15-19 mart 2021-ci il tarixlərində ABŞ-ın Lourens Berkli adına milli laboratoriyasında keçiriləcək beynəlxalq konfransa AMEA-nın Fizika İnstitutunun icraçı direktoru, Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin şöbə müdiri, fizika elmləri doktoru Anar Rüstəmov sədrlik edəcək.
Qeyd edək ki, pandemiya ilə əlaqədar bu ilki konfrans onlayn təşkil olunacaq. Avropa Nüvə Təqdiqatları Təşkilatı (CERN), Almaniyanın Ağır İonların Elmi Tədqiqatları Mərkəzi, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Lourens Berkli adına milli laboratoriyası və Rusiya Federasiyasının Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu kofransın təşkilində iştirak edirlər.
CPOD (Critical Point and Onset of Deconfinement) silsilə konfransdır və indiyə kimi Almaniya, ABŞ, Rusiya, Polşa, Çin və Yunanıstanda keçirilib. Konfransın əsas məqsədi müxtəlif enerjili nüvə toqquşmalarında yaranmış adron mühitinin xassələrini, bu sahədə yerinə yetirilmiş nəzəri və təcrübi işləri müzakirə etməkdir. Tədbirdə son illərdə ALICE, HADES, NA61/SHINE və STAR təcrübələrində alınmış son nəticələr müzakirə ediləcək və onların nəzəri işlərlə müqayisəli təhlili yerinə yetiriləcək. Həmçinin yaxın gələcəkdə planlaşdırılan FAIR və NICA kompleksləri və onların planları göstəriləcək.

Anar Rustamov, Executive Director of the Institute of Physics of ANAS, Head of the Department of the National Center for Nuclear Research, Doctor of Physical Sciences, will chair the international conference to be held on March 15-19, 2021 in the National Laboratory named after Lawrence Berkeley.
Note that this year's pandemic conference will be held online. The conference is co-organized by the European Organization for Nuclear Research (CERN), the German Center for Heavy Ion Research, the Lawrence Berkeley National Laboratory of the United States and the Joint Institute for Nuclear Research of the Russian Federation.
CPOD (Critical Point and Onset of Deconfinement) is a series of conferences held in Germany, the United States, Russia, Poland, China and Greece. The main purpose of the conference is to discuss the properties of the hadron environment in various high-energy nuclear collisions, the theoretical and practical work done in this area. The event will discuss the latest results obtained in recent years in the practice of ALICE, HADES, NA61 / SHINE and STAR and perform a comparative analysis of them with theoretical work. Also shown are the FAIR and NICA complexes planned in the near future and their plans.