Akademik Arif Həşimov Horizon Avropa Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin nümayəndələri ilə görüşüb
Fevralın 24-də Rəyasət Heyətində AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Avropa Komissiyasının Horizon Avropa Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüşdə MƏŞŞ-in koordinatoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rüstəm Rüstəmov, eləcə də Azərbaycanın müxtəlif dövlət təşkilatları, AMEA-nın elmi müəssisələri, təhsil və səhiyyə müəssisələrindən yeni seçilmiş MƏŞŞ üzvləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva açıb. O, proqramla bağlı məlumatların ölkə üzrə müvafiq müəssisələrə, təşkilatlara və mütəxəssislərə çatdırılmasının təşkili işini həyata keçirən MƏŞŞ-nin fəaliyyəti və Avropa Komissiyasının Horizon Avropa (Horizon Europe) Proqramı çərçivəsində məlumatlandırma istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, problemlər və gələcək proqramlar haqqında məlumat verib.
E.Əlizayeva Avropa Komissiyasının MƏŞŞ qarşısında qoyduğu tələblərdən bəhs edib. Bildirib ki, şəbəkə yüksək peşəkarlıqla müvafiq müəssisə və şəxslərə dəstəyin həyata keçirilməsi, sahəsindən asılı olmayaraq tədqiqatçıların, iş adamlarının vaxtında məlumatlandırılması, şəbəkənin fəaliyyətində bütün istiqamətlərin əhatə olunması, MƏŞŞ-ə əlçatanlığın təmin edilməsi, hədəf qrupları üçün xüsusi mövzularda treninqlərin keçirilməsi və s. kimi vəzifələri icra edir.
O, Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin “Horizon-2020” də iştirakı ilə bağlı statistik məlumatları diqqətə çatdırıb. Şöbə müdiri Azərbaycanda MƏŞŞ üzvlərinin bu istiqamətdə gördüyü işlərdən bəhs edərək qeyd edib ki, bu məqsədlə Azərbaycanın elm, təhsil və səhiyyə müəssisələrinin, həmçinin dövlət təşkilatlarının alim və mütəxəssisləri üçün “Horizon-2020” çağırışları üzrə məlumatlandırıcı seminar və vebinarlar keçirilib, eyni zamanda COST və Mari-Sklodovska Küri proqramları haqqında KİV-də mütəmadi olaraq məlumatlar təqdim edilib.
E.Əlirzayeva, həmçinin yeni çərçivə proqramı olan Horizon Avropanın prioritet istiqamətləri və ayrılmış maliyyə imkanları haqqında məlumat verib. Məruzəçi bu istiqamətdə İsrailin uğurlu təcrübəsindən, eləcə də qabaqcıl təşkilatların təcrübəsindən söz açıb.
Tədbirdə MƏŞŞ üzvləri çıxış edərək son illər ərzində fəaliyyətin nəticələri və qarşılaşdıqları problemləri diqqətə çatdırıblar. Həmçinin proqramda iştirak fəallığının artırılması, təşviqat işinin düzgün təşkili üzrə təkliflər irəli sürülüb, müzakirələr aparılıb.
Görüşdə İqlim, enerji və mobillik istiqaməti üzrə milli əlaqələndirici şəxs, AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov, Avropa Tədqiqatlar Mərkəzi və COST fəaliyyəti üzrə milli əlaqələndirici şəxs, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin Keyfiyyət təminatı departamentinin direktoru İlham Hümbətov və Mari-Sklodovska Küri fəaliyyəti üzrə milli əlaqələndirici şəxs, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun icraçı direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur Həsənov Horizon Avropa çərçivəsində Azərbaycan alimləri üçün yaranmış imkanlar haqqında geniş təqdimatlarla çıxış ediblər.
Sonda akademik Arif Həşimov Azərbaycanın alim və mütəxəssislərinin Horizon Avropa proqramının geniş imkanlarından istifadə faizinin yüksəldilməsi məqsədilə tədbirlər planının hazırlanması, bu istiqamətdə MƏŞŞ üzvlərinin fəaliyyətinin sistemləşdirilməsi, prioritet sahələr üzrə tərəfdaş təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsi üzrə təkliflərini səsləndirib. O, MƏŞŞ üzvləri ilə görüş və müzakirələrin mütəmadi keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

24 февраля в Президиуме, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с представителями Сети национальных координаторов (СНК) по исследовательской и инновационной программе Европейской комиссии Горизонт (Horizon)
Во встрече приняли участие координатор СНК, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, заведующий Отделом международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, начальник Научно-организационного управления, доктор философии по физике, доцент Рустам Рустамов, а также вновь избранные члены СНК из различных государственных организаций Азербайджана, научных учреждений НАНА, учреждений образования и здравоохранения.
Мероприятие открыла заведующая Отделом международного научного сотрудничества аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева. Она проинформировала о деятельности СНК, осуществляющей работу по организации доведения информации о программе до соответствующих предприятий, организаций и специалистов по всей стране, а также о мероприятиях, проводимых в рамках программы Европейской комиссии Horizon Europe (Горизонт Европы), о проблемах и будущих программах.
Э.Алирзаева рассказала о требованиях Европейской комиссии перед СНК. Она отметила, что сеть с высоким профессионализмом осуществляет поддержку соответствующих предприятий и частных лиц, своевременное информирование исследователей, деловых людей, независимо от сферы деятельности, охват всех направлений деятельности сети, обеспечение доступа к СНК, проведение тренингов на конкретные темы для целевых групп и т.д. задачи.
Она довела до внимания статистические данные об участии стран Восточного партнерства в «Горизонт-2020». Говоря о работе, проделанной членами COST в Азербайджане в этом направлении, заведующая Отделом отметила, что с этой целью для ученых и специалистов учреждений науки, образования и здравоохранения Азербайджана, а также государственных организаций были проведены информационные семинары и вебинары по призыву «Horizon-2020», а также в СМИ регулярно была представлена информация о программах COST и Марии Склодовской-Кюри.
Э.Алирзаева также рассказала о приоритетных направлениях и выделенных финансовых возможностях новой рамочной программы Horizon Europe. Докладчик рассказала об успешном опыте Израиля в этом направлении, а также об опыте ведущих организаций.
Выступая на мероприятии, члены семинара довели до внимания результаты деятельности и проблемы, с которыми они столкнулись за последние годы. Также были выдвинуты предложения по повышению активности участия в программе, правильной организации агитационной работы и были проведены обсуждения.
На встрече выступили с обширными презентациями о возможностях, созданных для азербайджанских ученых в рамках Horizon Europe: национальный координатор по Климату, энергии и мобильности, ведущий научный сотрудник Института географии имени академика Гасана Алиева НАНА, доктор философии по географии Ровшан Керимов, национальный координатор по деятельности Центра европейских исследований и COST, директор Департамента обеспечения качества Агентства по обеспечению качества в образовании при Министерстве образования Азербайджанской Республики Ильхам Гумбатов и национальный координатор по деятельности Марии-Склодовской Кюри, исполнительный директор Института археологии, этнографии и антропологии , доктор философии по истории, доцент Заур Гасанов.
В заключение академик Ариф Гашимов озвучил предложения по подготовке плана мероприятий с целью повышения процента использования учеными и специалистами Азербайджана широких возможностей программы Horizon Europe, систематизации деятельности членов СНК в этом направлении, а также расширению связей с организациями-партнерами по приоритетным направлениям. Он подчеркнул важность регулярного проведения встреч и обсуждений с членами СНК.