“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” təqdim olundu
Aprelin 29-da “Four Seasons Baku” otelində Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən III Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”nın təqdimat mərasimi olub.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Nazim İbrahimov AMEA-nın qərarı ilə Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra Vike-Freyberqanın və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri, İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru İsmail Serageldinin “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal”a layiq görüldüklərini bildirib.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə medalı Latviyanın sabiq Prezidentinə və İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoruna təqdim edib.
Akif Əlizadə bildirib ki, Vayra Vike-Freyberqa Azərbaycan-Latviya əlaqələrinin inkişafında, eləcə də Nizami Gəncəvinin əsərlərində təbliğ etdiyi ümumbəşəri dəyərlərin geniş miqyasda dünyaya çatdırılması, xalqlar və mədəniyyətlərarasında dialoq, tolerantlıq və anlaşmanın təbliğ olunması istiqamətində xidmətlərinə, İsmayıl Seragəldin isə dünya elmi-mədəni irsinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılması, həmçinin Nizami Gəncəvinin bəşəri fikir və ideyalarının öyrənilməsi və təbliği istiqamətindəki gördüyü işlərə görə bu medala layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, aprelin 29-da keçirilmiş AMEA-nın Ümumi illik yığıncağında Azərbaycan elmi tarixində ilk dəfə olaraq “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə Azərbaycan incəsənətinin və sənətşünaslıq elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə akademik Arif Məlikov mükafatlandırılıb. Eyni adlı mükafata Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, fizika üzrə Nobel mükafatı laureatı Jores Alfyorov da layiq görülüb.

Вручена Золотая медаль имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики
29 апреля в отеле “Four Seasons Baku” при организации Международного центра Низами Гянджеви в рамках III Глобального бакинского форума прошла церемония вручения Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики.
На мероприятии председатель Госкомитета по работе с диаспорой Назим Ибрагимов сообщил, что постановлением Национальной Академии наук Азербайджана сопредседатели Международного центра Низами Гянджеви – бывший президент Латвии Вайра Вике-Фрейберга и директор Александрийской библиотеки Исмаил Серагельдин удостоены Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил медали бывшему президенту Латвии и директору Александрийской библиотеки.
А.Ализаде сообщил, что Вайра Вике-Фрейберга удостоена этой медали за заслуги в развитии азербайджано-латвийских связей и доведении до мира мыслей и ценностей, отраженных в произведениях Низами Гянджеви, а Исмаил Серагельдин – за работу по сохранению всемирного научного наследия, изучению и пропаганде мыслей и идей Низами Гянджеви, представляющих общечеловеческое значение.
Отметим, что в ходе прошедшего 29 апреля ежегодного Общего собрания НАНА Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики также были удостоены действительный член НАНА, народный артист Ариф Меликов и действительный член РАН, лауреат Нобелевской премии по физике Жорес Иванович Алферов.