Yüksək Texnologiyalar Parkı öz məhsulları ilə “TEKNOFEST”də AMEA-nı layiqli təmsil etdi
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının baş direktoru, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Abbasov “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalında Akademiyanın iştirakının nəticələrinə həsr olunmuş AMEA-nın Rəyasət Heyətinin xüsusi iclasında çıxış edib.
Qeyd edib ki, bu festival ölkəmizdə texnologiyaların və innovasiyaların inkişafına təkan verən, eləcə də Azərbaycan və Türkiyənin qardaşlıq və əməkdaşlığını yeni tarixi mərhələyə çıxarmış mötəbər tədbir kimi tarixdə qalacaq.
“YT Parkı fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən qarşısına elmtutumlu, rəqabətqabiliyyətli və innovativ məhsulların istehsalını həyata keçirməyi, elmi nəticələri kommersiyalaşdırmağı, intellektual biznesin formalaşdırılması istiqamətində özəl sektor və akademik qurumlarla əməkdaşlıq etməyi məqsəd qoymuşdur. Yüksək Texnologiyalar Parkı elmi-tədqiqat işlərinə investisiyaların cəlb olunması, bu istiqamətdə sərmayə yatıran özəl sektora müəyyən güzəştlərin edilməsi və sahibkarlar üçün əlverişli innovativ biznes mühitinin yaradılması yolu ilə strateji hədəflərə doğru irəliləyir, həmçinin AMEA-nın elmi-texnoloji əlaqələrinin genişləndirilməsində mühüm rol oynayır, - deyə o bildirib.
Vurğulayıb ki, Yüksək Texnologiyalar Parkı “TEKNOFEST” çərçivəsində keçirilən sərgidə yer alan AMEA-nın pavilyonunda 5 rezidentinin təqdim etdiyi innovativ məhsullarla iştirak edib: “Yüksək Texnologiyalar Parkına rezidentlərin seçilməsini texnoparkın Eksertlər Şurası həyata keçirir. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyevin sədrlik etdiyi Şura rezident namizədlər tərəfindən təqdim olunan yüksək texnologiya layihəsinin qiymətləndirilməsi, müvafiq rəyin hazırlanması, layihələrin, elmi tədqiqatların və təcrübə-konstruktor işlərinin həyata keçirilməsi məqsədilə yaradılıb. Şura eyni zamanda innovasiya məhsulunun hazırlanması və ya işlənməsi sahəsində nailiyyətlərin, qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsini, onların tətbiqinə dair təkliflərin hazırlanmasını həyata keçirir. Sərgidə AMEA-nın yüksək səviyyədə təmsil olunmasında texnoparkın rezidentləri - “Elm və Texnologiyalar Parkı”, “Təcrübə-Sənaye Zavodu”, “Beyt” , “İnkor”, “Proline Chemicals” və “Troniq” MMC-nin böyük rolu olub”.
Onun sözlərinə görə, sərgidə təqdim olunan məhsullar arasında kənd təsərrüfatı sahəsində monitorinq üçün nəzərdə tutulmuş pilotsuz uçuş aparatları, bitki əsaslı sürtkülər və sürtkü materialları, mineral, sənaye, mühərrik, hidravlik və transmissiya yağları, “Smart” arı yeşikləri, LED lampa üçün diod və mikrosxemlər, müxtəlif növ robot texnikası, platalar, süni intellekt məhsulları, xüsusi qatqılar, gübrələr, dərman preparatları yer alıb. Bu məhsulların böyük bir qismi AMEA-nın müvafiq institutlarında aparılmış tədqiqatların nəticəsi olaraq ərsəyə gəlib.
“Sevindirici haldır ki, sərgidə bu innovativ məhsullara olduqca böyük maraq göstərildi, pavilyona böyük ziyarətçi axını müşahidə olundu. Hesab edirəm ki, Yüksək Texnologiyalar Parkı öz məhsulları ilə AMEA-nı sərgidə layiqli təmsil etdi və AMEA-nın Türkiyənin müvafiq qurumları ilə əlaqələrin yaradılmasında, birgə innovativ layihələrin icra olunmasında körpü rolunu oynadı”, - V.Abbasov bildirib.

High-Tech Park adequately represented ANAS in “TEKNOFEST” with its products
General Director of ANAS High Technologies Park, PhD in economics Vasif Abbasov made a speech at a special meeting of the Presidium of ANAS dedicated to the results of the participation of the Academy in the festival “TEKNOFEST Azerbaijan”.
He noted that this festival will go down in history as an important event that gave impetus to the development of technologies and innovations in our country, as well as brought brotherhood and cooperation of Azerbaijan and Turkey to a new historical stage.
“From the first day of its activity, HT Park has set a goal to realize the production of science-intensive, competitive and innovative products, commercialize scientific results and cooperate with the private sector and academic institutions in the direction of forming intellectual business. The High-Tech Park is moving towards strategic goals through attracting investments in research, making certain concessions to the private sector investing in this direction and creating an innovative business environment favorable for entrepreneurs and also plays an important role in expanding scientific and technological ties of ANAS,”-he said.
He emphasized that High Technologies Park participated in the exhibition held within the framework of “TEKNOFEST” with innovative products presented by 5 residents in the pavilion of ANAS: “The selection of residents of the High-Tech Park is carried out by the Experts Council of the technopark. The Council, chaired by vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev, was established for the purpose of evaluating the high-tech project presented by resident candidates, preparing the relevant opinion, implementation of projects, scientific research and experimental-design works. At the same time, the Council carries out the study of achievements, advanced experience in the field of development or development of innovative products, preparation of proposals for their application. Residents of the Technopark- “Park of Science and Technology”, “Experimental - industrial plant”, “BEYT”, “Inkor”, “Proline Chemicals” and “Tronig” LLC played a great role in the high-level representation of ANAS at the exhibition.
According to him, among the products presented at the exhibition are unmanned aerial vehicles, plant-based lubricants and lubricants, mineral, industrial, engine, hydraulic and transmission oils, “Smart” bee boxes, diodes and microcircuits for LED lamps, various types of robotics, platters, artificial intelligence products, special additives, fertilizers and medicines. A large part of these products has been developed as a result of research conducted in the relevant Institutes of ANAS.
“It is gratifying that there was a great interest in these innovative products at the exhibition and a large influx of visitors to the pavilion. I think that the High-Tech Park adequately represented ANAS with its products at the exhibition and played the role of a bridge in establishing relations with relevant bodies of ANAS in Turkey and implementing joint innovative projects”, - V.Abbasov said.