AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun cari ildəki fəaliyyəti təhlil olunub
Dekabrın 5-də AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun illik hesabat yığıncağı keçirilib. Tədbirdə institutun direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor İsa Alıyev hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Bildirilib ki, 2013-cü ildə də ölkə iqtisadiyyatında yüksək artım potensialı müşahidə olunmuş, iqtisadi inkişaf istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Ölkədə gedən dinamik inkişaf proseslərinə institut tərəfindən elmi dəstək verilmişdir.
Qeyd edilib ki, iqtisadçı alimlər həmişə olduğu kimi, bundan sonra da dövlət başçısının həyata keçirdiyi uğurlu sosial-iqtisadi siyasətə öz layiqli töhfələrini verəcəklər.
Hazırda institutda Azərbaycanda 2011-2016-cı illəri əhatə edən rəqabət qabiliyyətli iqtisadiyyatın formalaşması və inkişafı istiqamətində müxtəlif problem və mövzular üzrə elmi-tədqiqat işləri davam etdirilir. Alim və mütəxəssislər tərəfindən Azərbaycanda rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın formalaşmasının əsas istiqamətləri müəyyənləşdirilərək onun elmi-nəzəri, metodoloji konseptual əsasları işlənilmiş, o cümlədən rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın makroiqtisadi tənzimləmə və iqtisadi artımın davamlığının təmin edilməsi istiqamətləri müəyyənləşdirilmişdir.
Bildirilib ki, beynəlxalq iqtisadi əlaqələr inkişaf etdirilmiş, qeyri-neft sənaye sahələrinin rəqabətqabiliyyəliyinin yüksəldilməsi və investisiyalardan istifadə mexanizmi müəyyənləşdirilmiş, bu işin təkmilləşdirilməsi yolları göstərilmişdir. Regionların davamlı inkişafı problemləri tədqiq edilərək təbii sərvətlərdən səmərəli istifadənin sosial-iqtisadi istiqamətləri müəyyənləşdirilmişdir.
İ.Alıyev vurğulayıb ki, institut ölkəmizdə həyata keçirilən bir sıra vacib layihələrdə fəal iştirak etmiş, ərzaq təhlükəsizliyi, məşğulluq, demoqrafiya, statistika və digər sahələr üzrə 6 dövlət proqramının, 2 strategiyanın və 1 konsepsiyanın həyata keçirilməsinə öz töhfələrini verməkdədir.
İnstitutun birillik fəaliyyəti dövründə əldə olunan mühüm elmi nəticələr 15 kitab, 316 məqalə və tezis, o cümlədən xaricdə çap olunmuş 95 məqalədə öz əksini tapmışdır. İnstitutda 3 yubiley tədbiri, 5 respublika konfransı və 3 elmi seminar keçirilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Ağasəlim Ələsgərov və başqaları institutun fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər, təkliflərini səsləndiriblər.

Analyzed the activity of ANAS Institute of Economy in the current year
The director of the Institute, Doctor of Economics, professor, the winner of the International Prize Socratic Isa Aliyev made a speech at action with the report. It was brought to attention that as a result of a forward-looking policy of the President of the country Ilham Aliyev in 2013 in national economy high lifting also was observed, measures for modernization of economic development were taken. In achievement of these results it is enclosed work and scientists of institute.It was emphasized that as always, scientists-economists and will make from now on a worthy contribution to successful social and economic policy of the head of state.It was noted that now at institute research work on formation in Azerbaijan of the competitive economy covering 2011-2016, and also on various problems and subjects is continued.For the first time the staff of institute defined the main directions of formation of competitive economy and its scientific-theoretical and methodological conceptual bases are developed, including the directions of macroeconomic settlement of competitive economy and stability of economic development are defined.
It was reported that the sphere of influence on formation of competitive economy in a context of formation and development of the international economic relations is proved, and also increase of competitiveness of spheres of not oil industry and mechanisms of use of investments are defined, ways of improvement of this work are specified.
It was brought to attention that as a result of research of problems of the sustainable and balanced development of regions in formation of competitive economy the social and economic directions of effective use of natural resources are defined. The reached important scientific results found reflection in reports which scientists made on the congresses, symposiums and conferences in Azerbaijan and abroad.
I. Aliyev emphasized that the institute took active part in a number of the important projects which have been carried out in our country. Besides, this scientific institution makes the contribution to realization of 6 state programs, 2 strategy and 1 concept on food security, employment, a demography, statistics and other spheres.
Information that the important scientific results reached during annual activity of institute, are reflected in 15 books, 316 articles and theses, and also in 95 articles published abroad was provided. It was reported that within this year at institute 3 anniversary events, 5 republican conferences and 3 scientific seminars were held.
Made a speech at action the corresponding member of ANAS Agasalim Aleskerov and others highly appreciated annual activity of institute, noted achievement of a great success, put forward offers.