Yanvarın 26-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin digər üzvləri akademiklər - Arif Həşimov, İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, İsmayıl Hacıyev, Fuad Əliyev, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin aparat rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Seyfəl Həsənov, AMEA prezidenti katibliyinin rəisi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Eldar Əmirov və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev giriş sözü ilə açaraq yığıncağın gündəliyi barədə məlumat verib.
Sonra iclasda AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, hesabat dövründə bölmədə 8 istiqamətin 38 problemi üzrə 95 (9-u tamamlanıb) mövzu, 531 iş (330-u tamamlanıb), 308 mərhələ (301-i tamamlanıb) üzərində tədqiqat işləri yerinə yetirilib. Qeyd edib ki, Humanitar Elmlər Bölməsinin üzvləri 2021-ci ildə elmi, elmi-təşkilati, ictimai işlərdə xeyli yaradıcılıq uğurları əldə ediblər. Akademikin sözlərinə görə, bölmə üzvləri tərəfindən 36 kitab, 250-dən çox məqalə çap olunub. Hesabat ilində HEB-in əməkdaşları tərəfindən isə 127 kitab (8-i xaricdə), 76 monoqrafiya (7-si xaricdə), 2253 məqalə (344-ü xaricdə, impakt faktorlu jurnallarda 20 məqalə), 185 tezis (86-sı xaricdə) çap edilib.
Natiq vurğulayıb ki, işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızın ədəbiyyat, mədəniyyət, folklor və mədəni irsinin öyrənilməsi ilə bağlı Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələri tərəfindən 32 kitab, 1 təqvim, 20 elmi və elmi-praktik tədbir keçirilib. Həmçinin 2021-ci ildə Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri tərəfindən beynəlxalq miqyaslı 15 konfransın, 1 konqresin, 1 forumun, 2 tədbirin, 1 seminarın və 1 dəyirmi masanın keçirildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dünya ədəbiyyatı xəzinəsində layiqli yer tutan dahi şair Nizami Gəncəvinin yaradıcılığının müstəqil dövlətçilik və azərbaycançılıq idealları əsasında yenidən tədqiqi və təbliği məqsədilə Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri ilə birgə fəaliyyət proqramı hazırlanıb və bu istiqamətdə bir sıra təqdirəlayiq işlər həyata keçirilib. Akademik “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində çap edilən kitabları, keçirilən konfransları, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin Xüsusi iclasını xatırladıb, həmin tədbirdə akademik Ramiz Mehdiyevin və Kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Əziz Səncərin “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” ilə təltif edildiklərini bildirib.
Alim, həmçinin Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyi, Anım Günü və Zəfər Günü ilə bağlı keçirilən tədbirlər, bölmənin beynəlxalq əlaqələri, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər və mükafatlar haqqında məlumatları iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli daha sonra İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib. O, 2021-ci ildə bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələri tərəfindən beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, elmi tədqiqat fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artırılması və digər istiqamətlərdə əhəmiyyətli işlərin görüldüyünü, elmin inkişafı üçün mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 37 problem, 112 mövzu, 361 iş, 174 mərhələ üzərində elmi tədqiqatlar aparılıb, bunlardan il ərzində 58 mövzu, 298 iş, 172 mərhələ tamamlanıb. Həmçinin bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 21, kənar təşkilatlarda isə 19 mühüm nəticə əldə olunub.
Akademik vurğulayıb ki, son bir il ərzində bölmə üzvlərinin 9 kitabı (5-i xaricdə), 119 məqaləsi (13-ü xaricdə) işıq üzü görüb. Bölmə əməkdaşları tərəfindən isə 2279 əsər nəşr olunub ki, bunlardan 68-i kitab (8-i xaricdə), 83-ü monoqrafiya (9-u xaricdə), 1746-sı məqalə (329-u xaricdə, 55-i “Web of Scinece”, “Scopus” bazalarında), 383-ü tezis (137-si xaricdə), 6-sı dərslik, dərs vəsaiti və metodik vəsaitidir. Məruzəçi, o cümlədən bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 2209 istinadın edildiyini diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, hesabat ilində İctimai Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat müəssisələri tərəfindən 16 beynəlxalq konfransın, 2 beynəlxalq simpoziumun, 1 beynəlxalq seminarın, 1 beynəlxalq forumun, 21 respublika konfransının, 56 elmi seminarın, 4 elmi sessiyanın, 3 kitab təqdimatının, 10 görüşün, 28 dəyirmi masa və Elmi şuranın 82 iclasının keçirildiyi bildirilib.
Ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında” 5 yanvar 2021-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək İctimai Elmlər Bölməsində görülən işləri diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli keçirilən konfranslar, seminarlar, tədbirlər, nəşr olunan kitablar, monoqrafiyalar, jurnallar, təşkil edilən sərgilər haqqında məlumat verib, bu səpkidə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Nizami Gəncəvi: mütəfəkkirin irsi dünya mədəniyyəti və milli özünüdərk kontekstində”, akademik Gövhər Baxşəliyevanın “Nizami Gəncəvinin etnik mənsubiyyəti haqqında” və s. kitabların adlarını sadalayıb.
Həmçinin bölmədə Qarabağın və Zəngəzurun tarixi, arxeologiyası, iqtisadiyyatı, mədəniyyəti və s. istiqamətlərdə aparılan və nəzərdə tutulan tədqiqatlar, İEB-in beynəlxalq əlaqələri, elektron elmin vəziyyəti, fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, təltiflər və mükafatlar haqqında məlumatı iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri çıxış edərək Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən hesabatlar yekdilliklə qəbul olunub və müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda, o cümlədən AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib. Bununla bağlı çıxış edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev vurğulayıb ki, bölmədə əsasən Naxçıvanın tarixi, etnoqrafiyası, epiqrafikası, arxeologiyası, maddi mədəniyyəti, ədəbi mühiti, folkloru və əlyazmalarının toplanılması və tədqiqi, o cümlədən təbii sərvətlərinin, ekocoğrafi şəraitinin, pоtensial enerji mənbələrinin, səma cisimlərinin, flоra, fauna, tоrpaq örtüyünün, iqtisadi inkişafının öyrənilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılır.
Alimin sözlərinə görə, hesabat dövründə Naxçıvan Bölməsində plana uyğun olaraq 6 elmi istiqamətdə 6 problemi əhatə edən, 7 mövzuya daxil olan 37 işin 100 mərhələdə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub, 88 mərhələ üzrə tədqiqatlar tamamlanıb və 6 mühüm elmi nəticə əldə olunub, 4 iş isə tətbiq edilib. Eyni zamanda Biləv alüminium süxurundan kalium alüminium zəyi alınıb, hazırda Qabıllı və Duzdağ gilindən yuyucu vasitələrin istehsalı üçün hazırlıq işləri aparılır, eləcə də “ZK-4 tipli seolitin alınma üsulu”, üzüm sortu “Bayanşirə süfrə” adlı 2 patent və “At fiqurlu səki daşı” adlı 1 sənaye nümunəsi təsdiq olunub.
Akademik bölmədə “Günəş çeviricilərində, çaylarda və külək qurğularında hasil olunan enerjinin toplanması (akkumulyasiya) növlərinin yerli şəraitə uyğun olaraq araşdırılması”, “Tranzit çayların qidalanma rejimi və onlara təsir edən parametrlər (iqlim şəraiti)”, o cümlədən Azərbaycanın ədəbi, tarixi, mədəni irsinin tədqiqi, Azərbaycan həqiqətlərinin təhrif olunmasına yönəlmiş saxta iddialara qarşı elmi əsaslandırılmış arqumentlərin işlənilməsi ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını deyib.
Natiq bildirib ki, 2021-ci ildə bölmə əməkdaşlarının 15 monoqrafiyası, 11 kitabı, 1 kitabçası, 2 metodik vəsaiti, 457 elmi məqaləsi, 182 konfrans materialı, 5 tezisi olmaqla 673 elmi əsəri çap olunub. Üç buklet, 3 xəritə tərtib edilib, 2 patent və 1 sənaye nümunəsi təsdiqlənib. Əsərlərdən 3 monoqrafiya, 75 məqalə, 77 konfrans materialı, 4 tezis olmaqla, cəmi 159 əsər xaricdə nəşr edilib. Məqalələrin 17-si “Clarivate Analytics” olmaqla, 46-sı impakt faktorlu jurnallarda çapdan çıxıb. Elmi məqalələrin 70-i xaricdə olmaqla 337-si beynəlxalq kodlu nüfuzlu elmi jurnallarda işıq üzü görüb. Həmçinin bölmədə 1 beynəlxalq, 2 respublika, 5 muxtar respublika, 13 bölmə səviyyəli konfransın, 10 tədbirin, oxunması zəruri olan 5 kitabın müzakirəsinin və 9 təqdimatın keçirildiyi bildirilib.
Daha sonra hesabat ətrafında müzakirələr aparılıb, Naxçıvan Bölməsinin 2021-ci ildəki fəaliyyəti qənaətbəxş hesab edilib, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Təqdim olunmuş hesabatlar ətrafında AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri – akademiklər Arif Həşimov, İbrahim Quliyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, Gövhər Baxşəliyeva, Fikrət Əliyev və Adil Qəribov çıxış edərək fikir və mülahizələrini bildiriblər.
Sonra AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərməsi haqqında qərar qəbul edilib. Humanitar Elmlər Bölməsinə rəhbərlik akademik İsa Həbibbəyliyə, İctimai Elmlər Bölməsinə rəhbərlik isə akademik Gövhər Baxşəliyevaya həvalə olunub.
AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti qərarı ilə akademik Gövhər Baxşəliyeva AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən təyin edilib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin və İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şuralarının yeni tərkibləri də təsdiq olunub.
Daha sonra Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın müxbir üzvü Elmar Qasımovun 60 illik yubileyi haqqında qərar qəbul edilib.
Sonda çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Akademiyanın elmi tədqiqat institutlarında nəşr edilən və internet vasitəsilə yayımlanan elmi jurnalların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi barədə elmi bölmələrin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verib.

On January 26, the next meeting of the Presidium of ANAS was held.
The meeting was attended by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, other members of the Presidium - academicians Arif Hashimov, Isa Habibbeyli ,Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Govhar Bakhshalieva, Fikret Aliyev, Adil Garibov, as well as the head of the Presidium of ANAS, Doctor of philosophy in philology, associate professor Seyfal Hasanov, the head of the Secretariat of the President of ANAS, Doctor of philosophy in political sciences Eldar Amirov and relevant persons.
Opening the event, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev informed about the agenda.
Then a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Divisions of Humanities of ANAS for 2021 was heard at the meeting. Vice-President of ANAS, chairman of the Divisions of Humanities Sciences (DHS), academician Isa Habibbeyli noted that during the reporting period, research works on 95 topics (9 completed), 531 works (330 completed), 308 stages (301 completed) were carried out in the department on 38 problems of 8 directions. He noted that in 2021, the members of the Divisions of Humanities have achieved significant creative success in scientific, organizational and social work. According to the academician, the members of the department have published 36 books, more than 250 articles. And the staff of the DHS published 127 books (8 abroad), 76 monographs (7 abroad), 2253 articles (344 abroad, in journals with an impact factor of 20), 185 theses (86 abroad).
The speaker stressed that the scientific institutions of the Divisions of Humanities had published 32 books, 1 calendar, 20 scientific and practical events dedicated to literature, folklore and cultural heritage of the lands liberated from occupation. Academician also noted that in 2021, the research institutions of the DHS held 15 international conferences, 1 congress, 1 forum, 2 events, 1 seminar and 1 round table.
Academician Isa Habibbayli noted that in order to re-Research and popularize the creativity of the great poet Nizami Ganjavi, which occupies a worthy place in the treasury of world literature, on the basis of the ideals of independent statehood and azerbaijanism, a joint action program was developed with scientific research institutions of the Divisions of Humanities Sciences and a number of academician recalled books published within the framework of the “Year of Nizami Ganjavi”, conferences held, as well as a special meeting of the Presidium of ANAS and said that academician Ramiz Mehdiyev and Nobel Prize winner in Chemistry Aziz Sanjar were awarded with the “Gold medal named after Nizami Ganjavi of the Republic of Azerbaijan”.
In addition, the scientist spoke about the events held on the occasion of the 200th anniversary of Ashig Alasgar, Memorial Day and Victory Day, international relations of the department, integration of science and education, the state of electronic science, prizes, awards, etc.
Then, academician Isa Habibbeyli presented a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Social Sciences (DSS) of ANAS in 2021. Academician noted that in 2021, research was conducted in the scientific institutions of the department covering 37 problems, 112 topics, 361 works and 174 stages, 58 topics, 298 works and 172 stages were completed, 21 important results were obtained and 19 important results were obtained in organizations outside the department.
Academician stressed that during the past year, the members of the department published 9 books (5 abroad) and 119 articles (13 abroad). The staff of the department published 2279 scientific papers, including 68 books (8 abroad), 83 monographs (9 abroad), 1746 articles (329 abroad, 55 in journals included in the databases “Web of Scinece” and “Scopus”), 383 theses (137 abroad), 6 textbooks, educational and methodological manuals, the works of employees were referenced 2209 times.
In addition, in the reporting year, the research institutions of the Division of Social Sciences held 16 international conferences, 2 international symposiums, 1 international seminar, 1 international forum, 21 republican conferences, 56 scientific seminars, 4 scientific sessions, 3 book presentations, 10 meetings, 28 round tables, as well as 82 meetings of the Academic Council.
Speaking about the works carried out in the department within the framework of the Decree of the Head of state dated January 5, 2021 “On declaring 2021 the Year of Nizami Ganjavi in the Republic of Azerbaijan”, academician Isa Habibbeyli spoke about conferences, seminars, events, published books, monographs, magazines, organized exhibitions and listed the titles of books by the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev “Nizami Ganjavi: the Legacy of a Thinker in the context of world culture and national identity” and academician Govhar Bakhshalieva “The ethnic identity of Nizami Ganjavi”, etc.
Then the members of the Presidium of ANAS spoke, who voiced their thoughts and suggestions. The reports were unanimously adopted by the Presidium of ANAS, relevant instructions were given.
The meeting also heard a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Nakhchivan branch of ANAS in 2021. In his speech, the chairman of the department, academician Ismayil Hajiyev said that the department conducts research covering mainly such tasks as the study of history, ethnography, epigraphy, archeology, material culture, literary environment, folklore, as well as natural resources, ecogeographic conditions, potential energy sources, flora, fauna, soil cover, economic development of Nakhchivan.
Then discussions took place, the report on the activities of the Nakhchivan branch in 2021 was found satisfactory, the relevant instructions were given to the branch by the decree of the Presidium.
Members of the Presidium of ANAS – academicians Arif Hashimov, Ibrahim Guliyev, Irada Huseynova, Rasim Aliguliyev, Govhar Bakhshalieva, Fikret Aliyev and Adil Garibov - spoke on the presented reports and voiced their thoughts and suggestions.
Then a resolution was adopted on the implementation of the activities of the Divisions of Humanities and Social Sciences of ANAS separately. The leadership of the Division of Humanities was entrusted to academician Isa Habibbeyli and the leadership of the Division of Social Sciences was entrusted to academician Govhar Bakhshalieva.
By the following resolution of the Presidium of ANAS academician Govhar Bakhshalieva was appointed Acting Vice-President of ANAS. Also at the meeting, new members of the academic councils of the Divisions of Humanities and Social Sciences of ANAS were approved.
Then the Presidium adopted a resolution on the 60th anniversary of corresponding member of ANAS Elmar Gasimov.
In conclusion, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev gave relevant instructions to the heads of scientific departments in connection with the improvement of the activities of scientific journals that are published in the institutions of the Academy and distributed on the Internet.