Azərbaycanın elm və ictimaiyyət xadimləri İrəvandakı Təpəbaşı məhəlləsində xalqımızın irsinə qarşı mədəni soyqırımı ilə bağlı UNESCO-ya müraciət ünvanlayıblar
Azərbaycanın elm və ictimaiyyət xadimləri Ermənistanın paytaxtı İrəvan şəhərində yerləşən Təpəbaşı məhəlləsi ərazisində Azərbaycan xalqının irsinə qarşı həyata keçirilən mədəni soyqırımı ilə bağlı UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azuleyə müraciət ünvanlayıblar. Müraciəti 102 nəfər tanınmış elm və ictimai xadim imzalayıb.
Həmin müraciəti təqdim edirik.
“Hörmətli Baş direktor.
UNESCO bütün dünyada bəşəriyyət üçün müstəsna dəyər hesab olunan mədəni və təbii irsin müəyyən edilməsini, qorunmasını və mühafizəsini təşviq etməyə çalışır. Bu, UNESCO tərəfindən qəbul edilmiş müxtəlif konvensiyalarda öz əksini tapıb. Ümumdünya irsinə aid olan obyektlər yerləşdikləri ərazidən asılı olmayaraq, bütün dünya xalqlarına məxsusdur.
Tarixi şəhərlər və bu şəhərlərin əraziləri cəmiyyətin təkamülünü və onun mədəni kimliyini təsvir edən məkan formasiyalarıdır. Onlar böyük təbii, yaxud süni mühitin bir hissəsidir və bir-birindən ayrıla bilməz. Tarixi şəhərlər onları formalaşdıran keçmişin canlı sübutudur.
Hazırda Ermənistanın paytaxtı İrəvan şəhərində yerləşən maddi-mədəni irs nümunələrinin yaşı heç 200 ilə də çatmır. Bunun səbəbləri tarixşünaslıqda bəlli olsa da, dünya ictimaiyyəti bundan xəbərsizdir. Bəs nə üçün bu şəhərdə yaşı 200 ilə yaxın və daha çox olan heç bir maddi mədəniyyət nümunələri yoxdur və ya qalmayıb? Sualın cavabı çox sadədir. Bu abidələr Azərbaycan xalqına məxsus maddi-mədəni irs nümunələri olduğundan, ermənilər tərəfindən məhv edilmiş və günümüzə qədər gəlib çatmamışdır.
Bu gün Ermənistanın paytaxtı İrəvan şəhərində Azərbaycan xalqına məxsus sonuncu maddi-mədəni irs nümunələri də məhv edilmək üzrədir. Bu müraciət Sizin rəhbəri olduğunuz mötəbər təşkilatı Azərbaycan xalqının bütün dünya xalqlarına məxsus olan sonuncu maddi-mədəni irsini xilas etmək üçün səfərbər olmağa dəvət edən həyəcan siqnalıdır.
İrəvan şəhəri qala istisna olmaqla Şəhər, Dəmirbulaq və Təpəbaşı hissələrinə bölünürdü. İrəvanın bu hissələrinin hər birində şəhər yaranandan XX əsrin əvvəllərinə qədər azərbaycanlılar yaşayıblar.
Azərbaycan xalqı XIX-XX əsrlər ərzində indiki Ermənistanın ərazisində azərbaycanlılara qarşı məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilən etnik təmizləmə nəticəsində böyük milli faciə yaşayıb. Bu milli faciə mərhələli şəkildə həyata keçirilib və nəticədə indi Ermənistan adlanan dövlətin ərazisində heç bir azərbaycanlı qalmayıb. Min illər boyu öz torpağına bağlı olan azərbaycanlılar doğma tarixi-etnik torpaqlarından didərgin salınaraq kütləvi qətl və qırğınlara məruz qalıb, Azərbaycan xalqına məxsus minlərlə tarixi-mədəni abidə və yaşayış məskənləri dağıdılaraq viran edilib. Zaman-zaman Azərbaycan xalqına qarşı aparılan qeyri-insani siyasət Ermənistan tərəfindən Azərbaycan abidələrinə qarşı da davam etdirilib. Nəticə etibarilə, Azərbaycan xalqının İrəvan şəhərində mövcud olmuş İrəvan qalası, Xan sarayı, Abbas Mirzə məscidi, Zal xan məscidi, Dəmirbulaq məscidi, Sərtip xan məscidi, Hacı Novruzəli bəy məscidi, Hacı Cəfər məscidi, Qantar (bazarı) karvansarası, Hacı bəyim hamamı, Hacı Əli hamamı, Axund Şeyxülislam hamamı və bu kimi bir çox digər dini və tarixi abidələri məhv edilib. Hazırda İrəvanda mövcud olan iki məscidi – Hacı İmamverdi məscidi və Göy məscidi isə Ermənistan fars məscidi adlandıraraq taleyin hökmünə buraxıb. Bu gün XVII əsrə aid olan Hacı İmamverdi məscidi tamamilə yox olmaq üzrədir.
2006-cı ildə Ermənistanda təsdiq edilən İrəvan şəhərinin baş planında fars memarlığı kimi təqdim olunan azərbaycanlılara məxsus memarlıq nümunələrinin yerləşdiyi altı ərazi göstərilmişdir. 2006-cı ildə həmin ərazilərin ümumi ölçüsü 29 hektar idi. Onlardan bu gün yalnız Təpəbaşı hissəsi (16 hektar) qalmaqdadır. Cəmi 16 il ərzində Ermənistanda Azərbaycan xalqına məxsus memarlıq üslubunda tarixi şəhər sayıla biləcək 13 hektar sahə tamamilə məhv edilərək yerində müxtəlif infrastrukturlar inşa olunub.
Tarixi İrəvan şəhəri XX əsrdə ən böyük dağıntılara məruz qalan şəhərlərdən biridir. Onun XX əsrdə dağıdılması siyasi məqsədlər daşımış və müasir İrəvan şəhərinin indiki simasının qurulmasına xidmət etmişdir. Tədqiqatlar bu şəhərin dərin qatlarında hələ də Azərbaycan şəhərinə aid məlumatların qaldığını söyləməyə imkan verir. Lakin Ermənistan üzərində yaşadığı bu tarixi məkanın torpaq altında qalan mədəni irsini qəbul etmədiyi üçün dağıntıları bu qatlarda da davam etdirir. Buna sübut kimi 2003-ci ildə İrəvan şəhərinin Respublika meydanında aparılan qazıntı işlərini də göstərmək olar. Belə ki, Ermənistan rəhbərliyi qazıntı nəticəsində torpaq altında qalmış azərbaycanlı-müsəlman memarlığının nümunələri aşkar olunan zaman qəfildən abidənin üzərini yenidən torpaqla örtmək tapşırığı verib. Ermənistan hökuməti bütün beynəlxalq normaları və qanunvericiliyi pozaraq bu aktı törədib.
Hörmətli Baş direktor.
İrəvan şəhərinin tarixini bu gün özündə əks etdirən və azərbaycanlıların mədəni irsinin yeganə sübutu olaraq qalan məkan Təpəbaşı məhəlləsidir. Təpəbaşı (ermənilər Kond adlandırırlar) İrəvan şəhərinin günümüzə qədər gəlib çatmış yeganə tarixi nümunəsidir. Bu hissə öz yaddaşında İrəvanın XVII əsrdən müasir dövrümüzə qədər olan tarixi kodunu daşımaqdadır. Tarixən azərbaycanlıların yaşadığı və hazırda 16 hektara qədər kiçildilən Təpəbaşı məhəlləsi günümüzdə məhv olmaq və Yer üzündən silinmək təhlükəsi ilə üz-üzədir. Ermənistanda azərbaycanlıların yaratdıqları maddi-mədəni irs haqqında məlumatlar gizlədilir və hissə-hissə dağıdılır. Ermənistan rəhbərliyi artıq bir müddətdir ki, Təpəbaşı hissəsini tamamilə dağıdaraq yerində müasir yaşayış binaları inşa etməyi planlaşdırır. Onlar bu yolla bir zamanlar İrəvanın əsas sakinləri olan azərbaycanlıların sonuncu nişanəsini – tarixi kodunu məhv etmək istəyirlər.
Təpəbaşı Azərbaycan mədəniyyəti, o cümlədən bəşər mədəniyyəti üçün son dərəcə önəmli əhəmiyyət kəsb edir. Tarixi İrəvan şəhərinin özəyi sayılan bu hissə vahid tarixi-şəhərsalma mühitini özündə əks etdirir.
Şəhərin Təpəbaşı hissəsinə ermənilərin köçürülməsi Çar Rusiyasının 1828-ci ildən sonra qonşu dövlətlərdən ermənilərin kütləvi şəkildə Cənubi Qafqaza köçürülməsi siyasəti ilə başlayıb. Təkcə bu köçürmə nəticəsində cəmi 374 nəfər İrandan, 18 nəfər isə Türkiyədən gələn erməni İrəvan şəhərinin Təpəbaşı hissəsində azərbaycanlı ailələrin evlərinə müvəqqəti olaraq yerləşdirilib. Köçüb gələn ermənilər sonradan Təpəbaşıda yerləşən Xan bağı adı ilə tanınan yerdə onlara ayrılmış torpaq sahələrində məskunlaşdırılıblar. Göründüyü kimi, 190 il öncə baş vermiş bu ilk etnik təmas Təpəbaşı hissəsinin etnik tərkibini dəyişə bilməyib və əzəldən bəri orada yaşayan azərbaycanlılar yenə də daimi sakinlər olublar.
XIX əsrin I yarısında Təpəbaşı hissəsində yerləşən küçə və məhəllələrin adları Azərbaycan adları idi. Məsələn, Dərəkənd, Axund, Xan bağları, eləcə də Əsəd bəy, Adalyar, Təpəbaşı, İmarət və Daşlı küçələrini sadalamaq olar. Hazırda Ermənistan milli arxivində saxlanılan kameral təsvirlər həmin küçə və məhəllələrin 190 il öncə inventarlaşdırılmasını və etnik tərkibini göstərən sübutlardır. Təpəbaşı öz memarlığı və tarixi ilə Azərbaycan tarixinin bir hissəsini təşkil edirdi.
Bunu İrəvan şəhərinin sonrakı dövrlərə aid planlarında da görmək mümkündür. Belə ki, 1831-1832-ci illərə aid kameral təsvirlər göstərir ki, şəhərin Təpəbaşı hissəsindəki məhəllə və küçələr sonrakı dövrlərdə də eyni adla və eyni etnik tərkiblə qalmışdır. İstər 1880-ci illərə aid şəhər planı, istərsə də B.Mehrabovun 1906-1911-ci illərə aid İrəvan şəhərinin planı deyilənləri bir daha sübut edir. Təpəbaşı hissəsində mövcud olan küçə adları XX əsrin əvvəllərində də Azərbaycan dilində adlandırılırdı. Bütün bunları dövrün arxiv sənədləri də təsdiqləyir. XIX əsr boyunca ermənilərin tarixi Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsinə baxmayaraq, İrəvan şəhərinin əhalisinin etnik tərkibində yenə də azərbaycanlıların üstünlük təşkil etdiyi aydın görünür.
Vaxtilə azərbaycanlılardan ibarət olan bu məhəllənin etnik tərkibi tarixin üç mərhələsində (1918-1920-ci, 1948-1953-ci, 1988-ci il illər) süni şəkildə dəyişdirilib və bu gün ermənilərdən ibarət monoetnik məhəlləyə çevrilib. Burada yaşayan insanlar özlərini yerli irəvanlı adlandırsalar da, onların çox kiçik bir qismi daha öncədən bu ərazidə yaşadığına dair sübutlar gətirə bilir. Lakin burada yaşayanların böyük hissəsi 1920-ci illərdə hələ İrəvan adlandırılan şəhərə qonşu dövlətlərdən köçürülən ermənilərdən ibarətdir. Həm Ermənistan, həm də Azərbaycan arxivlərində bunu sübut edən minlərlə sənəd saxlanılmaqdadır.
Ermənistan dövləti Təpəbaşıda yerləşən Hacı İmamverdi (Təpəbaşı) məscidinin tarixini saxtalaşdıraraq fars məscidi kimi dövlət qeydiyyatına alsa da, abidənin qorunması ilə bağlı heç bir tədbir görülmür və onun uçulub dağılmasına şərait yaradılır.
Uzun illərdir ki, Təpəbaşı hissəsinin taleyi ilə bağlı erməni ictimaiyyəti ilə Ermənistan dövləti arasında müzakirələr getməkdədir. Lakin bütün bu müzakirələrdə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni irsi məhvə məhkum edilir.
2022-ci il 4 fevral tarixində Azərbaycan, Fransa, Ermənistan liderlərinin və Avropa İttifaqı Şurasının rəhbərinin videoformatda görüşünün nəticəsi olaraq həm də UNESCO-nun Ermənistana və Azərbaycana missiyalarının həyata keçirilməsi planlaşdırılıb. Azərbaycan cəmiyyəti uzun zamandır bu xəbəri gözləyirdi.
Biz UNESCO-ya müraciət edərək xahiş edirik ki, səfər zamanı öz üzərinə öhdəlik götürən Ermənistanın paytaxtı İrəvanda yerləşən tarixi Təpəbaşı məhəlləsi də missiyanın gedəcəyi ünvanlardan biri olsun. Ümid edirik ki, UNESCO-nun missiyasının fəaliyyətinə Ermənistanda maneə törədilməyəcəkdir.
Bu səbəbdən hələ də Azərbaycan xalqının İrəvan şəhərində tamamilə Yer üzündən silinməmiş yeganə memarlıq kompleksində Ermənistanın və Azərbaycanın səlahiyyətli idarələri ilə əməkdaşlıq edərək tarix və mədəniyyət abidələrinin hazırkı vəziyyətini qeydə almağa və gələcək monitorinqi, onun nəticələrinin dərcini təmin etməyə təcili ehtiyac var.
İnanırıq ki, Siz öz nüfuzunuz və səylərinizlə beynəlxalq konvensiyalarda müəyyən edilmiş prinsiplərə uyğun olaraq İrəvan şəhərində Azərbaycan abidələrinin bütöv və təhlükəsiz mühafizəsi, bərpası, konservasiyası və s. üzrə məsuliyyəti Ermənistanın öz üzərinə götürməsinə töhfə verəcəksiniz. Belə olduğu təqdirdə bəşəriyyətin maddi-mədəni irsinin tərkib hissəsi olan İrəvan şəhərinin tarixi Təpəbaşı məhəlləsi növbəti vandalizmdən xilas edilmiş olacaq.
Biz - aşağıda imza edənlər Sizdən xahiş edirik ki, İrəvan şəhərinin Təpəbaşı hissəsində tarixən azərbaycanlılara məxsus olmuş məhəllə sisteminin və bu məhəllələrdə mövcud olan abidələrin dağılmasının qarşısının alınmasında və onların xüsusi qorunma altına alınmasına kömək edəsiniz.
MÜRACİƏTİ İMZALAYANLAR:
1. Arif Həşimov
Texnika üzrə elmlər doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) həqiqi üzvü, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən
2. Gövhər Baxşəliyeva
Filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e.
3. İsa Həbibbəyli
Filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın vitse-prezidenti
4. Yaqub Mahmudov
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü
5. Şahin Mustafayev
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutu
6. Nərgiz Axundova
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın Tarix İnstitutu
7. Nailə Vəlixanlı
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi
8. Anar İsgəndərov
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, Millət vəkili
9. Əziz Ələkbərli
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, Millət vəkili
10. Kərim Şükürov
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın Tarix İnstitutu, baş direktor
11. Cəbi Bəhramov
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın Tarix İnstitutu, icraçı direktor
12. İlqar Niftəliyev
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın Tarix İnstitutu, şöbə müdiri
13. Tofiq Nəcəfli
Tarix üzrə elmlər doktoru, dosent, AMEA-nın Tarix İnstitutu
14. Rəşad Mustafa
Tarix üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın Tarix İnstitutu
15. İradə Bağırova
16. Güntəkin Nəcəfli
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın Tarix İnstitutu
17. Allahverdi Əlimirzəyev
18. İradə Məmmədova
19. Hacı Həsənov
20. Kamran İsmayılov
21. Elçin Qarayev
22. Vasif Qafarov
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, aparıcı elmi işçi AMEA-nın Tarix İnstitutu
23. Ramin Əlizadə
Böyük elmi işçi, AMEA-nın Tarix İnstitutu
24. Abbas Seyidov
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru
25. Musa Qasımlı
Tarix üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü, AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutu, baş direktor
26. Elnur Kəlbizadə
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutu
27. Ramilə Dadaşova
Siyasi elmlər doktoru, AMEA-nın Qafqaz Tarixi İnstitutu
28. Qasım Hacıyev
Tarix üzrə elmlər doktoru, dosent, AMEA-nın Qafqaz Tarixi İnstitutu
29. Zakir Eminov
Coğrafiya üzrə elmlər doktoru, dosent, AMEA-nın H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, baş direktor
30. İsmayıl Kazımov
Filologiya üzrə elmlər doktoru, professor, baş elmi işçi, AMEA-nın Dilçilik İnstitutu
31. Kifayət İmamquluyeva
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın Dilçilik İnstitutu, şöbə müdiri
32. Məryəm Seyidbəyli
Tarix üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutu
33. Zaur Əliyev
Siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, AMEA-nın Elm Tarixi institutu
34. Ziyad Əmrahov
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutu
35. Cəfər Qiyasi
Memarlıq üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü, Abidələrin Bərpası Elmi-Tədqiqat İnstitutu
36. Ərtegin Salamzadə
Sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü, AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutu
37. İradə Köçərli
Sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor, AMEA-nın Memarlıq və incəsənət İnstitutu, şöbə müdiri
38. Rizvan Qarabağlı
Memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, AMEA-nın Memarlıq və incəsənət İnstitutu, aparıcı elmi işçi
39. Rahibə Zeynalova
Memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutu
40. Xəzər Zeynalov
AMEA-nın Memarlıq və incəsənət İnstitutu
41. Fərhad Cabbarov
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi
42. İbrahim Kazımbəyli
Tarix üzrə elmlər doktoru, dosent, Azərbaycan Dillər Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr fakültəsi, dekan
43. Firdovsiyyə Əhmədova
Tarix üzrə elmlər doktoru, dosent, Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Tarix kafedrası
44. Gülçöhrə Məmmədova
Memarlıq üzrə elmlər doktoru, professor, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, rektor
45. Elbay Qasımzadə
Memarlıq üzrə elmlər doktoru, professor, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti
46. Səbinə Hacıyeva
47. Elşən Aslanov
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsi
48. Nazim Mustafa
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Prezident kitabxanası, şöbə müdiri
49. Nazir Əhmədli
Kimya üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzi
50. Tahir Əmiraslanov
Tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi, “Kulina” jurnalı, baş redaktor
51. Telman Qasımov
Elmi Araşdırmalar İctimai Birliyinin sədri
52. Faiq İsmayılov
“Azərbaycanın İşğal Olunmuş Ərazilərindəki Tarix və Mədəniyyət Abidələrini Müdafiə Təşkilatı” İctimai Birliyinin sədri
53. Fariz Xəlili
“Miras” mədəni irsin öyrənilməsinə kömək İctimai Birliyinin sədri
54. Rauf Zeyni
Azərbaycan Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumunun prezidenti
55. Azər Əliyev
Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının sədri
56. Səməd Hətəmov
“Doğma yurda qayıdış” İctimai Birliyinin sədri
57. Bəyimxanım Verdiyeva
“Xan Şuşinski” Fondunun prezidenti
58. Günel Səfərova
Vətəndaş Tədqiqat və İnkişaf İctimai Birliyinin sədri
59. Umud Rəhimoğlu
Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti
60. Fazil Abbasov
“İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına Üzv Dövlətləri Jurnalistlərinin Assosiasiyası” İctimai Birliyinin sədri

Azerbaijani scientists and public figures made an appeal to UNESCO Director-General Audrey Azoulay on the cultural genocide committed against the heritage of the Azerbaijani people in Tapabashi quarter of Yerevan, the capital of Armenia. The appeal was signed by 102 well-known scientists and public figures.
“Dear Director-General,
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) seeks to encourage the identification, protection and preservation of cultural and natural heritage around the world considered to be of outstanding value to humanity. This is embodied in various conventions adopted by UNESCO. World Heritage sites belong to all the peoples of the world, irrespective of the territory on which they are located.
Historical cities and their territories are spatial formations which describe the evolution of society and its cultural identity. They are part of a large natural or artificial environment and cannot be separated from each other. Historical cities are vivid evidence of the past that has shaped them.
The material and cultural heritage currently located in the capital of Armenia, Irevan, is less than 200 years old. Although the reasons for this are obvious in historiography, the world community is not aware of them. The question is, why does not this city hold any sample of material culture which dates back to 200 years ago? The answer to the question is rather simple. These monuments, being examples of the material cultural heritage of the Azerbaijani people, were destroyed by the Armenians and have not reached our days.
Today, the last remaining samples of the material and cultural heritage of the Azerbaijani people are being destroyed in Irevan, the capital of Armenia. This appeal is intended to serve as a wake-up call, kindly inviting Your organization to mobilize and save the last material and cultural heritage of the Azerbaijani people belonging to all the peoples of the world.
The whole city of Irevan, solely excluding the fortress, was divided into a City, Demirbulag and Tapabashi. Azerbaijanis had been living in each of these parts of Irevan since the city's foundation until the beginning of the 20th century.
During the 19th and 20th centuries, the Azerbaijani people experienced a great national tragedy as a result of the targeted ethnic cleansing of Azerbaijanis on the territory of modern Armenia. This national tragedy was implemented in a staggered manner. Consequently, not a single Azerbaijani remained in the state now called Armenia. Azerbaijanis, being for millennials bound by a deep sense of attachment to their lands, were expelled from their ancestral historical and ethnic lands and subjected to mass killings; thousands of historical and cultural monuments and settlements belonging to the Azerbaijani people were destroyed. Every now and then, the inhumane policy pursued against the Azerbaijani people was also carried out towards Azerbaijani monuments. As a result, Armenia destroyed the Irevan Fortress, Khan's Palace, Abbas Mirza Mosque, Zal Khan Mosque, Damirbulag Mosque, Sartip Khan Mosque, Haji Novruzali Bey Mosque, Haji Jafar Mosque, Qantar (bazaar) karvansaray, Haji beyim bathhouse, Haji Ali bathhouse, Akhund Sheikhulislam bathhouse and many other religious monuments of the Azerbaijani people. Armenia left two existing mosques in Irevan – the Haji Imamverdi Mosque and the Blue Mosque to their fate, naming them Persian mosques. Nowadays, the Haji Imamverdi Mosque is on the verge of annihilation.
The general plan of the city of Irevan, approved in Armenia in 2006, specifies six territories where samples of Azerbaijani architecture are located, presented as Persian architecture. The total size of these lands as of 2006 was 29 hectares. However, only a quarter of Tapabashi (16 hectares) area remains today. In just 16 years, Armenia completely destroyed 13 hectares, which can be considered a historical city in the architectural style belonging to the Azerbaijani people, various urban infrastructures have been built in their place.
The historical city of Irevan is one of the most destroyed cities of the 20th century. Its destruction in the twentieth century pursued political goals and served to create the current appearance of the modern city of Yerevan. Research suggests that information about the city of Azerbaijan is still stored in the deeper layers of this city. Nevertheless, Armenia continues degradation in these strata as it does not accept the underground cultural heritage of this historical place upon which it is currently sited. As evidence, we can refer to the excavations carried out in 2003 on the Republic Square of the city of Irevan. Thus, when samples of Azerbaijani-Muslim architecture were discovered during excavations, the Armenian leadership suddenly gave instructions to cover the monument with soil again. The Armenian Government committed this act in violation of all norms of international law.
Today, the place reflecting the history of the city of Irevan and the only remaining evidence of the cultural heritage of Azerbaijanis is Tapabashi neighbourhood.
Dear Director-General,
The Tapabashi quarter of Irevan city (Armenians call it Kond) is the only sample of the historical city of Irevan that has survived to this day. This quarter keeps in its memory the historical code of Irevan from the 17th century to the present day. The Tapabashi neighbourhood, historically inhabited by Azerbaijanis and reduced to 16 hectares, is now under threat of annihilation. Information about the material and cultural heritage created by Azerbaijanis in Armenia is hidden and partially destroyed. For some time now, the Armenian leadership has been planning to completely demolish the Tapabashi quarter and build modern residential buildings on this site. Thus, they want to destroy the last sign (the historical code) of the Azerbaijanis who once were Irevan's main inhabitants.
Tapabashi is of great importance for Azerbaijani culture, as well as the culture of humanity. This quarter, being considered the core of the historical city of Irevan, reflects a unified historical and urban environment.
The resettlement of Armenians to Tapabashi began with the policy of Tsarist Russia on the mass resettlement of Armenians from neighbouring countries to the South Caucasus after 1828. However, as a result of this resettlement, only 374 Armenians from Iran and 18 from Turkiye were temporarily placed in the homes of Azerbaijani families in the Tapabashi neighbourhood of Irevan. The relocated Armenians settled on the lands known to them as the Khan's Garden in the Tapabashi quarter. This first ethnic contact, which took place 190 years ago, did not change the ethnic composition of the Tapabashi unit, and the Azerbaijanis living there had always been permanent residents.
In the first half of the 19th century, names of streets and neighbourhoods in Tapabashi were in Azerbaijani language. Darakand, Akhund, Khan’s gardens, Asad bey, Adalyar, Tapabashi, Imarat and Dashli streets are some examples in this regard. Cameral descriptions, which are currently kept in the National Archives of Armenia, are the evidence showing inventory process and ethnic composition of those streets and neighbourhoods 190 years ago. Tapabashi with its own architecture and history constituted a part of the history of Azerbaijan.
This can be seen in later period plans of Irevan city as well. Cameral descriptions of 1831-1832 reveal that the streets and neighbourhoods located in Tapabashi quarter of the city retained the same name and ethnic composition in the later periods as well. Both the city plan of 1880, and B.Mehrabov’s Irevan city plan of 1906-1911 validate the accuracy of the above-mentioned facts once again. In the early 20th century, names of the streets located in Tapabashi quarter were also in Azerbaijani. All these are confirmed by the archival documents of the time as well. Despite the relocation of Armenians to historical Azerbaijani lands during the 19th century, it can be clearly seen that Azerbaijanis still dominated the ethnic composition of Irevan city population.
Ethnic composition of this neighbourhood, once consisted of Azerbaijanis, was artificially altered in 3 different stages of history (1918-1920, 1948-1953, 1988), and today, it has turned into a monoethnic neighbourhood of Armenians. While people living here call themselves natives of Irevan, only a few of them can bring evidence that they lived in this area before. Yet a significant part of the people living here is comprised of Armenians, who relocated from neighbouring states to the city still called Irevan in 1920s. Thousands of archival documents confirming this are kept in the archives of both Armenia and Azerbaijan.
Although the state of Armenia officially registered Haji Imamverdi (Tapabashi) Mosque located in Tapabashi as a Persian mosque, thus falsifying its history, no action is taken to preserve the monument, on the contrary destructive conditions are enhanced to speed up its collapse.
Talks between Armenian community and the state of Armenia on the fate of Tapabashi quarter are under way for years. However, in all these talks the tangible cultural heritage of Azerbaijani people is being doomed to destruction.
On February 4, 2022, as a result of the video conference held among the leaders of Azerbaijan, France, Armenia and the President of the European Council, enforcement of the UNESCO missions to Armenia and Azerbaijan was agreed upon. The Azerbaijani community has long waited for this news. We hereby appeal to and kindly ask UNESCO to make the historical Tapabashi quarter, as one of the destinations of its mission during the visit to Armenia – the country that has also taken the abovementioned commitment. We hope that Armenia will not hinder activities of the UNESCO mission in this direction.
Thus, there is an urgent need for collaboration with Armenian and Azerbaijan authorities to record the current state of historical and cultural monuments in Tapabashi – the only remaining architectural complex of Azerbaijani people in Irevan, ensure future monitoring and publication of the corresponding results. We believe that with Your influence and efforts You will contribute to Armenia’s fulfillment of its commitment to intact and secure protection, restoration, conservation, etc. of Azerbaijani monuments in Irevan in accordance with the principles enshrined in the international conventions. In this case, historical Tapabashi quarter of Irevan city, which is an integral component of world tangible heritage, will be saved from yet another act of vandalism.
We, the petitioners named below, hereby kindly ask You to help prevent the collapse of the neighbourhood system and the monuments in these neighbourhoods, which have historically belonged to Azerbaijanis, and establish special protection thereof in Tapabashi quarter of Irevan city.”
PETITIONERS:
1. Arif Hashimov
Doctor of Technical Science, Full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Vice-President of ANAS, acting President of ANAS
2. Govhar Bakhshaliyeva
Doctor of Philological Sciences, Professor, Full member of ANAS, Vice-President of ANAS
3. Isa Habibbayli
4. Yagub Mahmudov
Doctor of Science in History, Professor, Full member of ANAS
5. Shahin Mustafayev
Doctor of Science in History, Professor, Full member of ANAS, Institute of Oriental Studies of ANAS
6. Nargiz Akhundova
Doctor of Science in History, Professor, Full member of ANAS, Institute of History of ANAS
7. Naila Valikhanli
Doctor of Science in History, Professor, Full member of ANAS, Museum of National History of Azerbaijan of ANAS
8. Anar Isgandarov
Doctor of Science in History, Professor, Member of Parliament
9. Aziz Alakbarli
PhD in Philology, Associate Professor, Member of Parliament
10. Karim Shukurov
Doctor of Science in History, Professor, General Director, Institute of History of ANAS
11. Jabi Bahramov
PhD in History, Executive Director,Institute of History of ANAS
12. Ilgar Niftaliyev
PhD in History, Head of Department, Institute of History of ANAS
13. Tofig Najafli
Doctor of Science in History, Associate Professor, Institute of History of ANAS
14. Rashad Mustafa
Doctor of Science in History, Institute of History of ANAS
15. Irada Baghirova
16. Gultakin Najafli
PhD in History, Institute of History of ANAS
17. Allahverdi Alimirzayev
18. Irada Mammadova
19. Haji Hasanov
20. Kamran Ismayilov
21. Elchin Garayev
22. Vasif Gafarov
PhD in History, Leading research fellow, Institute of History of ANAS
23. Ramin Alizada
Senior research fellow,Institute of History of ANAS
24. Abbas Seyidov
Doctor of Science in History, Professor, General director, Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology
25. Musa Gasimli
Doctor of Science in History, Professor, Corresponding member of ANAS, General Director, Institute of Caucasus Studies of ANAS
26. Elnur Kalbizada
PhD in History, Associate Professor, Employee of the Institute of Caucasus Studies of ANAS
27. Ramila Dadashova
Doctor of Political Science, Institute of History of the Caucasus of ANAS
28. Gasim Hajiyev
Doctor of Science in History, Associate Professor, Institute of History of the Caucasus of ANAS
29. Zakir Eminov
Doctor of Science in Geography, Associate Professor, General Director, Institute of Geography named after Heydar Aliyev under ANAS
30. Ismayil Kazimov
Doctor of Philological Sciences, Professor, Senior research fellow, Institute of Linguistics of ANAS
31. Kifayat Imamguliyeva
PhD in Philology, Head of Department, Institute of Linguistics of ANAS
32. Maryam Seyidbayli
Doctor of Science in History, Institute of History of Science of ANAS
33. Zaur Aliyev
PhD in Political Science, Associate Professor, Institute of History of Science of ANAS
34. Ziyad Amrahov
PhD in History, Associate Professor, Institute of History of Science of ANAS
35. Jafar Giyasi
Doctor of Science in Architecture, Professor, Corresponding member of ANAS, Scientific Research Institute of Restoration of Monuments
36. Artigin Salamzada
Doctor of Science in Study of Art, Professor, Corresponding member of ANAS, Institute of Architecture and Art of ANAS
37. Irada Kocharli
Doctor of Science in Study of Art, Professor, Head of Department, Institute of Architecture and Art of ANAS
38. Rizvan Garabagli
PhD in Architecture, Associate Professor, Leading research fellow of the Institute of Architecture and Art of ANAS
39. Rahiba Zeynalova
PhD in Architecture, Institute of Architecture and Art of ANAS
40. Khazar Zeynalov
Institute of Architecture and Art of ANAS
41. Farhad Jabbarov
PhD in History, Museum of National History of Azerbaijan of ANAS
42. Ibrahim Kazimbayli
Doctor of Science in History, Associate Professor, Dean of the Faculty of International Relations, Azerbaijan University of Languages
43. Firdovsiya Ahmadova
Doctor of Science in History, Associate Professor, Chair of History department, Academy of Public Administration
44. Gulchohra Mammadova
Doctor of Science in Architecture, Professor, Rector, Azerbaijan University of Architecture and Construction
45. Elbay Gasimzada
Doctor of Science in Architecture, Professor, Azerbaijan University of Architecture and Construction
46. Sabina Hajiyeva
47. Elshan Aslanov
PhD in History, Faculty of History, Baku State University
48. Nazim Mustafa
PhD in History, Head of Department, Presidential Library
49. Nazir Ahmadli
Doctor of Science in Chemistry, Ataturk Center in Azerbaijan
50. Tahir Amiraslanov
PhD in History, an Honored Worker of Culture, Editor-in-chief of “Kulina” magazine
51. Telman Gasimov
Head of the "Scientific Research" Public Union
52. Faig Ismayilov
Head of the "Organization for the Protection of Historical and Cultural Monuments in the Occupied Territories of Azerbaijan" Public Union
53. Fariz Khalili
Head of the “Miras” Support to Studying Cultural Heritage Public Union
54. Rauf Zeyni
President of the National NGO Forum of Azerbaijan
55. Azar Aliyev
Head of the National Assembly of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan
56. Samad Hatamov
Head of the “Return to the Native Lands” Public Union
57. Bayimkhanim Verdiyeva
President of the Foundation “The Khan Shushinski”
58. Gunel Safarova
Head of the Citizen Research and Development Public Union
59. Umud Rahimoglu
President of the International Eurasia Press Fund
60. Fazil Abbasov
Head of the Journalists' Association of the Member States of the Organization of Islamic Cooperation
61. Shalala Hasanova
Head of the Public Union “Support to the Development of Public Relations”
62. Ilgar Orujov
Head of the “Azerbaijan Society of Young Scientists, Postgraduates and Masters” Public Union
63. Shahla Naghiyeva
Head of the “Unquenchable Flame” Cultural Relations Public Union
64. Shamistan Alizamanli
Head of the “Support for the Promotion of Patriotism” Public Union
65. Nuraddin Mehdiyev
Head of the “Our Generation" Youth Regional Development Public Union
66. Bahar Gasimova
Head of the “Azerbaijan Women’s Republican Society” Public Union
67. Davud Rahimli
President of the Union of Disabled Persons Organizations
68. Fakhraddin Hasanzade
Head of the “Youth Education Center” Public Union
69. Fuad Mammadov
Head of the “Simurg” Azerbaijan Cultural Association Public Union
70. Mehri Khanbabayev
a Head of the “Azerbaijan Historians” Public Union
71. Haji Abdulla
Head of the “Zangazur” Societies Public Union
72. Nasiman Yagublu
Head of the Support for History and Press Studies Public Union
73. Rena Mirzazade
Head of the Gender and Human Rights Research Public Union
74. Mehriban Zeynalova
Head of the “Clean World” Aid to Women Public Union
75. Novella Jafarova
Head of the “Association for the Protection of Women's Rights named after Dilara Aliyeva” Public Union