“Teknofest Azərbaycan” əldə olunan nailiyyətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında böyük imkanlar açır
27.05.2022 15:40
Texnologiya sahəsində ən son yeniliklərin nümayiş etdirildiyi “TeknofestAzərbaycan” festivalı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Biofizika İnstitutundan əldə olunan nailiyyətlərin geniş ictimaiyyətə çatdırılması baxımından böyük imkanlar açır. Biofizika İnstitutunun festivalda təqdim etdiyi süni intellektə əsaslanan və ağciyər xərçənginin təyinində insanın qan plazmasından istifadəni nəzərdə tutan texnologiya sərgi iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanır.
Bu fikirləri Biofizika İnstitutunun elmi işçisi Arzu Aydəmirova Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda ilk dəfə olaraq keçirilən “Teknofest Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalında deyib.
O bildirib ki, layihə Biofizika İnstitutu və Milli Onkologiya Mərkəzi tərəfindən hazırlanıb, süni intellektin tətbiqi ilə ağciyər xərçəngi xəstələrini 80-90 faiz dəqiqliklə identifikasiya etməyə imkan verir. Hətta inkişaf etmiş ölkələrdə ağciyər xərçəngi üçün skrininq metodu mövcud deyil: “Ağciyər xərçəngi xəstələrinin səmərəli müalicəsi üçün xəstəliyin erkən aşkarlanması son dərəcə vacibdir ki, bu da effektiv skrininq metodlarının yaradılmasını zəruri edir. Hazırda geniş istifadə olunan diaqnostik metodlar – kompüter tomoqrafiyası, maqnit rezonans tomoqrafiya və pozitron emissiya tomoqrafiyası sözügedən xəstəliyin aşkarlanması üçün mükəmməl vasitələr hesab olunsa da, bu üsulların çox baha olması xəstəliyin aşkarlanmasında geniş tətbiq edilməsinə imkan vermir”.
Yaradılan model sağlam qan nümunələrini 80 faiz, xərçəng hüceyrəsi nümunələrini isə 90 faiz dəqiqliklə müəyyən etməyə imkan verir. Hazırda modelin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq işlər davam etdirilir.

«Teknofest Азербайджан» открывает широкие возможности для доведения до широкой общественности достижений, полученных учеными
27.05.2022 15:40
Фестиваль «Teknofest Азербайджан», на котором демонстрируются самые последние новинки в области технологий, открывает широкие возможности для доведения до широкой общественности достижений, полученных учеными Института биофизики Национальной академии наук Азербайджана. Представленная Институтом биофизики технология, опирающаяся на искусственный интеллект и предусматривающая использование плазмы крови человека для выявления рака легких, вызывает большой интерес у посетителей выставки.
Об этом на Фестивале авиации, космоса и технологий «Teknofest Азербайджан», который проводится в Баку впервые при совместной организационной поддержке Фонда турецкой технологической команды (Т3), Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Министерства промышленности и технологий Турецкой Республики, рассказала научный сотрудник Института биофизики Арзу Айдемирова.
Ученый сообщила, что разработанная Институтом биофизики и Национальным центром онкологии модель позволяет идентифицировать больных раком легких с точностью до 80-90 процентов. Даже в развитых странах пока нет подобного метода скрининга рака легких: «Для эффективного лечения больных раком легких огромное значение имеет выявление заболевания на ранних стадиях, и этот фактор делает необходимым разработку эффективных методов скрининга. Хотя методы диагностики, которые применяются в настоящее время, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография и позитронно-эмиссионная томография, считаются совершенными методами выявления указанного заболевания, их дороговизна не позволяет широко использовать данные методы при выявлении болезни».
Разработанная модель позволяет определить образцы крови здорового человека с точностью до 80 процентов, а образцы крови с опухолевыми клетками – с точностью до 90 процентов. Работы по еще большему совершенствованию модели продолжаются.