AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş Gənc Alim və Mütəxəssislərin II Futbol Çempionatına start verilib.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılışda şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov II çempionatın başlaması münasibətilə komandaları təbrik edib. Çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmasının təsadüfi olmadığını söyləyən sədr ulu öndərin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın bütün sahələrində, o cümlədən idmanda qazanılan nailiyyətlərdən bəhs edib. Qeyd edib ki, son illər bu sahadə əldə olunan uğurlar, eləcə də Bakının bir sıra beynəlxalq statuslu idman yarışlarına, həmçinin yeni start götürəcək “Bakı Avropa Oyunları – 2015”ə ev sahibliyi etməsi ümummilli liderin siyasi xəttinin məntiqi davamıdır.
Daha sonra AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor İsa Alıyev və şəhərciyin direktoru Nazim Sadıqov çıxış edərək komandalara uğurlar arzulayıblar.
AFFA-nın peşəkar hakimləri tərəfindən idarə olunan açılış oyununda ilk olaraq meydana I Futbol Çempionatının qalibi Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası ilə Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun komandası çıxıb. Riyaziyyat və Mexanika, İqtisadiyyat, Genetik Ehtiyatlar, İnformasiya Texnologiyaları, Fizika institutları, Təcrübə-Sənaye Zavodu və elmi-tədqiqat müəsissələrinin komandaları qrup oyunlarında mübarizəyə qoşulublar.

By organization of ANAS Young Scientists and Specialists Council, Department of Affairs and Trade Union 2nd Football Championship of ANAS Young Scientist and Specialists devoted to national leader Heydar Aliyev’s 92nd anniversary kicked off.
In the opening ceremony which took place in the stadium of Academy campus, chairman of the Council PhD in physics Famin Salmanov congratulated the teams. Chairman noted that, it is not accidental to devote championship to the birthday of national leader Heydar Aliyev, because during his governance in all spheres of Azerbaijan, including in sport were successes several achievements. Baku to host for a number of international sporting events, "Baku European Games - 2015" is the logical continuation of the political course of great leader.
Then, deputy chief of ANAS Department of Affairs Sardar Aliyev, chairman of Trade Union, prof. Isa Aliyev and director of campus Nazim Sadigov wished successes to teams.
In the match is managed by professional judges of AFFA, were met winner of 1st Football Championship, Institute of Geology and Geophysics and Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry. Teams of the Institutes of Mechanics and Mathematics, Economics, Genetic Resources, Information Technology, Physics, Experimental-Industrial Plant competed group matches.