AMEA Mərdəkan Dendrarisində Gənc alim və mütəxəssislər şurasının təsis yığıncağı keçirildi.
Yığıncağı giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov dendraridə yaradılacaq yeni şura haqqında məlumat verdi.
AMEA Rəyasət Heyətinin Gənc alim və mütəxəssislər şurasının yaradılması haqqında 17 oktyabr 2013-cü il tarixli qərarını xatırladan alim şuranın məqsəd və vəzifələrindən danışdı, gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində görülən işlərdən söz açdı. Bildirdi ki, Azərbaycan elminin gələcək inkişafı gənc kadrların potensialından asılıdır. T.Məmmədov şura üzvlərinin maraqlı layihələr və yeni fikirlər irəli sürərək dünyanın nüfuzlu universitetləri, elmi-tədqiqat müəssisələri ilə sıx elmi əməkdaşlıq əlaqələri yaradacağına, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun Qrant layihələrində yaxından iştirak edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi.
Son zamanlar AMEA-da bir çox elmi islahatların aparıldığını söyləyən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Məmmədovaşuranın yaradılmasını gənc alim və mütəxəssislərə olan diqqətin nəticəsi kimi qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, biliklər cəmiyyətinin qurulması Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” İnkişaf konsepsiyasında müasir Azərbaycanın strateji inkişaf xətti olaraq müəyyənləşdirilmişdir. O, gənclərin ölkənin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirakı üçün lazımi şəraitin yaradıldığını vurğuladı.
Sonra səsvermə yolu yeni təsis olunan şuranın üzvləri seçildi. Tərkibi 14 nəfərdən ibarət olan şuranın sədri “Bitki ekologiyası” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zaman Məmmədov, sədr müavini “Dendroxronologiya” labotaroriyasının böyük elmi işçisi Samirə Bağırova, katibFəxridəxanım Rüstəmova seçildilər.
Yeni sədr Z.Məmmədov şura üzvlərini təbrik etdi, seçilən tərkibin etimadı doğruldacağına və Azərbaycan elminin inkişafına öz töhvəsini verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.

ANAS Mardakan arboretum held Constituent Assembly of the Council of Young Scientists and Specialists
At Mardakan arboretum of ANAS was held the Constituent Assembly of the Council of young scientists and Specialists.Members of the Academic Council and young employers of institute took part in the action.Meeting was opened by the Director of the Institute Corresponding member Tofig Mammadov.Giving information about the decree, adopted in connection with the establishment of the Council of young scientists and specialists during the past October 17, 2013 meeting of the Presidium of ANAS, T.Mamedov spoke about the aims and objectives of the Council created.According to the agenda for the meeting, by a vote of elected candidates were created Council of young scientists and specialists.According to the meeting agenda, by the way of voting chosen the candidates for created Council of Young Scientists and Specialists.To a position of the chairman of the Council consisting of 14 people, leading researcher “Ecology of Plants”, PhD in biology Zaman Mamedov, deputy chairman - senior researcher at the Laboratory of Dendrochronology Samir Bagirov, Secretary - Fahridakhanum Rustamova was elected.