, bilik və vərdişlərin test üsulu və interaktiv texnologiyalar vasitəsilə qiymətləndirilməsi məqsədilə kafedranın əməkdaşları müasir kompüter texnikası vasitələri ilə təmin edilmiş, kafedranın lokal kompüter şəbəkəsi AzScienceNet Elm Kompüter Şəbəkəsinə qoşulmuşdur.
Kafedrada, eyni zamanda tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və şəffaflığın təmin olunması məqsədilə video-nəzarət sistemi də quraşdırılmışdır ki, bu da tədrisin müasir standartlara uyğun həyata keçirilməsinə imkan verəcək.

В последние годы в Национальной академии наук Азербайджана с целью дальнейшего развития азербайджанской науки и усиления ее роли в социально-экономическом развитии страны реализуются широкомасштабные реформы, одна из которых связана с повышением качества подготовки научных кадров.
В ходе прошедшей 24 ноября 2014 года встречи с профессорско-преподавательским составом кафедры иностранных языков НАНА президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде была отмечена необходимость владения иностранными языками для участия отечественных ученых в международных конференция, публикации их статей в международных журналах с высоким индексом цитирования, налаживания связей международного научного сотрудничества. С этой целью академиком были даны поручения, направленные на совершенствование деятельности кафедры, организацию экзаменационного и образовательного процесса в соответствии с современными стандартами, обеспечение аудиторий средствами ИКТ, стимулирование трудовой деятельности преподавателей.
В настоящее время проводится ряд мероприятий, направленных на применение современных технологий на Кафедре иностранных языков НАНА. С целью укрепления материально-технической базы кафедры, совершенствования организации учебного процесса, превращения существующих средств обучения посредством оцифровки в дистанционные образовательные ресурсы, а также оценивания знаний и навыков посредством метода тестирования и интерактивных технологий сотрудники кафедры обеспечены современными компьютерными технологиями, локальная компьютерная сеть кафедры была подключена к Научно-компьютерной сети AzScienceNet.
В то же время в целях повышения качества преподавания и обеспечения прозрачности кафедра была оснащена системой видео наблюдения, что позволяет организовать учебный процесс в соответствии с современными требованиями.