AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə və institutun Ali bitkilərin sistematikası şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Kərimov İsveçrənin Friburq Təbiət Tarixi Muzeyində (FTTM) keçirilən dünya relikt bitkilərinə həsr olunmuş sərginin inaqurasiyasında və elmi tədbirdə iştirak üçün dəvət olunmuşlar.
Bu mühüm tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İsveçrədəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əkrəm Zeynallı, İsveçrənin təhsil naziri və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər. Tədbirdə, həmçinin Avropanın müxtəlif elmi təşkilatlarında təhsillərini davam etdirən Botanika İnstitutunun doktorantları E.Əlirzayeva və A.Dadaşova iştirak ediblər.
AMEA Botanika İnstitutu və FTTM arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən sərgidə Azərbaycanın relikt ağac növünün yayılma əraziləri, florası, biocoğrafiyası və ekologiyasını əks etdirən xüsusi nümunələr nümayiş olunub.
Müzakirələr zamanı alimlər elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində təbliğatın vacibliyini və bu yolda müasir texnologiyaların istifadə imkanlarının cəlb edilməsi zəruriliyini qeyd ediblər.

Director of ANAS Institute of Botany, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh and head of the Department of Embryophyte, PhD in biology Vugar Karimov was invited to take part in the inauguration and scientific event dedicated to the world of relic plants, which was held at the Natural History Museum in Fribourg (Switzerland).
At this important event were attended Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan Republic to Switzerland Akram Zeynalli, the Swiss Minister of Education and other officials.
Event was also attended by PhD students of ANAS Institute of Botany - E.Alirzayeva and A.Dadashova who continue their education in a variety of scientific organizations of Europe.
According to the agreement between ANAS Institute of Botany and the Natural History Museum in Fribourg, exhibition demonstrated the areas of distribution of Azerbaijan relict tree species, special patterns reflecting the flora, biogeography and ecology of our country.
During discussions, the scientists stressed the importance of expanding scientific collaboration and advocacy in the field of environmental protection, as well as exploit opportunities of modern technology in this direction.