AMEA Folklor İnstitutunda AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov rəhbərlik etdiyi elmi müəssisəsinin mərkəzlə əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb.
Görüşdə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün yeni hüquqi baza yaradılması barədə razılığa gəlinib.
Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzin direktoru, professor Vilayət İsmayılov bildirib ki, mərkəzin Folklor İnstitutu ilə əməkdaşlığı nəticəsində son vaxtlar folklor turizminin ölkəmiz üçün gərəkliliyi meydana çıxıb.
Sonra iki qurum arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Sənədi M.İmanov və V.İsmayılov imzalayıblar.
Memorandumda hər iki qurum tərəfindən mövcud qanunvericiliyə, özlərinin nizamnamələrinə uyğun olaraq qeyri-maddi mədəni irsin qorunması, dəstəklənməsi və inkişaf etdirilməsi məqsədilə xalqımızın milli mənəvi sərvətlərinin, mədəni irsinin, folklor nümunələrinin öyrənilməsi, eləcə də ölkədə folklor turizminin inkişafı, qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin qorunması və təbliği üzrə birgə tədbirlərin təşkili qeyd olunub.

ANAS Institute of Folklore and Scientific-Methodic Center for Culture study signed a memorandum of cooperation
ANAS Institute of Folklore hosted for the meeting with delegates of the Scientific-Methodic Center for Culture study of AR Ministry of Culture and Tourism.
Director of the institute, corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov spoke about cooperation ties between center and the institution led by him.
In a meeting was decided to establish new legal base for cooperation development.
Director of the Scientific-Methodic Center for Culture study, prof. Vilayat Ismayilov stated that, as a result of collaboration between two parties, folklore tourism has began to attach importance for the country.
Later on, memorandum of cooperation was signed by M. Imanov and V. Ismayilov.
Pursuant to existed legislation and both Charters, the memorandum aims at studying national spiritual values, cultural heritage and folklore patterns in order protecting, encouraging, and developing the national non-material cultural heritage as well as improving folklore tourism, and organizing of joint events.