Akademik Gövhər Baxşəliyevanın Nizami Gəncəvinin etnik mənsubiyyəti haqqında kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyevanın rus dilində “Этническая идентичность Низами Гянджеви” (“Nizami Gəncəvinin etnik mənsubiyyəti”) kitabı işıq üzü görüb. Kitab bir sıra ölkələrdə şairin etnik mənsubiyyətinə dair çoxsaylı təhriflərə və çoxəsrlik mədəni irsimizin qonşu xalqlar tərəfindən mənimsənilməsi cəhdlərinə cavab olaraq yazılıb. Bu da dünya elmi ictimaiyyətinin görkəmli şairin 880 illik yubileyini qeyd etdiyi və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2021-ci ilin ölkədə “Nizami Gəncəvi İli” elan edildiyi zamanda xüsusilə vacibdir.
Kitab bir neçə bölmədən ibarətdir və onun əvvəlində məşhur İran şairi və ədəbiyyatşünası Səid Nəfisinin sözləri yer alır: “Nizami fars şairi deyil, o, Azərbaycan mühitində yaşayıb-yaradıb və onun şeirləri fars üçün anlaşılmazdır”.
Əsərdə Nizaminin özünün əsərlərindən təkzibolunmaz faktlar əsasında şairin Azərbaycan türkü kimi etnik mənsubiyyəti sübuta yetirilib və bu məsələnin müxtəlif aspektləri yeddi bölmə üzrə araşdırmaya cəlb olunub. Dünya şərqşünaslığı, o cümlədən klassik poeziya üzrə görkəmli iranlı alim-mütəxəssislər farsdilli poeziyada digərləri ilə yanaşı, “səbki-Azərbaycani” adlanan Azərbaycan üslubunu da fərqləndirir və bu sıraya Qətran Təbrizi, Xaqani Şirvani, Əbul-Üla Gəncəvi, Fələki Şirvani kimi farsdilli (yəni klassik farsca yazanlar, lakin etnik türklər) şairlərin yaradıcılığı ilə yanaşı, Nizaminin yaradıcılığını da daxil edirlər. Bu üslub farsca yazan şairlər arasında yalnız etnik Azərbaycan türkləri tərəfindən istifadə edilib. O, zəngin metaforası, mürəkkəb obrazlar sistemi, şairlərin fəlsəfi düşünməyə meyli və ərəb mədəniyyətinin (yalnız Xorasan üslubundan istifadə edən etnik fars şairlər buna heç bir halda yol verməyərək, ərəblərə aid hər şeyə təkəbbürlə, laqeydliklə yanaşır, özlərini ali mədəniyyətin nümayəndələri hesab edirdilər), digər qədim mədəniyyətlərin nailiyyətlərindən istifadəsi ilə seçilirdi. Bu və bir sıra digər məsələlər - XII əsrdə Gəncə əhalisinin etnik tərkibi, Nizaminin harada və hansı ailədə doğulub boya-başa çatması, onun doğma Azərbaycanla bağlılığı, türkə aid hər şeyə məhəbbət və rəğbət, fars poeziyasının nümayəndələri üçün səciyyəvi olan iranyönümlüyün olmaması, türk sözlərinin tez-tez işlədilməsi və s. Nizaminin etnik türk olmasına heç bir şübhə yeri qoymur.
Kitabda indiyə qədər bəzi tədqiqatçıların Nizaminin anasının kürd mənşəli olmasına dair fikirlərini əsaslandırdıqları və “metis” kimi tərcümə edilən “ikdiş” sözünün tamamilə yeni izahı yer alır. Nəşrin müəllifi bu mifi qəti şəkildə təkzib edir və Nizaminin həm atası, həm də anası tərəfdən Azərbaycan türkü olduğunu inandırıcı şəkildə sübut edir. Əsərdə Nizami irsinin bəzi digər məsələlərinə,  məsələn, “Xosrov və Şirin” poemasındakı Şirinin etnik mənşəyi və dini inancı, bəzi ermənisevərlər tərəfindən “Ermənistan” kimi təqdim edilən Ərmən vilayətinin etnik və konfessional tərkibi kimi məsələlərə də müəllifin münasibəti ifadə edilir.

Издана книга академика Говхар Бахшалиевой об этнической идентичности Низами Гянджеви
На днях увидела свет новая книга директора Института Востоковедения имени ак. З.М.Буниятова НАНА академика Говхар Бахшалиевой «Этническая идентичность Низами Гянджеви».
Книга написана в ответ на многочисленные искажения этнического происхождения поэта в ряде стран и неоднократной попытки  присвоения нашего многовекового культурного наследия соседним народом, что особенно актуально, когда мировая научная общественность отмечает 880-летний юбилей великого поэта и когда Распоряжением Президента Азербайджанской Республики 2021 год объявлен в стране «Годом Низами Гянджеви».
Книга состоит из нескольких разделов и предваряется словами известного иранского поэта и литературоведа Саида Нафиси: «Низами не персидский поэт, он жил и работал в азербайджанской среде, и стихи его непонятны персу». В книге на основе неопровержимых фактов, основанных на произведениях самого Низами, доказывается этническая идентичность поэта как азербайджанского тюрка и на протяжении семи разделов привлекаются к исследованию различные аспекты данного вопроса.
Мировая востоковедческая наука, в том числе видные иранские ученые-специалисты по классической поэтике выделяют в персоязычной поэзии наряду с прочими и азербайджанский стиль, так называемый «себки азербайджани» и причисляют к нему наряду с творчеством таких персоязычных (т.е. писавших на классическом фарси, но этнических тюрков), поэтов как Гатран Табризи, Хагани Ширвани, Абу-л-Уля Гянджеви, Фалаки Ширвани и творчество Низами. Этим стилем среди пишущих на фарси поэтов пользовались исключительно этнические азербайджанские тюрки. Он отличался богатой метафоричностью, сложной образной системой, склонностью поэтов к философским размышлениям и использованию достижений как арабской культуры (чего ни в коем случае не позволяли себе поэты - этнические персы, пользовавшиеся исключительно хорасанским стилем, высокомерно, пренебрежительно относившиеся ко всему арабскому, считая себя представителями более высокой культуры, так и других древних культур. Этот и ряд других вопросов - этнический состав населения Гянджи XII века, где и в какой семье родился и рос Низами, связь с родным Азербайджаном, любовь и симпатия ко всему тюркскому, отсутствие ираноцентризма, что встречается у представителей собственно персидской поэзии, частое использование тюркских слов и многое другое не оставляет никакого сомнения в том, что Низами был этническим тюрком.
Книга также содержит совершенно новую интерпретацию слова «икдиш», переводимую до сих пор некоторыми исследователями как «метис», исходя из чего делался вывод о курдском происхождении матери Низами. Автор книги решительно опровергает этот миф и убедительно доказывает, что Низами был азербайджанским тюрком и по отцу, и по матери. В книге также выражается отношение автора к некоторым другим вопросам творческого наследия  Низами, как-то: этническое происхождение и вероисповедание Ширин в поэме «Хосров и Ширин», этнический и конфессиональный состав провинции Арман, упоминаемой поэтом и интерпретируемый некоторыми армянофилами как «Армения» и т.д.