“Horizon Avropa” Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi yenilənib
Avropa Komissiyasının çərçivə proqramlarının 2021-2027-ci illər üzrə növbəti mərhələsi “Horizon Avropa” (“Horizon Europe”) tədqiqat və innovasiya üzrə ən böyük proqramdır və büdcəsi 95.5 milyard avro təşkil edir. Sağlamlıq, mədəniyyət, kreativlik, inklüziv cəmiyyət, rəqəmsal, sənaye, kosmos, iqlim, enerji, mobillik, qida, bioiqtisadiyyat, milli resurslar, kənd təsərrüfatı, ətraf mühit və s. kimi sahələri əhatə edən bu proqramda Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri kimi iştirak edir.
Horizon proqramlarının imkanlarından istifadə etmək, çağırış haqqında məlumatı yerli təşkilatlar və mütəxəssislər arasında mütəmadi yaymaq, tərəfdaşların seçilməsi, layihələrin hazırlanması və təqdim edilməsinə dəstək göstərmək üçün Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi (MƏŞŞ) fəaliyyət göstərir. Digər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da bu MƏŞŞ Avropa Komissiyasının nümayəndələri ilə onlayn formatda keçirilən görüş və müzakirələr əsasında “Horizon Avropa” istiqamətləri üzrə yenilənib. MƏŞŞ koordinatoru AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, üzvlər olaraq müvafiq dövlət qurumları, elm, təhsil və səhiyyə müəssisələrinin mütəxəssisləri və əlaqələndirici kimi AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsi müəyyənləşdirilib.
“Horizon Avropa” portalında Azərbaycanın Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi haqqında məlumat, şəbəkə üzvlərinin əlaqə vasitələri yerləşdirilib.
MƏŞŞ üzvləri haqqında məlumatı, həmçinin buradan əldə edə bilərsiniz.
Qeyd edək ki, son illər MƏŞŞ üzvlərinin fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın alim və mütəxəssislərinin Horizon proqramlarında iştirak fəallığı artıb, bu göstərici xüsusilə Mari Sklodovska-Küri və COST proqramları üzrə nəzərəçarpandır.

The Network of National Coordinating Persons for the “Horizon Europe” program has been updated
The next phase of the framework programs of the European Commission for 2021-2027 “Horizon Europe” is the largest research and innovation program, with a budget of 95.5 billion euros. Azerbaijan participates as the Eastern Partnership countries in this program covering areas such as health, culture, creativity, inclusive society, digital, industry, space, climate, energy, mobility, food, bioeconomics, national resources, agriculture, environment and etc.
The Network of National Coordinating Persons (NNCP) operates to use the capabilities of Horizon programs, regularly disseminate information about the call among local organizations and specialists, select partners, support the development and presentation of projects. In Azerbaijan, as in other countries, this session has been updated on the directions of “Horizon Europe” based on online meetings and discussions with representatives of the European Commission. Vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev has been appointed as the coordinator of the NNCP, as members of which are specialists of relevant government agencies, science, education and health institutions and as a coordinator the Department of İnternational Scientific Cooperation of the Presidium of ANAS.
The portal “Horizon Europe” contains information about the Network of National Coordinating Persons of Azerbaijan, communication means of the network members.
You can also get information about NNCP members here.
It should be noted that in recent years, as a result of the activities of the members of the NNCP, the activity of Azerbaijani scientists and specialists in the “Horizon” programs has increased, which is especially noticeable on the Marie Sklodovsk-Curie and COST programs.