AMEA-da “Azərbaycanın ictimai və mədəni inkişafında Ağa Musa Nağıyevin rolu” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətinin binasında “Azərbaycanın ictimai və mədəni inkişafında Ağa Musa Nağıyevin rolu” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin üzvləri, eləcə də Milli Məclisin deputatı filologiya elmləri doktoru Jalə Əliyeva, Ağa Musa Nağıyevin nəvəsi, Milli Dəyərlərin Qorunması İctimai Birliyinin sədri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dilarə Nağıyeva, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun, ETN Zoologiya İnstitutunun, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli konfransı giriş sözü ilə açaraq ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamı işığında bir sıra tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, ölkə başçısının Sərəncamından irəli gələrək bu günlərdə Qarabağ Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə Akademiyanın 80 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Qarabağnamə ənənəsi və müasir dövr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Akademik İsa Həbibbəyli işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ölkə Prezidentinin rəhbərliyi ilə uğurla həyata keçirilən “Böyük Qayıdış” Dövlət proqramının icrası işığında elmi konfransın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Ötən 80 il ərzində Milli Elmlər Akademiyasının həyatında mühüm rol oynamış görkəmli alimlərin, şəxsiyyətlərin də yubileyinin qeyd olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, həmin şəxslər sırasında Ağa Musa Nağıyev də böyük xeyriyyəçilik fəaliyyəti ilə seçilir. Diqqətə çatdırıb ki, AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binası məhz Ağa Musa Nağıyev tərəfindən vaxtsız vəfat edən oğlu İsmayılın şərəfinə 1908-1913-cü illərdə tikilib. Vurğulayıb ki, bina Şərq və Qərb memarlıq elementlərini özündə əks etdirir və yunan-roma memarlığının incəliklərini, həmçinin Azərbaycan memarlığının xüsusiyyətlərini burada görmək mümkündür.
Ağa Musa Nağıyevin xeyriyyəçilik fəaliyyətinin ictimaiyyətə və gənc nəslə çatdırılmasında nəvəsi, Milli Dəyərlərin Qorunması İctimai Birliyinin sədri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dilarə Nağıyevanın böyük xidmətləri olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli onun bu missiyanı şərəflə yerinə yetirdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Dilarə Nağıyevanın “Tarix yaşadan binalar” kitabı Azərbaycan tarix elmi, ictimai və humanitar elmlərimiz üçün dəyərli və etibarlı mənbədir.
Daha sonra Akademiya muzeyinin baş mütəxəssisi sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Həşimovanın müəllifi olduğu, Ağa Musa Nağıyevin və oğlu İsmayılın əksini tapdığı tablo konfrans iştirakçılarına təqdim edilib.
Tədbir AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədr müavini akademik Nərgiz Axundovanın moderatorluğu ilə davam etdirilib.
Konfransda AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun şöbə müdiri professor Hacı Həsənovun “Baba irsi və tədqiqatçısı” və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin dosenti Taleh Cəfərovun “Neft kralı Ağa Musa Nağıyev neftdən xeyriyyəçiliyə uzanan yol” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Həmçinin AR Milli Məclisinin deputatı filologiya elmləri doktoru Jalə Əliyeva, Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti İctimai Birliyinin sədri Bahar Qasımova və ETN Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı biologiya elmləri doktoru Yeganə Mahmudova çıxış edərək Ağa Musa Nağıyevin xeyriyyəçilik fəaliyyətindən və xalqımıza xidmətlərindən danışıblar.
Sonda çıxış edən Ağa Musa Nağıyevin nəvəsi, Milli Dəyərlərin Qorunması İctimai Birliyinin sədri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dilarə Nağıyeva xalqına, təhsilə, mədəniyyətə dəyər verməklə tarixdə dərin iz qoymuş Ağa Musa Nağıyevin 98 bina tikdirdiyini, təkcə ölkəmizdə deyil, Türkiyə və Rusiyada da xeyriyyəçiliklə məşğul olduğunu bildirib. O, Milli Dəyərlərin Qorunması İctimai Birliyinin fəaliyyəti nəticəsində Ağa Musa Nağıyevin xatirəsinə yaddaqalan işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Dilarə Nağıyeva çıxışının sonunda tədbirin təşkilinə və babasının xatirəsinə verilən dəyərə görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

В здании Президиума НАНА состоялась научная конференция «Роль Ага Мусы Нагиева в общественном и культурном развитии Азербайджана».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, члены Отделения общественных наук НАНА, депутат Милли Меджлиса доктор филологических наук Жаля Алиева, внучка Ага Мусы Нагиева – председатель Общественного объединения «Сохранение национальных ценностей» доктор философии по истории Диляра Нагиева, представители Института истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова НАНА, Института философии и социологии НАНА, Института зоологии МНО, Азербайджанского государственного педагогического университета и соответствующие лица.
Открывая конференцию вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что в свете Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» проводится череда мероприятий. Академик отметил, что в соответствии с Распоряжением главы государства на днях в Карабахском университете при совместной организации Министерства науки и образования и НАНА состоялась научная конференция «Традиции Карабахнаме в Национальной академии наук Азербайджана и современный период». Руководитель НАНА подчеркнул значение научной конференции, которая была организована в период успешной реализации под руководством Президента страны на освобожденных от оккупации территориях Государственной программы «Великое возвращение».
Сказав, что также проводятся юбилеи выдающихся ученых, которые сыграли важную роль в жизни Национальной академии наук за истекшие 80 лет, академик Иса Габиббейли добавил, что среди этих личностей своей широкой благотворительной деятельностью отличается Ага Муса Нагиев. Историческое здание Президиума НАНА, продолжил академик, было возведено в 1908-1913 гг. именно по заказу Ага Мусы Нагиева в память о безвременно скончавшемся сыне Исмаиле. Руководитель НАНА подчеркнул, что здание содержит в себе элементы восточной и западной архитектуры, здесь прослеживаются особенности греческой и римской архитектуры, а также архитектуры Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что большой вклад в доведение информации о благотворительной деятельности Ага Мусы Нагиева до общественности и молодого поколения вносит его внучка – председатель Общественного объединения «Сохранение национальных ценностей» доктор философии по истории Диляра Нагиева, она прекрасно выполняет эту миссию. Академик отметил, что книга Диляры Нагиевой «Tarix yaşadan binalar» – ценный и надежный источник для любителей истории, а также ученых, занятых в сфере гуманитарных и общественных наук.
Затем вниманию участников конференции было представлено табло, на котором изображены Ага Муса Нагиев и его сын Исмаил. Автором работы является главный специалист «Музея Академии» доктор философии по искусствоведению Айнура Гашимова.
Мероприятие продолжило свою работу под модераторством заместителя председателя Ученого совета Отделения общественных наук НАНА академика Наргиз Ахундовой.
На конференции были прослушаны доклады заведующего отделом Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА профессора Гаджи Гасанова на тему «Наследие деда и его исследователь» и доцента Азербайджанского государственного педагогического университета Талеха Джафарова – на тему «Нефтяной король Ага Муса Нагиев: путь, пролегающий от нефти до благотворительности».
Далее о благотворительной деятельности Ага Мусы Нагиева и его заслугах перед нашим народом говорили депутат Милли Меджлиса доктор филологических наук Жаля Алиева, председатель Общественного объединения «Республиканское общество женщин Азербайджана» Бахар Гасымова и сотрудник Института зоологии МНО доктор биологических наук Егяна Махмудова.
В заключение выступила внучка Ага Мусы Нагиева – председатель Общественного объединения «Сохранение национальных ценностей» доктор философии по истории Диляра Нагиева, которая сообщила, что на средства Ага Мусы Нагиева, который высоко ценил свой народ, просвещение, культуру и оставил глубокий след в истории, были возведены 98 зданий, он занимался благотворительной деятельностью не только в Азербайджане, но и в Турции и России. Она отметила, что в ходе деятельности Общественного объединения «Сохранение национальных ценностей» в дань памяти об Ага Мусе Нагиеве были реализованы важные мероприятия.
Доктор философии по истории Диляра Нагиева поблагодарила руководство Академии наук за организацию мероприятия и почтение к памяти её деда.