AMEA Botanika İnstitutunun və Frankfurt Universiteti (Almaniya) Ekologiya, Evalyusiya və Biomüxtəliflik İnstitutunun birgə yaratdığı “Biomüxtəliflik və İqlim Dəyişmələri Beynəlxalq laboratoriyası”nın elmi-tədqiqat proqramı üzrə nəzərdə tutulan fəaliyyətinə Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadənin rəhbərliyi ilə start verilib.
Son dörd ay ərzində sözügedən layihə çərçivəsində aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Əmrah Məmmədov tərəfindən “Evalyusiya və İqlim”, “Biomüxtəliflik dinamikası və İqlim”, ”Adaptasiya və İqlim”, ”Ekosistem fəaliyyəti və İqlim”, ”2100-cü ilədək qlobal biomüxtəliflik ssenarisi”, ”İqlim dəyişikliyinin biomüxtəlifliyə birbaşa və dolayı yolla təsiri”, ”Torpaq, otlaq və meşə ekosistemlərinin iqlim dəyişikliyinə həssaslığı”, ”İqlim dəyişikliyi və biomüxtəliflik üzrə istifadə edilən modellər, cihazlar və avadanlıqlar” mövzuları üzrə seminarlar təşkil edilib. Seminarlarda gənc tədqiqatçılar fəal iştirak ediblər.
Müştərək beynəlxalq laboratoriyanın fəaliyyətinə uyğun olaraq tədqiqat aparılacaq ərazilərdə (İsmayıllı, Qax və s.) monitorinqlərin keçirilməsi, mövzunun elmi-tədqiqat istiqamətləri üzrə araşdırılması və digər təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsinə başlanılıb. Bu məqsədlə beynəlxalq layihənin iştirakçıları Əmrah Məmmədov, Xatirə Qasımova, Aynurə Cəfərova və Jalə Dənziyeva Lahıc qəsəbəsi ətrafında otlaq və meşə ekosistemində müəyyən müşahidələrin aparılması üçün İsmayıllı rayonuna ezam olunublar. Ezamiyyət Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) üzrə və ”Cənubi Qafqaz landşaftında meşə və torpaqların davamlı idarə edilməsi" və “Clima East Pilot" kimi iqlim dəyişməsi ilə bağlı iki beynəlxalq layihə çərçivəsində həyata keçirilib. Əməkdaşlar ”Meşə örtüyündə və otlaqlarda karbonun udulması və hesablanması” və ”İstifadə edilən beynəlxalq metodlar və texnologiyalar” mövzusunda keçirilən seminarlarda fəal iştirak edərək ətraf mühitin davamlı idarə potensialının qurulmasına və biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəldilən meşə idarəetməsi, otlaqların monitorinqi, inventarlaşdırılması və digər məsələlər üzrə müəyyən praktiki təcrübəyə yiyələniblər.

“Biodiversity and Climate Changes International laboratory” which co-created by Institute of Ecology, Evolution and Diversity of Frankfurt University (Germany) and ANAS Institute of Botany has been commissioned by director of the latter, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh.
Within the current project workshops entitled "Evolution and Climate", "Biodivehas been commissioned rsity Dynamics and Climate," "Adaptation and Climate", "Ecosystem activitiy and climate", "Scenario of global biodiversity by the year of 2100”, "Direct and indirect effects of climate change on biodiversity", "Earth, pasture and forest ecosystems sensitivity to climate change","Models, devices and equipment used for climate change and biodiversity” in last four months led by PhD in agrarian sciences Amrah Mammadov. Workshops were attended by young researchers.
Implementing monitoring in the research areas (Ismayilli, Gakh etc), investigating the scientific directions of the topic, and link via other organizations have been started in accordance the activity of joint international laboratory. In this respect, project attendees, Amrah Mammadov, Khatira Gasimova, Aynura Jafarova and Zhale Denziyeva have been sent to a mission to Ismayilli region due to carry out relevant observations in the posture and forest ecosystem surrounding Lahij district. Mission was realized within "Sustainable land and forest management in the Greater Caucasus landscape” and "Clima East Pilot" international projects over United Nations Development Programme (UNDP). Participating in the workshops on topics “Carbon absorption and calculation in woods and pastures" and "Used international methods and technologies", employees had probation over forest management directed to protection of biodiversity, monitoring of pastures, inventorying etc.