Mərkəzi Elmi Kitabxana Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzi ilə əməkdaşlığa start verib
Yanvarın 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Məmməd Əliyev Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri İrek Zinnurov və mərkəzin direktor müavini Aleksandr Kalamin ilə görüşüb.
Görüşdə iştirak edən AMEA Prezidenti Katibliyinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Eldar Əmirov qonaqları AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev adından salamlayaraq, akademiya ilə Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzi arasında əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
Görüşdə professor Məmməd Əliyev Mərkəzi Elmi Kitabxananın tarixi və fəaliyyəti barədə qısaca məlumat verərək burada iki milyona yaxın kitabın saxlandığını, müxtəlif dövrlərə və dillərə aid nəşr və əlyazmaların qorunduğunu bildirib. Həmçinin qorunan nəşrlərin ən qədiminin XVI əsrin əvvəllərinə aid olduğunu qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci ilin Azərbaycanda “Nizami Gəncəvi ili” elan olunduğunu qeyd edən MEK rəhbəri bu çərçivədə Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzi ilə əməkdaşlıq məsələlərinə dair qonaqlarla fikir mübadiləsi aparıb.
Görüş zamanı İrek Zinnurov Rusiyanın tarixini əks etdirən dəyərli nəşri – “Россия Державная” adlı kitabı MEK-ə hədiyyə edib.
Sonra qonaqlar kitabxananın müxtəlif şöbə və fondları ilə tanış olublar. Professor Məmməd Əliyev 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı əzəli Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasında göstərdikləri şücaətlərə görə ölkəmizin igid oğullarının adlarını əbədiləşdirmək üçün MEK tərəfindən yaradılacaq “Qarabağ qəhrəmanları fondu” haqqında rusiyalı qonaqlara məlumat verib. Bununla yanaşı, qonaqlar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsisçilərinin büstləri, təsisçi və akademiklərin portretlərinin olduğu akademik zal, Ümummilli liderin, ölkə başçısı İlham Əliyevin fəaliyyətini əks etdirən kitablar əsasında qurulan Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsi, ölkəmizin xaricdəki nümayəndəliklərinin kitabxanaya etdikləri hədiyyələrdən ibarət diplomatik və  “Müasir Rusiya nəyi oxuyur?” adlı rus klassiklərinin əsərlərindən bəhs edən guşələrlə də tanış olublar.
Kitabxananın direktoru Məmməd Əliyev Qarabağın tarixindən bəhs edən “Qarabağ - əsrlərin salnaməsi” və Çingiz Qacarın Azərbaycanın mədəniyyət mərkəzi Şuşa şəhəri barədə “Köhnə Şuşa” adlı dəyərli kitabları qonaqlara hədiyyə edib.
İrek Zinnurov MEK-in xatirə kitabında öz ürək sözlərini bölüşərək kitabxananın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Sonda qonaqlar yüksək səviyyədə təşkil olunan görüşə və qonaqpərvərliyə görə Milli Elmlər Akademiyası və kitabxana rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib.

29 января 2021 года директор Центральной научной библиотеки Национальной академии наук Азербайджана, доктор философских наук, профессор Мамед Алиев встретился с руководителем представительства Россотрудничества в Азербайджане Иреком Зиннуровым и заместителем директора Российского информационно-культурного центра Александром Каламиным.
Начальник Секретариата Президента НАНА, доктор философских наук по политическим наукам Эльдар Амиров поприветствовал гостей от имени Президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева и рассказал о сотрудничестве между Академией и Российским информационно-культурным центром.
На встрече профессор Мамед Алиев рассказал об истории и деятельности Центральной научной библиотеки, и проинформировал гостей о том, что здесь хранится около двух миллионов книг, издания и рукописи разных периодов и языков. Самая древняя книга относится к началу XVI века.
Отметив, что распоряжением президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 2021 год объявлен в Азербайджане «годом Низами Гянджеви», глава ЦНБ обсудил с гостями перспективы двустороннего сотрудничества по данному вопросу.
В ходе встречи Ирек Зиннуров подарил ЦНБ ценное издание, отражающее историю России - книгу «Россия Державная».
Затем гости ознакомились с различными отделами и фондами библиотеки. Профессор Мамед Алиев проинформировал российских гостей о «Фонде героев Карабаха», который будет учрежден ЦНБ для увековечения памяти отважных сыновей нашей страны за мужество, проявленное в освобождении исконных азербайджанских земель в ходе 44-дневной Отечественной войны. В том числе, гости ознакомились с академическим залом библиотеки, где собраны бюсты учредителей академии наук и портреты академиков НАНА.Также гостей проинформировали о деятельности отдела «Гейдар Алиев и азербайджанская государственность», где собраны книги о различных видах деятельности общенационального лидера и Президента Ильхама Алиева и подарки, подаренные библиотеке представительствами нашей страны за рубежом. Затем гости ознакомились с уголком русской литературы под названием «Что читает современная Россия?».
Директор библиотеки Мамед Алиев подарил гостям подарочное издание книги «Карабах - летопись веков», посвященной исторической судьбе Карабаха и монографию Чингиза Каджара «Старая Шуша» о культурном центре Азербайджана - городе Шуша.
В завершение гости поблагодарили руководство академии и библиотеки за организацию встречи на высоком уровне и за гостеприимство. В свою очередь, Ирек Зиннуров поделился своими впечатлениями в памятной книге и высоко оценил деятельность библиотеки.