AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni yaradılmış Vətən müharibəsi fondunda daimi saxlanılan materiallardan biri də şəhid Xudayar Yusifzadəyə məxsus hərbi geyimdir. Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinə aid olan bu hərbi mərasim geyimi Radə Qurbanova tərəfindən muzeyə təqdim edilib.
Hərbi geyimin çiyinlərində gizir rütbəsi, sol qolunda Dövlət Sərhəd Xidmətinin şevronu əks olunub.
Qeyd edək ki, şəhid gizir Yusifzadə Xudayar Müslüm oğlu 15 iyun 1998-ci ildə Bərdə rayonunda anadan olub. 22 oktyabr 2020-ci ildə Zəngilan rayonunun Ağbənd qəsəbəsi uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub. Ölümündən sonra "Azərbaycan bayrağı", "Vətən uğrunda" və "Zəngilanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib.
X.Yusifzadənin hərbi əməliyyatların birindən öncə oxuduğu "Vətən yaxşıdır" təsnifi hal-hazırda ölkəmizdə dillər əzbəridir.

One of the materials permanently kept in the newly established fund of the Patriotic War of the National Museum of History of Azerbaijan of ANAS is the military uniform belonging to the martyr Khudayar Yusifzadeh. This military uniform belonging to the State Border Service of the Republic of Azerbaijan was presented to the museum by Rada Gurbanova.
It should be noted that the martyr Yusifzadeh Khudayar Muslim oglu was born on June 15, 1998 in Barda region. He was heroically martyred on October 22, 2020 in the battles for Agband settlement of Zangilan region. After his death, he was awarded the medals "Flag of Azerbaijan", "For the Motherland" and "For the liberation of Zangilan".
He became famous by singing "Motherland is good", made everybody's heart suffer by becoming a martyr.