AMEA Rəyasət Heyətinin 24 iyun 2015-ci il tarixində keçirilmiş iclasında AMEA akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda (KQÜKİ) “Neft mənşəli kaustobiolitlərdən alınan nanokarbon materialları əsasında katalizatorların sintezinə və tətbiqinə dair fundamental tədqiqatlar (İNTERLABCAT)” laboratoriyasının yaradılması haqqında qərar qəbul olunub.
Bu haqda çıxış edən AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, KQÜKİ-nin direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, institut Berlin Texniki Universiteti, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının (BMEA) İstilik və Kütlə Dəyişməsi İnstitutu və Böyük Britaniyanın Huddersfild Universiteti ilə neft mənşəli kaustobiolitlərdən karbon nanomaterialların alınması və onların karbohidrogenlərin oksidləşməsi proseslərində katalizator kimi tətbiqi sahəsində əməkdaşlıq edir.
Akademikin sözlərinə görə, beynəlxalq laboratoriyanın iştirakçıları neft xammalından karbon nanomateriallarının alınmasının əsaslarının işlənib hazırlanmasında və tam metroloji attestasiyasının aparılmasında, funksionallaşdırılmasında, onların müasir fiziki-kimyəvi tədqiqat üsullarının vasitəsi ilə analiz edilməsində, həmçinin alınmış nanokarbon materiallarının oksidləşmə proseslərində istifadə olunmasında maraqlıdırlar.
KQÜKİ, Berlin Texniki Universiteti, BMEA-nın İstilik və Kütlə Dəyişməsi İnstitutu və Huddersfild Universitetinin birgə tədqiqatlarının nanokarbon materiallarının sintezinə, onların analitik identifikasiyasına, təsvirinə, eləcə də, funksionallaşdırılmasına və tətbiqinə həsr olunacağı qeyd edilib. Yeni laboratoriya neft mənşəli nanokarbon katalizatorlarının alınması və onların tətbiqinin həlli istiqamətində beynəlxalq tədqiqat proqramının həyata keçirilməsinə imkan verəcək.

В Институте катализа и неорганической химии имени М.Нагиева Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) будет создана международная лаборатория под названием «Фундаментальные исследования в области синтеза и применения катализаторов на основе нанокарбоновых материалов, полученных из каустобиолитов нефтяного ряда (INTERLABCAT)». Постановление об этом было принято на очередном заседании Президиума.
В своем выступлении академик-секретарь Отделения химических наук, директор Института катализа и неорганической химии (ИКНХ), академик Дильгам Тагиев отметил, что с целью проведения совместных исследований в области получения карбоновых наноматериалов из каустобиолитов нефтяного ряда и их применения в виде катализаторов в процессах окисления углеводородов институт сотрудничает с Берлинским Техническим Университетом, Институтом тепло- и массообмена Национальной Академии Наук Беларуси (НАНБ) и Университетом Хаддерсфильда (Великобритания).
Академик подчеркнул, что участники международной лаборатории заинтересованы в разработке основ получения карбоновых наноматериалов из нефтяного сырья, проведении их полной метрологической аттестации, функционализации, проведении их анализа посредством современных физико-химических методов исследования, а также использовании полученных нанокарбоновых материалов в процессах окисления.
Было отмечено, что совместные исследования ИКНХ, Берлинского Технического Университета, Института тепло- и массообмена НАНБ и Университета Хаддерсфильда будут посвящены синтезу нанокарбоновых материалов, их аналитической идентификации, описанию, а также функционализации и применению. Лаборатория INTERLABCAT создаст возможность для реализации международной исследовательской программы по получению нанокарбоновых катализаторов нефтяного ряда и их применению. Академик отметил, что благодаря деятельности лаборатории планируется представление новых фундаментальных положений и результатов.