AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş Gənc Alim və Mütəxəssislərin II Futbol Çempionatına start verilib.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılışda şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov II çempionatın başlaması münasibətilə komandaları təbrik edib. Çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmasının təsadüfi olmadığını söyləyən sədr ulu öndərin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın bütün sahələrində, o cümlədən idmanda qazanılan nailiyyətlərdən bəhs edib. Qeyd edib ki, son illər bu sahadə əldə olunan uğurlar, eləcə də Bakının bir sıra beynəlxalq statuslu idman yarışlarına, həmçinin yeni start götürəcək “Bakı Avropa Oyunları – 2015”ə ev sahibliyi etməsi ümummilli liderin siyasi xəttinin məntiqi davamıdır.
Daha sonra AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor İsa Alıyev və şəhərciyin direktoru Nazim Sadıqov çıxış edərək komandalara uğurlar arzulayıblar.
AFFA-nın peşəkar hakimləri tərəfindən idarə olunan açılış oyununda ilk olaraq meydana I Futbol Çempionatının qalibi Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası ilə Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun komandası çıxıb. Riyaziyyat və Mexanika, İqtisadiyyat, Genetik Ehtiyatlar, İnformasiya Texnologiyaları, Fizika institutları, Təcrübə-Sənaye Zavodu və elmi-tədqiqat müəsissələrinin komandaları qrup oyunlarında mübarizəyə qoşulublar.

Стартовал II Футбольный чемпионат молодых ученых и специалистов НАНА
При организации Совета молодых ученых и специалистов НАНА и поддержке Управления делами и Независимого профсоюза стартовал посвященный 92-летней годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева II Футбольный чемпионат молодых ученых и специалистов НАНА.
На открытии, которое прошло на стадионе Академгородка, председатель совета, доктор философии по физике Фамин Салманов поздравил команду с началом второго чемпионата. Председатель, отметив, что чемпионат посвящен дню рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, рассказал о достижениях нашей страны в области спорта во время руководства странной общенационального лидера. Было отмечено, что успехи, достигнутые в последние годы в этой сфере, а также проведение в нашей стране ряда международных спортивных игр, в частности, Европейских игр Баку-2015 является логическим продолжением политического курса великого лидера.
Затем заместитель начальника Управления делами НАНА Сардар Алиев, председатель Независимого профсоюза, профессор Иса Алыев и директор городка Назим Садыгов пожелали успехов команде.
На матче открытия, обслуживаемом профессиональными судьями АФФА, состоялся футбольный поединок победившей в чемпионате команды Института геологии и геофизики с командой Института катализа и неорганической химии. В чемпионате будут участвовать команды институтов Математики и механики, Экономики, Генетических ресурсов, Информационных технологий, Физики, Опытно-промышленного завода.