Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) elmi müəssisə və təşkilatları Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən XXII Beynəlxalq "Xəzər neft və qaz 2015" (Caspian Oil & Gas 2015) sərgisində iştirak edir. Tədbirin açılışında AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezident, akademik İbrahim Quliyev, AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, akademiyanın institut və təşkilatlarının direktorları, əməkdaşlar, o cümlədən Rəyasət Heyəti Aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr şöbəsinin rəisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva iştirak edib.
Azərbaycanın təbii sərvəti olan neftin tarixini, bu sahədə aparılan elmi-tədqiqat nəticələrini özündə əks etdirən sərgi məhsulları ilə pavilyonda AMEA-nı Geologiya və Geofizika, Neft-Kimya Prosesləri, Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya, Aşqarlar Kimyası, Polimer Materialları, Coğrafiya, Tarix, İdarəetmə Sistemləri, Riyaziyyat və Mexanika institutları, eləcə də Təcrübə-Sənaye Zavodu və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi təmsil edir. Xəzəryanı ölkələrin energetika sahəsində ən böyük tədbir hesab edilən sərgi sayəsində dünya elmi ictimaiyyəti azərbaycanlı alimlərin nailiyyətlərindən, araşdırmalarından xəbərdar olacaq, həmçinin Azərbaycanın elmi uğurları beynəlxalq aləmə inteqrasiya etmək üçün daha bir imkan qazanacaq.
"Xəzər neft və qaz 2015" (Caspian Oil & Gas 2015) sərgisində təqdim olunan neft sənayesinə dair videoçarxlar, hər üç dildə buklet, kitab və müxtəlif tipli nəşrlər, yağlar və digər məhsullar, ümumiyyətlə akademiyanın ixtiraları, elmi nailiyyətləri və yeni texnoloji avadanlıqların nümayişi alimlərimizin uğurlarının geniş ictimaiyyətə çatdırılmasına xidmət edir. Dünyanın 27 ölkəsindən 315 şirkətin qatıldığı sərginin məqsədi, əsasən bu sahədəki beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirmək və daha mütəşəkkil münasibətlərin əsasını qoymaqdır.
İyunun 5-nə qədər davam edəcək sərgi ziyarətçilər üçün açıq elan edilib. Qeyd edək ki, iyunun 4-də "Marriott Hotel"də keçiriləcək konfransda ilk dəfə olaraq azərbaycanlı alimlər məruzələrlə çıxış edəcək. Akademik İbrahim Quliyevin "Xəzər dənizində qaz hidratları" və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevin "Gücdən düşmüş mədənlərin neftqazçıxarma obyektlərinin rentabelliyini yaxşılaşdıran intellektual "robast noise" nəzarət diaqnostika idarəetmə texnologiyaları və sistemləri" adlı məruzələri dinləniləcək.

ANAS Scientific institutions and organizations participate in XXII International Exhibition "Caspian Oil and Gas - 2015"
ANAS Scientific institutions and organizations participate in the XXII International exhibition "Oil and Gas of the Caspian Sea — 2015" (Caspian Oil & Gas 2015) which is held in the Baku Expo Centre.
At the opening of event was attended by President of ANAS, academician Akif Alizadeh, ANAS vice-president, academician Ibrahim Guliyev, ANAS academician-secretary of Earth Sciences Department, academician Fakhraddin Gadirov, directors of institutes and organizations of ANAS, employee of ANAS, head of the exhibition, head of Division of Relations with International Organizations of the Department of International Relations of ANAS Presidium Administration, PhD in history Nurida Guliyeva.
Pavilion presents the exhibition of products which reflecting the history of Azerbaijan's oil and the results of scientific research carried out in this area. Academy is represented by the Institute of Geology and Geophysics, Petrochemical Processes, Catalysis and Inorganic Chemistry, Chemical Additives and Polymer materials, Geography, History, Control systems, Mathematics and mechanics, as well as Experimental-industrial plant and the Republican Seismic Survey Center.
Through the exhibition, which is considered the largest event in the field of energy of the Caspian countries, the global scientific community will get another opportunity to get acquainted with the achievements of Russian scientists and research.
Video slides, booklets in three languages, books and varied editions, oils and other products, in general inventions of academy, scientific achievements and new technological equipment demonstrated in the "Oil and Gas of the Caspian Sea — 2015" exhibition serves to delivering our scientists’ successes to the wide range of community. Exhibition with 315 companies from 24 countries aims to enhance international cooperation in this field and lay the essence of efficient relations.
Exhibition to be lasted up to June 5 is aired to visitors. Note that, Azerbaijani scientists for the first time will report in the conference to be held at “Marriott Hotel”. Acad. Ibrahim Guliyev will deliver lecture on “Gas hydrates in the Caspian Sea”, and acad. Telman Aliyev on “Robast noise” intellectual management technologies and systems improving the profitability of oil and gas exhausted mines”.