Akademik Arif Həşimov Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb
Mayın 13-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, ölkəmizdə ideoloji işlərin həyata keçirilməsində, Azərbaycanın tarixi, ədəbiyyatı, folkloru, arxeologiyası, mədəniyyətinə dair tədqiqatların aparılmasında Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin alimlərinin üzərinə böyük vəzifələr düşür və bu bölmələrin əməkdaşları ötən illərdə bunun öhdəsindən layiqincə gəliblər.
Akademik Arif Həşimov AMEA-nın gələcək inkişafı ilə bağlı Akademiya üzvlərinin də üzərinə böyük vəzifələr düşdüyünü, onların eyni zamanda qərar qəbuledici şəxslər olduqlarını vurğulayıb. Qeyd edib ki, görüşdə səsləndiriləcək təkliflər ümumiləşdirilərək AMEA-nın Ümumi yığıncağının qərar layihəsinə salınacaq və gələcək fəaliyyət planımızı əks etdirəcək.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Ümumi yığıncaqdan öncə elmi müəssisələrə müraciətlərin edildiyini, elmin inkişafı və gələcək fəaliyyət planı ilə bağlı kollektiv təkliflərin yığılaraq akademik-katibliyə təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik həmin təkliflərin və bugünkü iclasda səsləndiriləcək fikirlərin ümumilikdə AMEA-nın inkişafına kömək edəcəyini vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva isə Akademiyanın cəmiyyətdə nüfuzunun artırılması ilə bağlı fərdi və kollektiv şəkildə təbliğat işlərinin gücləndirilməsinin önəmini qeyd edib. Həmçinin bildirib ki, AMEA-da islahatların aparılması və təkmilləşdirmə işlərinin həyata keçirilməsi vacibdir.
Akademik Nailə Vəlixanlı isə arxeoloji tapıntıların Tarix Muzeyinə təqdim olunması, Elm Tarixi Muzeyinin yaradılması barədə təkliflərini səsləndirib.
Görüşdə, o cümlədən akademik Teymur Kərimli də çıxış edərək humanitar sahədə tenderlərin keçirilməsi qaydasının yumşaldılması, elektron kitabxanaların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı zəruri avadanlıqların alınması və digər təkliflərini təqdim edib.
“Elmsiz heç bir dövlət, cəmiyyət inkişaf edə bilməz. Akademiyanı necə yeniləşdirməliyik? AMEA-da yeni istiqamətlər müəyyənləşdirməli və onunla addımlamalıyıq. Çıxış yolu islahatlardadır”, - deyə AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı çıxışında diqqətə çatdırıb. O, Akademiyada çıxan jurnalların çapı və dövriliyi məsələsində problemlərin olduğunu, bu prosesin davam etməməsinin varislik ənənəsini pozacağını söyləyib.
AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradov isə bəzi şöbələrin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, eyni zamanda Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin alimləri tərəfindən ictimai fikrin formalaşdırılmasına diqqəti çəkib.
Tədbirdə çıxış edən akademik Kamal Abdullayev AMEA-nın ilk növbədə xalqımız və cəmiyyət qarşısında öhdəliyi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, mövcud problemlərdən çıxış üçün Akademiyanın daxili potensialı var və bunu doğru istiqamətə yönləndirmək lazımdır. Onun sözlərinə görə, bu gün ölkəmizdə qədim dillərə və mədəniyyətlərə qarşı münasibət ürəkaçan deyil, qədim latın, yunan, avesta və sanskrit dillərini bilən mütəxəssis çatışmazlığı var. O, Akademiyanın öz potensialından bu sahədə istifadə edə biləcəyini söyləyib, həmçinin elmlər arasında inteqrasiya prosesinin artmasından irəli gələrək humanitar sahədə müştərək laboratoriyaların yaradılmasına ehtiyac olduğunu deyib.
AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov isə iqtisad elminə dair bölmə və yaxud sektorun yaradılması, kadr hazırlığı, elmtutumlu layihələrdə alimlərin yaxından iştirakı və s. təkliflərini təqdim edib.
Daha sonra çıxış edərək təkliflərini səsləndirən AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə elmi jurnalların səviyyəsinin qaldırılması və beynəlxalq indekslər alması, yalançı jurnallarda məqalə çapı ilə bağlı mübarizənin gücləndirilməsi və mobil tipli layihələrin təşkil olunmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayev isə elm sahələri arasında inteqrativ prosesin gücləndirilməsi və müştərək layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı təkliflərini verib.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov səsləndirilən təkliflərə münasibətini bildirib, elmi yeniliklərin mütəmadi olaraq AMEA-nın Videosalnamə studiyasının “İnnovativ Texnologiyalar” verilişi, “Elm” qəzeti, “Elm və həyat” jurnalı və Science.gov.az portalı vasitəsilə ictimaiyyətə təqdim olunduğunu söyləyib. Həmçinin qeyd edib ki, bu gün alimlərin həyata keçirmək istədikləri bir çox layihələrin texniki-iqtisadi əsaslandırmasına ehtiyac var və bu sahədə iqtisadçı alimlər zəruri köməkliyi göstərə bilər.
Akademik Arif Həşimov alimlərimizin və elmi məktəblərin qorunmasına diqqəti çəkib, bu cür görüşlərin mütəmadi keçiriləcəyini deyərək iclasa yekun vurub.

13-го мая и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с действительными членами и членами-корреспондетами отделений гуманитарных и общественных наук НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что перед учеными отделений гуманитарных и общественных наук стоят важные задачи, связанные с реализацией идеологических работ в республике и проведением исследований по истории, литературе, фольклору, археологии, культуре Азербайджана, и добавил, что сотрудники этих отделений всегда достойно справлялись с этими задачами.
Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что важные задачи, связанные с дальнейшим развитием НАНА, стоят и перед членами Академии, которые, в то же время, являются принимающими решения лицами. И.о. президента НАНА отметил, что прозвучавшие в ходе встречи предложения будут обобщены и включены в проект постановления Общего собрания Академии, и это отразится на плане дальнейших действий.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что до Общего собрания в научные учреждения были направлены запросы, собраны и представлены в секретариат коллективные предложения в связи с развитием науки и планом дальнейших действий, и подчеркнул, что и собранные предложения, и мысли, которые будут озвучены сегодня, будут способствовать развитию НАНА в целом.
В своем выступлении и.о. вице-президента НАНА, академик Говхар Бахшалиева отметила, что нужно расширить мероприятия по популяризации, реализуемые в индивидуальном и коллективном порядке в связи с повышением авторитета Академии в обществе. Также ученый добавила, что возникла необходимость в проведении в НАНА реформ и осуществлении мероприятий по совершенствованию деятельности.
Предложения, связанные с передачей археологических находок в Музей истории и созданием Музея истории науки, озвучила академик Наиля Велиханлы.
Далее выступил академик Теймур Керимли, который выдвинул свои предложения по смягчению правил проведения тендеров в гуманитарной сфере, покупке необходимого оборудования для совершенствования электронных библиотек и т.д.
Сказав, что без науки не может развиваться ни одно государство, ни одно общество, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы продолжил: «Как мы должны модернизировать Академию? Нужно определить в НАНА новые направления и идти в ногу со временем. Выход заключается в проведении реформ». Ученый сообщил, что существуют проблемы в издании и периодичности выпускаемых в Академии журналов, остановка этого процесса нарушит традицию преемственности.
Своими мыслями о совершенствовании некоторых отделов поделился член-корреспондент НАНА Шахбаз Мурадов. Также он подчеркнул, что ученые отделений гуманитарных и общественных наук участвуют в формировании общественного мнения.
В своем выступлении на мероприятии академик Камал Абдуллаев сообщил, что, в первую очередь, НАНА имеет обязательства перед нашим народом и обществом. Сказав, что для решения существующих проблем у Академии имеется достаточный внутренний потенциал, который необходимо направить в нужное русло, академик добавил, что сегодня в стране отношение к древним языкам и культурам не очень удовлетворительное, имеется нехватка специалистов, знающих латинский, древнегреческий, авестийский языки и санскрит. По словам академика, НАНА может использовать свой потенциал в данной сфере, также ввиду усиления процесса интеграции между науками возникла необходимость в создании совместных лабораторий в области гуманитарных наук.
Затем выступил член-корреспондент НАНА Горхмаз Иманов, который выдвинул предложения в связи с созданием отделения или сектора в сфере экономики, подготовкой кадров, активным участием ученых в реализации наукоемких проектов и т.д.
Озвучивая свои предложения, член-корреспондент НАНА Кенуль Буньятзаде говорила о необходимости повышения уровня научных журналов и получения ими международных индексов, а также об усилении борьбы с публикацией статей в «хищнических» журналах и реализации мобильных проектов.
Далее свои предложения в связи с расширением интеграционного процесса между различными областями науки и осуществлением совместных проектов выдвинул член-корреспондент НАНА Техран Мустафаев.
В заключение выступил академик Ариф Гашимов, который высказал свое мнение об озвученных предложениях и сообщил, что научные новшества регулярно доводятся до широкой общественности посредством передачи «Инновационные технологии», снимающейся в студии «Видеосалнаме» («Видеолетопись»), газеты «Элм» («Наука»), журнала «Элм вя хяйат» («Наука и жизнь») и портала Science.gov.az. Академик отметил, что сегодня имеется потребность в технико-экономическом обосновании многих проектов, которые хотят претворить в жизнь ученые, и в этом им могут помочь ученые-экономисты.
Академик Ариф Гашимов также говорил о необходимости сохранения и развития научных школ, сообщил, что подобные встречи будут проводиться регулярно, и подвел итоги мероприятия.