İmişli və Saatlı rayonlarında bir sıra arxeoloji abidələrin dövlət qeydiyyatına alınması üçün fikir mübadiləsi aparılıb
02.03.2022 09:58
“Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası ərazisində dövlət qeydiyyatına alınmış daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin yeni siyahısının tərtib və təsdiq edilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Bu məqsədlə AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun Azərbaycanın arxeoloji abidələrinin toplusu sektorunun müdiri, t.ü.f.d., dos. Mikayıl Mustafayev və Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin Salyan Regional İdarəsinin aparıcı məsləhətçisi Yusif Hüseynov, İmişli və Saatlı bölgəsi üzrə abidələrin mühafizəçisi Mir Elçin Umudov və Əlbaba Əliyevin iştirakı ilə İmişli ərazisini əhatə edən abidələrə (Qalaca yaşayış yeri, Yeddi təpə kurqanları, Qızıltəpə, Muxortəpə abidələri), həmçinin Saatlı ərazisindəki mədəniyyət nümunələrinə (Cəfərxan nekropolu, Azadkənd nekropolu, I,II və III Qaralar nekropolları) yenidən baxış keçirilib. Abidələrin qeydə alınmasında olan problemlər müzakirə edilib, dövlət qeydiyyatına götürüləcək arxeoloji abidələr haqqında rəylər hazırlanıb, rayonlarda yeni müəyyən edilmiş arxeoloji abidələrin dövlət qeydiyyatına alınması üçün fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunan bir sıra abidələrdə, xüsusilə Saatlı bölgəsində müvafiq tədqiqat işlərinin, arxeoloji qazıntıların aparılmaması nəzərə alınaraq, bu prosesə başlamağın vacibliyi diqqətə çatdırılıb.

An exchange of views was held on the state registration of a number of archeological monuments in Imishli and Saatli districts
02.03.2022 09:58
In order to compile and approve a new list of real historical and cultural monuments registered in the territory of the Republic of Azerbaijan for the implementation of the "State Program for the restoration, protection, improvement and development of historical and cultural reserves for 2014-2020" work is underway.
For this purpose, the head of the sector of the collection of archeological monuments of Azerbaijan of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS,  Mikayil Mustafayev and Yusif Huseynov, leading consultant of the Salyan Regional Department of the State Service for Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture, Mir Elchin Umudov, guard of monuments in Imishli and Saatli regions, and Albaba Aliyev. hill mounds, Giziltepe, Mukhortepe monuments), as well as cultural samples in Saatli area (Jafarkhan necropolis, Azadkend necropolis, I, II and III Garalar necropolises) were re-examined. Problems in the registration of monuments were discussed, opinions were prepared on the archeological monuments to be registered, and views were exchanged for the state registration of newly identified archeological monuments in the regions.
Given the lack of relevant research and archeological excavations at a number of these monuments, especially in the Saatli region, the importance of starting this process was stressed.