“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” təqdim olundu
Aprelin 29-da “Four Seasons Baku” otelində Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən III Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nın təqdimat mərasimi olub.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Nazim İbrahimov AMEA-nın qərarı ilə Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra Vike-Freyberqanın və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri, İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru İsmail Serageldinin “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal”a layiq görüldüklərini bildirib.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə medalı Latviyanın sabiq Prezidentinə və İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoruna təqdim edib.
Akif Əlizadə bildirib ki, Vayra Vike-Freyberqa Azərbaycan-Latviya əlaqələrinin inkişafında, eləcə də Nizami Gəncəvinin əsərlərində təbliğ etdiyi ümumbəşəri dəyərlərin geniş miqyasda dünyaya çatdırılması, xalqlar və mədəniyyətlərarasında dialoq, tolerantlıq və anlaşmanın təbliğ olunması istiqamətində xidmətlərinə, İsmayıl Seragəldin isə dünya elmi-mədəni irsinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılması, həmçinin Nizami Gəncəvinin bəşəri fikir və ideyalarının öyrənilməsi və təbliği istiqamətindəki gördüyü işlərə görə bu medala layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, aprelin 29-da keçirilmiş AMEA-nın Ümumi illik yığıncağında Azərbaycan elmi tarixində ilk dəfə olaraq “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə Azərbaycan incəsənətinin və sənətşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə akademik Arif Məlikov mükafatlandırılıb. Eyni adlı mükafata Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, fizika üzrə Nobel mükafatı laureatı Jores Alfyorov da layiq görülüb.

“Golden Medal of the Republic of Azerbaijan on behalf of Nizami Ganjavi” presentation ceremony took place at “Four seasons Baku” hotel by organization of International Center of Nizami Ganjavi within 3rd Global Baku Forum on April 29.
According to chairman of the State Committee for Work with Diaspora Nazim Ibrahimov, former Latvian President Vaira Vike-Freiberg and co-chair of the International Center of Nizami Ganjavi, Director of Alexandria Library Ismail Serageldin were deserved to “Golden Medal of the Republic of Azerbaijan on behalf of Nizami Ganjavi” by the decision of ANAS.
Later on, president of ANAS, acad. Akif Alizadeh donated the medal to former Latvian President and Director of Alexandria Library.
Vaira Vike-Freiberg was awarded for her merits in development of Azerbaijan-Latvia ties, including delivering universal values of Nizami Ganjavi's works to the world at large scale, promo fulfillments in the direction of inter-nations, inter-cultures dialogue, tolerance and cognition, Ismayil Serageldin for his merits in protection and delivering world scientific-cultural heritage to the future offspring, as well as works in the field of study and promotion of idea and opinions of N. Ganjavi.
Note that, for the first time in the annual general assembly of ANAS, “Golden Medal of the Republic of Azerbaijan on behalf of Nizami Ganjavi” was donated to acad. Arif Melikov for his services in development of art and study of art in Azerbaijan. Cognominal medal was given to active member of RAS Jores Alfyorov as well.