Martın 29-da AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) “Azərbaycanda AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının istismar proqramı: tətbiq və bacarıqların artırılması” layihəsi üzrə keçirilmiş görüş Koreya mətbuatında geniş işıqlandırılıb.
Koreya mətbuatında dərc olunan materiallarda STEPI (Koreya Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu) və YT Park arasında beynəlxalq texnoloji innovasiyalar üzrə əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində texnoparkın əməliyyat potensialının və rəqabət qabiliyyətinin əsas təlim proqramları vasitəsilə gücləndirilməsi, ölkədə innovativ iqtisadi ekosistemin formalaşdırılması və inkişafına dəstək verilməsi, həmçinin əməliyyat təcrübəsinin artırılmasının nəzərdə tutulduğu qeyd olunub.
Materialda vurğulanıb ki, 40-a yaxın Koreya-Azərbaycan texnoloji innovasiya ekspertlərinin və əlaqədar şəxslərin iştirak etdiyi seminar STEPI-nin prezidenti, professor Mi Ok Munun açılış nitqi ilə başlayıb. Professor Mi Ok Mun icra olunacaq layihənin YT Parkda texnologiyaların kommersiyalaşdırılması baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib, proqramın Azərbaycanın elm, texnologiya və innovasiya siyasətinə mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Həmçinin qeyd olunub ki, seminarda “2022-2024-cü illər üçün K-İnnovasiya layihəsinə ümumi baxış”, “AMEA YT Park və STEPI arasında əməkdaşlığın nailiyyətləri və təsirləri”, “Azərbaycanda texnologiyanın kommersiyalaşdırılmasının vəziyyəti”, “Texnologiyaların kommersiyalaşdırılmasının rolu və idarəçiliyi”, “Universitet və tədqiqat institutlarında texnologiyaların kommersiyalaşdırılması proqramları”, eləcə də “Koreya universitet və tədqiqat institutlarında texnologiyaların kommersiyalaşdırılması proqramları” mövzularında məruzələr dinlənilib.

The meeting on the project to be implemented in the High Technology Park of ANAS in cooperation with STEPI was widely covered in the Korean press
08.04.2022 10:58
The meeting held on March 29 at the High Technology Park (HT Park) of ANAS on the project "Operation program of the High Technology Park of ANAS in Azerbaijan: application and capacity building" was widely covered in the Korean press.
According to the Korean media, STEPI (Korea Institute of Science and Technology Policy) and YT Park are working together to strengthen the operational capacity and competitiveness of the technopark through key training programs, support the formation and development of an innovative economic ecosystem in the country, as well as operational experience.  It was noted that the increase is planned.
The seminar, which was attended by about 40 Korean-Azerbaijani technological innovation experts and stakeholders, began with an opening speech by STEPI President, Professor Mi Ok Moon.  Professor Mi Ok Moon said that the project is of great importance in terms of technology commercialization in YT Park, emphasizing that the program will make an important contribution to Azerbaijan's science, technology and innovation policy.
It was also noted that the seminar included "Overview of the K-Innovation project for 2022-2024", "Achievements and implications of cooperation between ANAS YT Park and STEPI", "The state of technology commercialization in Azerbaijan", "The role and management of technology commercialization",  Reports on "Technology commercialization programs in universities and research institutes", as well as "Technology commercialization programs in Korean universities and research institutes" were heard.