Riyaziyyat və Mexanika və İnformasiya Texnologiyaları institutlarının 2021-ci il üçün hesabatları müzakirə olunub
AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) Ümumi yığıncağının illik hesabatlara həsr olunmuş onlayn iclasında Riyaziyyat və Mexanika (RMİ), İnformasiya Texnologiyaları (İTİ) institutlarının, eləcə də FRTEB üzrə bəzi AMEA üzvlərinin 2021-ci  ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatları müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, FRTEB-in elmi müəssisələrinin baş direktorları və icraçı direktorları, elmi katibləri, Təhsil, İctimaiyyətlə əlaqələr və beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin müdirləri, eyni zamanda mühüm elmi nəticə müəllifləri iştirak ediblər.
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarından danışan müəssisənin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov bildirib ki, institutda tədqiqatlar, əsasən yeddi istiqamət üzrə aparılıb və cari ildə 4 mühüm nəticə əldə olunub. Həmçinin institut əməkdaşlarının yüksək impakt faktorlu məcmuələrdə 127 məqaləsi, 1 monoqrafiyası, xaricdə 1 dərs vəsaiti, 5 elmi-populyar kitabı (1-i xaricdə) və 21 elmi-populyar məqaləsi işıq üzü görüb. Hesabat ilində 1 respublika patenti alınıb, alimlərin məqalələrinə, ümumilikdə 2064 istinad olub.
Misir Mərdanovun sözlərinə görə, RMİ tərəfindən nəşr olunan “Azerbaijan Journal of Mathematics”, “Proceedings of the İnstitute of Mathematics and Mechanics”, “Transaction İssue Mathematics, Azerbaijan National Academy of Sciences” elmi məcmuələri “Web of Science” və “Scopus” beynəlxalq elmi bazalarına daxil edilib.
Məruzəçi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, eləcə də Nazirlər Kabinetinin, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və FRTEB-in Ümumi yığıncağının qərarlarından irəli gələn vəzifələrin icra vəziyyətinə də toxunub.
Baş direktor beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun və Rusiya Fundamental Tədqiqatlar Fondunun 1-ci Azərbaycan-Rusiya birgə beynəlxalq qrantı üzrə, eləcə də Türkiyə Elm və Texnoloji Araşdırma Şurası (TUBİTAK) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan tədqiqatlardan danışıb. Vurğulayıb ki, hesabat ilində Türkiyənin, Almaniyanın, İsrailin, Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin, Fransanın, Rusiyanın, Ukraynanın, Danimarkanın, İtaliyanın, Gürcüstanın, Hindistanın çoxsaylı elm və təhsil müəssisələri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli elmi əməkdaşlıq əlaqələri uğurlu şəkildə davam etdirilib.
Onlayn iclasda RMİ-də elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin və aparılan kadr hazırlığının cari vəziyyəti, nəşriyyat və sosial sferada, o cümlədən “Vikipediya” elektron ensiklopediyasında fəaliyyət istiqamətində görülmüş işlər haqqında da məlumat verilib. Əməkdaşların müxtəlif televiziya kanalları, radio və digər mətbuat orqanlarda yer alan müsahibə və çıxışlarından da bəhs edilib.
2021-ci ilin yadda qalan uğurlarından biri də Azərbaycan Respiblikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovun 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni və AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi olub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, FRTEB-in Ümumi yığıncağının sədri, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, 2021-ci il 50 illik yubileyini qeyd edən İTİ-nin mühüm nailiyyətləri ilə yaddaqalan olub. Belə ki, institutun iki aliminin adı ABŞ-ın Stenford Universiteti tərəfindən təqdim edilən dünyanın ən nüfuzlu alimlərinin (ilk 2 %) reytinq qiymətləndirmə siyahısına daxil edilib.
Akademik vurğulayıb ki, institutda tədqiqatlar, əsasən iki istiqamət üzrə aparılıb, 82 məqalə, 2 kitab və 6 ekspress-informasiya nəşr olunub, beynəlxalq və respublika səviyyəli müxtəlif konfranslarda 136 məruzə edilib. Cari ildə işıq üzü görən 226 əsərdən 74-ü nüfuzlu bazalara daxil olub. Əməkdaşların məqalələrinə hesabat ilində 2152, ümumilikdə isə 15214 istinad qeydə alınıb.
Baş direktor “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin, AR Nazirlər Kabinetinin, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin və FRTEB-in Ümumi yığıncağının qərarlarından irəli gələn vəzifələrin icra vəziyyətinə də toxunub. Həmçinin İTİ-nin “İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Milli Strategiya” (2019-2024-cü illər) layihəsinin, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2027-ci illər üçün İnformasiya Təhlükəsizliyi və Kibertəhlükəsizlik üzrə Milli Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal transformasiya konsepsiyası” layihələrinə rəylərin hazırlanmasında, İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Koordinasiya Komissiyasının işində iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Hesabat ilində İTİ tərəfindən, həmçinin elmi-innovasiya və praktiki fəaliyyət çərçivəsində dövlət orqanları üçün elmi ekspertiza fəaliyyəti həyata keçirilib, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AMEA Rəyasət Heyəti, NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramı tərəfindən maliyyələşdirilən qrant layihələri yerinə yetirilib, “Elmi kadrlar” Milli İnformasiya Sistemi və “Dissertasiya mövzularının reyestri” İnformasiya sistemi hazırlanıb.
Akademik Rasim Əliquliyevin sözlərinə görə, hesabat ilində AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin fəaliyyəti çərçivəsində e-elmin informasiya təminatının formalaşdırılması işləri davam etdirilib, müxtəlif təyinatlı informasiya sistemləri, e-resurslar və veb-saytlar işlənib. AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının informasiya resurslarının Data Mərkəzdə saxlanılması və hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi, istifadəçilərə e-xidmətlərin təqdim olunması, həmçinin Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası davam etdirilib.
FRTEB-in Ümumi yığıncağının sədri hesabat ilində NATO-nun Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm Proqramının dəstəyi, AMEA İTİ və Polşa Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sənaye idarəetmə sistemlərinin kibertəhlükəsizliyi problemləri” mövzusunda onlayn beynəlxalq konfransdan söz açıb. Vurğulayıb ki, rəhbərlik etdiyi elmi müəssisə Rusiyanın Cənub-Qərb Dövlət Universitetində keçirilən “Tanıma - 2021” XVI beynəlxalq konfransının, eləcə də, Rusiyanın təşkil etdiyi “X Milli Superkompüter Forumu” çərçivəsində keçirilən “Elektron idarəetmədə bulud və paylanmış hesablama sistemləri” beynəlxalq konfransının təşkilatçılarından biri olub.
Akademik Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, institutun əməkdaşları müxtəlif beynəlxalq təşkilat və elmi qurumlarla əməkdaşlıq edib, beynəlxalq layihələrdə, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrini əhatə edən, elm və təhsil üçün regional telekommunikasiya şəbəkəsinin (EaPConnect) inkişaf etdirilməsində iştirak edib, xarici alimlərlə birgə elmi tədqiqatlar aparıb, bir sıra görüşlər keçirib.
Elmi-texniki ekspertiza fəaliyyəti çərçivəsində institut 11 beynəlxalq konfransın proqram komitəsində, institut əməkdaşları 12 nüfuzlu beynəlxalq jurnalın redaksiya heyətində təmsil olunub.
Onlayn iclasda İTİ-nin 2021-ci ildə kadr hazırlığı, elmi biliklərin təbliği və populyarlaşdırılması istiqamətində əldə etdiyi nailiyyətlərdən də danışılıb. İnstitutun baş direktoru söyləyib ki, institutun fəaliyyəti ilə bağlı KİV-də 470 məqalə dərc olunub, institut əməkdaşları 32 dəfə KİV-də çıxış ediblər. Vikipediyada informasiya təminatı fəaliyyəti çərçivəsində 266 yeni məqalə yerləşdirilib.
Daha sonra onlayn iclasın iştirakçılarına FRTEB üzrə AMEA-nın bəzi həqiqi və müxbir üzvlərinin hesabatları dinlənilib. İclasda çıxış edən AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev hesabat ilində elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşən “Applied and Computational Mathematics” və “Journal of Pure and Applied Mathematics” jurnallarının baş redaktoru, həmçinin Azərbaycanda, İran İslam Respublikasında, Ukraynada nəşr olunan çoxsaylı jurnalın redakasiya heyətinin üzvüdür. Alim beynəlxalq konfrans və seminarlar iştirakı, dərc edilən elmi əsərləri, qrantlar, kadr hazırlığı barədə də müfəssəl məlumat verib.
Fikrət Əliyevin sözlərinə görə, 2021-ci ildə əldə etdiyi ən mühüm elmi nəticə “Maye dempferli rəqsvari sistemlər üçün bəzi məsələlərin riyazi modellərinin qurulması və tətbiqləri” mövzusunda olub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyev diqqətə çatdırıb ki, hesabat ilində nəşr olunan 13 elmi əsərinin 7-si “Clarivate Analytics”in siyahısında olan jurnallarda çap edilib. Alimin elmi əsərlərinə MathSciNet Mathematical reviews də olan istinadların sayı 250, Google Scholarda isə 400-dür. Vaqif Quliyev əldə etdiyi mühüm elmi nəticələrdən, kadr hazırlığından, iştirak etdiyi beynəlxalq elmi tədbirlər haqqında da ətraflı məlumat verib.
Məruzələrlə bağlı aparılan müzakirələrdə akademiklər – Arif Həşimov, Fikrət Əliyev, Cavad Abdinov, Adil Qəribov, Yusif Məmmədov, Asəf Hacıyev, AMEA-nın müxbir üzvləri - Afiq Həsənov, Namiq Cəlilov, Vaqif Quliyev, Oktay Qasımov, Ramiz Alıquliyev, Kamil Ayda-zadə, eləcə də professor Şakir Nağıyev yaxından iştirak edərək fikir və suallarını səsləndiriblər.
Sonda Riyaziyyat və Mexanika, İnformasiya Texnologiyaları institutlarının, eləcə də FRTEB üzrə bəzi AMEA üzvlərinin 2021-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatları qəbul olunub AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsinin lehinə yekdilliklə səs verib.

Обсуждены отчеты Институтов математики и механики и информационных технологий за 2021 год
На онлайн-заседании Общего собрания Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), посвященном годовым отчетам, были обсуждены отчеты  Институтов математики и механики (ИММ), информационных технологий (ИИТ), а также некоторых членов НАНА по ОФМТН об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в 2021 году.
В мероприятии приняли участие действительные члены и члены-корреспонденты НАНА, генеральные директора и исполнительные директора научных учреждений, научные секретари, руководители отделов образования, связей с общественностью и международных связей, а также авторы важных научных результатов.
Говоря об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в Институте математики и механики, генеральный директор предприятия, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов отметил, что за минувший период исследования  проводились в основном по семи направлениям, и в текущем году были достигнуты 4 важных результата. Также сотрудниками института издано 127 статей в сборниках с высоким импакт-фактором, 1 монография, 1 учебное пособие за рубежом, 5 научно-популярных книг (1 за рубежом) и 21 научно-популярная статья. В отчетном году получен 1 республиканский патент, 2064 ссылки на статьи ученых.
По словам Мисира Марданова, научные сборники «Azerbaijan Journal of Mathematics», «Procidings of the Institute of Mathematics and Mechanics», «Transaction Issue Mathematics, Azerbaijan National Academy of Sciences», изданные ИММ, включены в международные научные базы «Web of Science» и «Scopus».
Докладчик также коснулся состояния исполнения указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, а также задач, вытекающих из решений Кабинета Министров, Президиума НАНА и общего собрания ОФМТН.
Генеральный директор рассказал об исследованиях, проводимых по 1-му совместному Азербайджано-российскому международному гранту Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики и Российского фонда фундаментальных исследований, а также в рамках сотрудничества с Турецким научно-техническим исследовательским советом (TUBITAK). Он подчеркнул, что в отчетном году успешно продолжилось двустороннее и многостороннее научное сотрудничество Турции, Германии, Израиля, Объединенных Арабских Эмиратов, Франции, Израиля с многочисленными научными и образовательными учреждениями России, Украины, Дании, Италии, Грузии, Индии.
На онлайн-совещании также была представлена информация об интеграции науки и образования в ИММ, текущем состоянии электронной науки и подготовке кадров, работе, проделанной в издательской и социальной сферах, в том числе в электронной энциклопедии «Википедия». Были также упомянуты интервью и выступления сотрудников на различных телеканалах, радио и других печатных органах.
Одним из запоминающихся достижений 2021 года стало награждение соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики члена-корреспондента НАНА Мисира Марданова орденом «За заслуги перед Отечеством» 1-й степени и Почетным указом НАНА.
Выступая на мероприятии, вице-президент НАНА, председатель Общего собрания ОФМТН, генеральный директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев отметил, что 2021 год запомнился важными достижениями ИИТ, отметившего 50-летний юбилей. Отметил, что имена двух ученых института включены в рейтинг самых влиятельных ученых мира (первые 2%), представленный Стэнфордским университетом США.
Академик подчеркнул, что исследования в Институте проводились в основном по двум направлениям, было опубликовано 82 статьи, 2 книги и 6 экспресс-информации, сделано 136 докладов на различных конференциях международного и республиканского уровня. Из 226 опубликованных в текущем году произведений 74 попали в авторитетные базы. В отчетном году на статьи сотрудников было зарегистрировано 2152 ссылки, а всего-15214.
Генеральный директор также коснулся состояния исполнения задач, вытекающих из решений «Стратегической дорожной карты по развитию телекоммуникаций и информационных технологий в Азербайджанской Республике», общего собрания Кабинета министров АР, Президиума НАНА и ОФМТН. Он также отметил, что ИИТ участвует в подготовке отзывов на проекты «Национальная стратегия по информационной безопасности» (2019-2024 годы), «Национальная стратегия по информационной безопасности и кибербезопасности на 2022-2027 годы» и «Концепция цифровой трансформации в Азербайджанской Республике», в работе координационной комиссии по информационной безопасности.
В отчетном году также в рамках научно-инновационной и практической деятельности осуществлена научная экспертиза для государственных органов, выполнены грантовые проекты, финансируемые Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Президиумом НАНА, Программой НАТО «Наука ради мира и безопасности». Также были подготовлены Национальная информационная система «Научные кадры» и информационная система «Реестр тем диссертационных работ».
По словам академика Расима Алигулиева, в отчетном году в рамках деятельности научно-компьютерной сети AzScienceNet были продолжены работы по формированию информационного обеспечения э-науки, разработаны информационные системы различного назначения, электронные ресурсы и веб-сайты. Было продолжено хранение информационных ресурсов научных учреждений и организаций НАНА в Дата-центре и поддержка услуг хостинга, предоставление пользователям электронных услуг, а также интеграция в онлайн-научную и образовательную среду Европы.
Председатель общего собрания ОФМТН рассказал о проведенной в отчетном году онлайн-международной конференции «Проблемы кибербезопасности систем управления промышленностью» при поддержке научной программы НАТО во имя мира и безопасности, совместно организованной НИУ НАНА и польским национальным центром ядерных исследований. Он подчеркнул, что возглавляемое им научное учреждение было одним из организаторов XVI Международной конференции «Признание-2021», проходившей в Юго – Западном государственном университете, а также международной конференции «Облачные и распределенные вычислительные системы в электронном управлении», организованной Россией в рамках «X Национального форума суперкомпьютеров».
Академик отметил, что сотрудники Института сотрудничали с различными международными организациями и научными структурами, участвовали в международных проектах,а также в развитии региональной телекоммуникационной сети для науки и образования (EaPConnect), охватывающей страны Восточного партнерства, проводили совместные научные исследования с зарубежными учеными, провели ряд встреч.
В рамках деятельности научно-технической экспертизы Институт был представлен в программном комитете 11 международных конференций, а сотрудники Института-в редакционных советах 12 престижных международных журналов.
На онлайн-совещании были также обсуждены достижения ИИТ в области подготовки кадров, пропаганды и популяризации научных знаний в 2021 году. Генеральный директор Института отметил, что в связи с деятельностью Института в СМИ было опубликовано 470 статей, сотрудники Института выступили в СМИ 32 раза. В рамках деятельности по информационному обеспечению в Википедии размещено 266 новых статей.
Затем участникам онлайн-совещания были заслушаны отчеты некоторых действительных членов и членов-корреспондентов НАНА по ОФМТН. Выступивший на заседании член Президиума НАНА, директор Института прикладной математики Бакинского государственного университета, академик Фикрет Алиев рассказал о своей научной деятельности в отчетном году. Он отметил, что является главным редактором журналов «Applied and Computational Mathematics» «Journal of Pure and Applied Mathematics», индексируемых в международных научных базах, а также членом редакционных коллегий многочисленных журналов, издаваемых в Азербайджане, Исламской Республике Иран, Украине. Ученый также подробно рассказал об участии в международных конференциях и семинарах, опубликованных научных работах, грантах, подготовке кадров.
По словам Фикрета Алиева, самым важным научным результатом, достигнутым им в 2021 году, стала тема «Построение и применение математических моделей некоторых задач для жидкостных демпфирующих систем».
Выступивший на мероприятии член-корреспондент НАНА Вагиф Гулиев сообщил, что из 13 опубликованных в отчетном году научных работ 7 опубликованы в журналах, входящих в список «Clarivate Analytics». Количество ссылок на научные труды ученого в  MathSciNet Mathematical reviews составляет 250, а в Google Scholar-400.
Вагиф Гулиев также подробно рассказал о важных научных результатах, подготовке кадров, о международных научных мероприятиях.
В обсуждениях, проведенных в связи с докладами, приняли участие академики Ариф Гашимов, Фикрет Алиев, Джавад Абдинов, Адиль Гарибов, Юсиф Мамедов, Асаф Гаджиев, члены – корреспонденты НАНА Афиг Гасанов, Намиг Джалилов, Вагиф Гулиев, Октай Гасымов, Рамиз Алгулиев, Кямиль Айда-заде, а также профессор Шакир Нагиев.
В заключение он единогласно проголосовал за принятие и представление в Президиум НАНА отчетов Институтов математики и механики, информационных технологий, а также некоторых членов НАНА по ОФМТН об итогах научно-исследовательских работ, проведенных в 2021 году.