“Cənubi Qafqazda reallıqlar” mövzusunda respublika elmi konfransı öz işinə başlayıb
Noyabrın 3-də AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Şuşa ili”nə həsr olunmuş “Cənubi Qafqazda reallıqlar” mövzusunda respublika elmi konfransı öz işinə başlayıb.
Forumun açılış mərasimi AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının konfrans zalında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin oxunması ilə başlayıb.
Tədbirdə Qafqazşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı “Cənubi Qafqaz: problemlər və perspektivlər” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Daha sonra konfrans öz işini respublikanın 81 nəfər alim və tədqiqatçısının 44 günlük Vətən müharibəsi, qazanılan qələbədən sonra Cənubi Qafqazda yaranmış yeni reallıqlar, ictimai-siyasi proseslər, böyük və qonşu dövlətlərin region siyasəti, Cənubi Qafqazda Şuşa şəhərinin yeri və b. problemlərə həsr edilmiş məruzəsinin 8 bölmə iclasında müzakirəsi ilə davam etdirir.
Qeyd edək ki, Qafqazşünaslıq İnstitutu 2017-ci ildən bəri 4 beynəlxalq forum, 6 respublika konfransı keçirib. Elmi məruzələr və tezislər nəşr edilib. Alimlərinin əsərləri yüksək reytinqli beynəlxalq elmi jurnallarda dərc olunub. Müəssisədə  2elmi istiqamət üzrə, 2 problem, 5 mövzuya dair 14 tədqiqat işi aparılır. Üç dildə nəşr olunan “Qafqazşünaslıq” elmi-nəzəri jurnalı iki beynəlxalq indeksə daxildir. İnstitutun Azərbaycan, rus və ingilis dillərində veb-saytı (www.caucasusstudies.az) fəaliyyət göstərir.

Начала свою работу республиканская научная конференция «Реалии на Южном Кавказе»
3-го ноября при организационной поддержке Института кавказоведения НАНА начала свою работу республиканская научная конференция «Реалии на Южном Кавказе», посвященная Году города Шуша.
Церемония открытия мероприятия состоялась в конференц-зале Центральной научной библиотеки НАНА. Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Далее с докладом «Южный Кавказ: проблемы и перспективы» на конференции выступил генеральный директор Института кавказоведения, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы.
Затем конференция продолжила свою работу в 8-ми секционных заседаниях, на которых обсуждаются доклады 81-го ученого и исследователя. Доклады охватывают такие темы, как 44-дневная Отечественная война, новые реалии, возникшие на Южном Кавказе после одержанной победы, общественно-политические процессы, происходящие в регионе, региональная политика, проводимая крупными державами и соседними странами, место города Шуша на Южном Кавказе и т.д.
Отметим, что начиная с 2017 года Институт кавказоведения провел 4 международных форума и 6 республиканских конференций. Были изданы сборники докладов и тезисов. Труды ученых института публиковались в международных научных журналах, имеющих высокий рейтинг. 14 исследовательских работ, которые ведутся в учреждении, охватывают 2 научных направления, 2 проблемы и 5 тем. Международный индексируемый научно-теоретический журнал «Кавказоведение» издается на трех языках. Помимо этого, функционирует веб-сайт института на азербайджанском, русском и английском языках (www.caucasusstudies.az).