Yanvarın 26-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər - Arif Həşimov, İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, İsmayıl Hacıyev, Fuad Əliyev, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov, AMEA prezidenti katibliyinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Eldar Əmirov və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev giriş sözü ilə açaraq yığıncağın gündəliyi barədə məlumat verib.
Sonra iclasda AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, hesabat dövründə bölmədə 8 istiqamətin 38 problemi üzrə 95 (9-u tamamlanıb) mövzu, 531 iş (330-u tamamlanıb), 308 mərhələ (301-i tamamlanıb) üzərində tədqiqat işləri yerinə yetirilib. Qeyd edib ki, Humanitar Elmlər Bölməsinin üzvləri 2021-ci ildə elmi, elmi-təşkilati, ictimai işlərdə xeyli yaradıcılıq uğurları əldə ediblər. Akademikin sözlərinə görə, bölmə üzvləri tərəfindən 36 kitab, 250-dən çox məqalə çap olunub. Hesabat ilində HEB-in əməkdaşları tərəfindən isə 127 kitab (8-i xaricdə), 76 monoqrafiya (7-si xaricdə), 2253 məqalə (344-ü xaricdə, impakt faktorlu jurnallarda 20 məqalə), 185 tezis (86-sı xaricdə) çap edilib.
Natiq vurğulayıb ki, işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızın ədəbiyyat, mədəniyyət, folklor və mədəni irsinin öyrənilməsi ilə bağlı Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələri tərəfindən 32 kitab, 1 təqvim, 20 elmi və elmi-praktik tədbir keçirilib. Həmçinin 2021-ci ildə Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri tərəfindən beynəlxalq miqyaslı 15 konfransın, 1 konqresin, 1 forumun, 2 tədbirin, 1 seminarın və 1 dəyirmi masanın keçirildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dünya ədəbiyyatı xəzinəsində layiqli yer tutan dahi şair Nizami Gəncəvinin yaradıcılığının müstəqil dövlətçilik və azərbaycançılıq idealları əsasında yenidən tədqiqi və təbliği məqsədilə Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri ilə birgə fəaliyyət proqramı hazırlanıb və bu istiqamətdə bir sıra təqdirəlayiq işlər həyata keçirilib. Akademik “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində çap edilən kitabları, keçirilən konfransları, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin Xüsusi iclasını xatırladıb, həmin tədbirdə akademik Ramiz Mehdiyevin və Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə təltif edildiklərini bildirib.
Alim, həmçinin Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyi, Anım Günü və Zəfər Günü ilə bağlı keçirilən tədbirlər, bölmənin beynəlxalq əlaqələri, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər və mükafatlar haqqında məlumatları iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli daha sonra İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib. O, 2021-ci ildə bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələri tərəfindən beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elmi tədqiqat fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artırılması və digər istiqamətlərdə əhəmiyyətli işlərin görüldüyünü, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 37 problem, 112 mövzu, 361 iş, 174 mərhələ üzərində elmi tədqiqatlar aparılıb, bunlardan il ərzində 58 mövzu, 298 iş, 172 mərhələ tamamlanıb. Həmçinin bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 21, kənar təşkilatlarda isə 19 mühüm nəticə əldə olunub.
Akademik vurğulayıb ki, son bir il ərzində bölmə üzvlərinin 9 kitabı (5-i xaricdə), 119 məqaləsi (13-ü xaricdə) işıq üzü görüb. Bölmə əməkdaşları tərəfindən isə 2279 əsər nəşr olunub ki, bunlardan 68-i kitab (8-i xaricdə), 83-ü monoqrafiya (9-u xaricdə), 1746-sı məqalə (329-u xaricdə, 55-i “Web of Scinece”, “Scopus” bazalarında), 383-ü tezis (137-si xaricdə), 6-sı dərslik, dərs vəsaiti və metodik vəsaitidir. Məruzəçi, o cümlədən bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 2209 istinadın edildiyini diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, hesabat ilində İctimai Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri tərəfindən 16 beynəlxalq konfransın, 2 beynəlxalq simpoziumun, 1 beynəlxalq seminarın, 1 beynəlxalq forumun, 21 respublika konfransının, 56 elmi seminarın, 4 elmi sessiyanın, 3 kitab təqdimatının, 10 görüşün, 28 dəyirmi masa və Elmi şuranın 82 iclasının keçirildiyi bildirilib.
Ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında” 5 yanvar 2021-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək İctimai Elmlər Bölməsində görülən işləri diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli keçirilən konfranslar, seminarlar, tədbirlər, nəşr olunan kitablar, monoqrafiyalar, jurnallar, təşkil edilən sərgilər haqqında məlumat verib, bu səpkidə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Nizami Gəncəvi: mütəfəkkirin irsi dünya mədəniyyəti və milli özünüdərk kontekstində”, akademik Gövhər Baxşəliyevanın “Nizami Gəncəvinin etnik mənsubiyyəti haqqında” və s. kitabların adlarını sadalayıb.
Həmçinin bölmədə Qarabağın və Zəngəzurun tarixi, arxeologiyası, iqtisadiyyatı, mədəniyyəti və s. istiqamətlərdə aparılan və nəzərdə tutulan tədqiqatlar, İEB-in beynəlxalq əlaqələri, elektron elmin vəziyyəti, fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, təltiflər və mükafatlar haqqında məlumatı iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri çıxış edərək Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən hesabatlar yekdilliklə qəbul olunub və müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda, o cümlədən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. Bununla bağlı çıxış edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev vurğulayıb ki, bölmədə əsasən Naxçıvanın tarixi, etnoqrafiyası, epiqrafikası, arxeologiyası, maddi mədəniyyəti, ədəbi mühiti, folkloru və əlyazmalarının toplanılması və tədqiqi, o cümlədən təbii sərvətlərinin, ekocoğrafi şəraitinin, pоtensial enerji mənbələrinin, səma cisimlərinin, flоra, fauna, tоrpaq örtüyünün, iqtisadi inkişafının öyrənilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılır.
Alimin sözlərinə görə, hesabat dövründə Naxçıvan Bölməsində plana uyğun olaraq 6 elmi istiqamətdə 6 problemi əhatə edən, 7 mövzuya daxil olan 37 işin 100 mərhələdə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub, 88 mərhələ üzrə tədqiqatlar tamamlanıb və 6 mühüm elmi nəticə əldə olunub, 4 iş isə tətbiq edilib. Eyni zamanda Biləv alüminium süxurundan kalium alüminium zəyi alınıb, hazırda Qabıllı və Duzdağ gilindən yuyucu vasitələrin istehsalı üçün hazırlıq işləri aparılır, eləcə də “ZK-4 tipli seolitin alınma üsulu”, üzüm sortu “Bayanşirə süfrə” adlı 2 patent və “At fiqurlu səki daşı” adlı 1 sənaye nümunəsi təsdiq olunub.
Akademik bölmədə “Günəş çeviricilərində, çaylarda və külək qurğularında hasil olunan enerjinin toplanması (akkumulyasiya) növlərinin yerli şəraitə uyğun olaraq araşdırılması”, “Tranzit çayların qidalanma rejimi və onlara təsir edən parametrlər (iqlim şəraiti)”, o cümlədən Azərbaycanın ədəbi, tarixi, mədəni irsinin tədqiqi, Azərbaycan həqiqətlərinin təhrif olunmasına yönəlmiş saxta iddialara qarşı elmi əsaslandırılmış arqumentlərin işlənilməsi ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını deyib.
Natiq bildirib ki, 2021-ci ildə bölmə əməkdaşlarının 15 monoqrafiyası, 11 kitabı, 1 kitabçası, 2 metodik vəsaiti, 457 elmi məqaləsi, 182 konfrans materialı, 5 tezisi olmaqla 673 elmi əsəri çap olunub. Üç buklet, 3 xəritə tərtib edilib, 2 patent və 1 sənaye nümunəsi təsdiqlənib. Əsərlərdən 3 monoqrafiya, 75 məqalə, 77 konfrans materialı, 4 tezis olmaqla, cəmi 159 əsər xaricdə nəşr edilib. Məqalələrin 17-si “Clarivate Analytics” olmaqla, 46-sı impakt faktorlu jurnallarda çapdan çıxıb. Elmi məqalələrin 70-i xaricdə olmaqla 337-si beynəlxalq kodlu nüfuzlu elmi jurnallarda işıq üzü görüb. Həmçinin bölmədə 1 beynəlxalq, 2 respublika, 5 muxtar respublika, 13 bölmə səviyyəli konfransın, 10 tədbirin, oxunması zəruri olan 5 kitabın müzakirəsinin və 9 təqdimatın keçirildiyi bildirilib.
Daha sonra hesabat ətrafında müzakirələr aparılıb, Naxçıvan Bölməsinin 2021-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Təqdim olunmuş hesabatlar ətrafında AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri – akademiklər Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev və Adil Qəribov çıxış edərək fikir və mülahizələrini bildiriblər.
Sonra AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərməsi haqqında qərar qəbul edilib. Humanitar Elmlər Bölməsinə rəhbərlik akademik İsa Həbibbəyliyə, İctimai Elmlər Bölməsinə rəhbərlik isə akademik Gövhər Baxşəliyevaya həvalə olunub.
AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti qərarı ilə akademik Gövhər Baxşəliyeva AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən təyin edilib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şuralarının yeni tərkibləri də təsdiq olunub.
Daha sonra Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın müxbir üzvü Elmar Qasımovun 60 illik yubileyi haqqında qərar qəbul edilib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Akademiyanın elmi tədqiqat institutlarında nəşr edilən və internet vasitəsilə yayımlanan elmi jurnalların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi barədə elmi bölmələrin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verib.

26 января состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, другие члены Президиума – академики Ариф Гашимов, Иса Габиббейли, Ибрагим Гулиев, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, Говхар Бахшалиева, Фикрет Алиев, Адиль Гарибов, Исмаил Гаджиев, Фуад Алиев, руководитель аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии, доцент Сейфал Гасанов, начальник Секретариата президента НАНА, доктор философии по политическим наукам, доцент Эльдар Амиров и другие.
Открыв заседание вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Затем был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук (ОГН) НАНА в 2021 году. Представляя отчет, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отделения, академик Иса Габиббейли сообщил, что в отчетном году в отделении велись исследования, охватывающие 8 направлений, 38 проблем, 95 тем, 531 работу, 308 этапов, завершены 9 тем, 330 работ и 301 этап. По словам академика, членами отделения в 2021 году были достигнуты творческие успехи в научной, научно-организационной и общественной сферах, изданы 36 книг и более 250-ти статей. А сотрудниками ОГН были изданы 127 книг (8 – за рубежом), 76 монографий (7 – за рубежом), 2253 статьи (344 – за рубежом, в журналах с импакт-фактором – 20), 185 тезисов (86 – за рубежом).
Оратор подчеркнул, что научными учреждениями Отделения гуманитарных наук были изданы 32 книги, 1 календарь, проведены 20 научных и научно-практических мероприятий, посвященных литературе, фольклору и культурному наследию освобожденных от оккупации земель. Также академик отметил, что в 2021 году научно-исследовательскими учреждениями ОГН были проведены 15 международных конференций, 1 конгресс,1 форум, 2 мероприятия, 1 семинар и 1 круглый стол.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что для изучения и пропаганды творчества занимающего достойное место в сокровищнице мировой литературы гениального поэта Низами Гянджеви на основе идеалов независимой государственности и азербайджанства была разработана программа совместной деятельности и реализован ряд мероприятий. Академик рассказал об изданных в рамках Года Низами Гянджеви книгах, проведенных конференциях, а также специальном заседании Президиума НАНА, на котором академик Рамиз Мехтиев и лауреат Нобелевской премии по химии Азиз Санджар были награждены «Золотой медалью имени Низами Гянджеви».
Кроме этого, ученый говорил о мероприятиях, проведенных по случаю 200-летнего юбилея Ашуга Алескера, Дня памяти и Дня Победы, международных связях отделения, интеграции науки и образования, состоянии электронной науки, премиях, наградах и т.д.
Далее академик Иса Габиббейли представил отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения общественных наук (ООН) НАНА в 2021 году. Он сообщил, что в отчетном году научно-исследовательские учреждения отделения реализовали важные мероприятия, нацеленные на расширение международных научных связей, координирование научно-исследовательской деятельности, усиление национальной государственности, рост международного авторитета республики и т.д. Академик отметил, что в 2021 году в научных учреждениях отделения велись исследования, охватывающие 37 проблем, 112 тем, 361 работу и 174 этапа, из них завершены 58 тем, 298 работ и 172 этапа, получен 21 важный результат, а в организациях вне отделения – 19 важных результатов.
Академик подчеркнул, что в течение прошлого года членами отделения были изданы 9 книг (5 – за рубежом) и 119 статей (13 – за рубежом). Сотрудниками отделения были изданы 2279 научных трудов, в том числе 68 книг (8 – за рубежом), 83 монографии (9 – за рубежом), 1746 статей (329 – за рубежом, 55 – в журналах, которые входят в базы «Web of Scinece» и «Scopus»), 383 тезиса (137 – за рубежом), 6 учебников, учебных и методических пособий, на труды сотрудников ссылались 2209 раз.
Помимо этого, в отчетном году научно-исследовательскими учреждениями Отделения общественных наук были проведены 16 международных конференций, 2 международных симпозиума, 1 международный семинар, 1 международный форум, 21 республиканская конференция, 56 научных семинаров, 4 научные сессии, 3 презентации книг, 10 встреч, 28 круглых столов, а также 82 заседания Ученого совета.
Говоря о работах, выполненных в отделении в рамках Распоряжения главы государства от 5 января 2021 года «Об объявлении 2021 года в Азербайджанской Республике Годом Низами Гянджеви», академик Иса Габиббейли рассказал о конференциях, семинарах, мероприятиях, изданных книгах, монографиях, журналах, организованных выставках, и перечислил названия книг президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева «Низами Гянджеви: наследие мыслителя в контексте мировой культуры и национального самосознания», академика Говхар Бахшалиевой «Этническая идентичность Низами Гянджеви» и т.д.
Также на заседании говорилось о реализованных и планируемых мероприятиях по изучению истории, археологии, экономики, культуры Карабаха и Зангезура, международных связях отделения, состоянии электронной науки, взаимосвязях фундаментальной науки с образованием, премиях и наградах.
Затем выступили члены Президиума НАНА, которые озвучили свои мысли и предложения. Отчеты были единогласно приняты Президиумом НАНА, были даны соответствующие поручения.
На заседании также был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Нахчыванского отделения НАНА в 2021 году. В своем выступлении председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев сообщил, что в отделении ведутся исследования, охватывающие, в основном, такие задачи, как изучение истории, этнографии, эпиграфики, археологии, материальной культуры, литературной среды, фольклора, а также природных богатств, экогеографических условий, потенциальных источников энергии, флоры, фауны, почвенного покрова, экономического развития Нахчывана.
По словам ученого, в отчетный период в Нахчыванском отделении согласно плану было предусмотрено проведение исследований, охватывающих 6 проблем по 6-ти научным направлениям, 7 тем, 37 работ и 100 этапов, завершены исследования по 88-ми этапам, получены 6 важных результатов, 4 работы нашли свое применение, утверждены 2 патента и 1 промышленный образец.
Оратор отметил, что в 2021 году сотрудниками отделения были изданы 673 научных труда, в том числе 15 монографий, 11 книг, 1 брошюра, 2 методических пособия, 457 научных статей, 182 материала конференций, 5 тезисов, а также составлены 3 буклета и 3 карты. 159 трудов были изданы за рубежом (3 монографии, 75 статей, 77 материалов конференций, 4 тезиса), 46 статей опубликованы в журналах с импакт-фактором, 17 из них – в журналах, входящих в базу «Clarivate Analytics».
Также сообщалось, что в отделении были проведены 1 международная и 2 республиканские конференции, 5 конференций на уровне автономной республики и 13 – на уровне отделения, 10 мероприятий, обсуждения 5-ти обязательных к прочтению книг и 9 презентаций.
Далее прошли дискуссии, отчет о деятельности Нахчыванского отделения в 2021 году был признан удовлетворительным, постановлением Президиума отделению были даны соответствующие поручения.
По представленным отчетам выступили члены Президиума НАНА – академики Ариф Гашимов, Ибрагим Гулиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, Говхар Бахшалиева, Фикрет Алиев и Адиль Гарибов, которые озвучили свои мысли и предложения.
Затем было принято постановление об осуществлении деятельности отделений гуманитарных и общественных наук НАНА по-отдельности. Руководство Отделением гуманитарных наук было возложено на академика Ису Габиббейли, а руководство Отделением общественных наук – на академика Говхар Бахшалиеву.
Следующим постановлением Президиума НАНА академик Говхар Бахшалиева была назначена исполняющей обязанности вице-президента НАНА.
Также на заседании были утверждены новые составы ученых советов отделений гуманитарных и общественных наук НАНА.
Далее было принято постановление Президиума о 60-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Эльмара Гасымова.
В заключение выступил президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, который дал соответствующие поручения руководителям научных отделений в связи с совершенствованием деятельности научных журналов, которые издаются в учреждениях Академии и распространяются в сети Интернет.