İyunun 24-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasın gündəliyində duran əsas məsələ müəssisənin bu ilin ilk 6 ayı ərzində elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatının dinlənilməsi olub.
Əvvəlcə Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyası tərəfindən “Avropa Şərəf Ordeni” ilə təltif olunmuş Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayevə sözügedən mükafat təqdim edilib.
Həmçinin institutun Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri professor İslam Qəribli 70 illik yubileyi münasibətilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitununun Fəxri fərmanı ilə təltif olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, institutun direktoru akademik İsa Həbibbəyli müəssisə əməkdaşlarının ümumi fəaliyyətinə nəzər salıb, növbəti 6 ay ərzində elmi tədqiqatların əhatə dairəsinin daha da genişlənəcəyinə, yeni nailiyyətlərin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Hazırda AMEA-nın bütün institut və təşkilatlarında 2024-cü ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair müzakirələrin aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli elmi-tədqiqat işlərinin keyfiyyətini artırmaq, daha səmərəli fikir mübadiləsi aparmaq məqsədilə hesabat iclaslarına AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşlarının təhkim edildiyini bildirib.
Daha sonra iclasda Prezident İlham Əliyevin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə bağlı nəzərdə tutulan işlərin vəziyyəti müzakirə olunub.
AMEA rəhbəri mühüm siyasi əhəmiyyətə malik Sərəncama əsasən ölkə miqyasında müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvanın yubileyi ilə bağlı AMEA-da da silsilə tədbirlərin təşkil olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, muxtar respublikanın 100 illiyi münasibətilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi ilə birgə “Naxçıvan ədəbi mühiti: ənənələr və müasir dövr” adlı kitabı nəşrə hazırlayır. Həmçinin Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının yubileyinə həsr olunan tədbirin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı müəssisənin 2024-cü il üzrə yarımillik elmi hesabatını təqdim edib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Nazirlər Kabinetinin qərarlarının, habelə dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar elmi müəssisələrə tapşırılmış işlərlə bağlı məlumat verib. Aygün Bağırlı ölkə başçısının 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, eləcə də “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planı haqqında” və “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” sərəncamlarına əsasən institutda görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Hazırda müəssisədə 2 istiqamət, 8 problem, 19 mövzu 133 iş üzrə tədqiqatların aparıldığını söyləyən məruzəçi elektron elmin vəziyyəti, institutun nəşr fəaliyyəti, eləcə də həyata keçirilmiş konfrans, sessiya, seminar və yubileylərdən bəhs edib.
O, institut tərəfindən beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsinə xüsusi yer ayrıldığını qeyd edərək cari ilin mart ayında Kərkük Kültur Dərnəyi ilə əməkdaşlıq memorandumunun imzalandığını xatırladıb. Aygün Bağırlı müəssisədə gənc kadr potensialının inkişafına önəm verildiyini vurğulayıb.
Elmi katib cari ildə institutda elmi biliklərin təbliği və populyarlaşdırılması ilə bağlı görülmüş işlərdən də söz açaraq, kütləvi informasiya vasitələri (KİV) ilə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu, müəssisənin rəhbər şəxslərinin, aparıcı alim və mütəxəssislərinin mütəmadi KİV-də çıxışlarının təşkil edildiyini bildirib.
İclasda AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən təhkim edilən Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri Ədəbiyyat İnstitutunun qədim tarixə və zəngin ənənələrə malik olduğunu söyləyib. O, müəssisənin 2024-cü ilin birinci yarısında fəaliyyətinin geniş, dolğun, əhatəli şəkildə əks olunduğu hesabatı, görülən işləri müsbət qiymətləndirib.
Daha sonra institutun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli “Elektron Ədəbiyyat İnstitutu 2024-cü ildə: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda hesabat verib.
Həmçinin Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Vaqif Yusifli “Ədəbi proses - 2023” yaradıcılıq müşavirəsinə hazırlığın vəziyyəti barədə məlumat verib.
Tədbirdə digər məsələlər də müzakirə olunub. Mövzu ətrafında çıxış edənlər institutun 2024-cü ildəki yarımillik fəaliyyəti barədə hesabatını yüksək dəyərləndirib, müəssisənin məhsuldar işlər gördüyünü vurğulayıblar.

24-го июня состоялось очередное заседание Ученого совета Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Основным вопросом, стоящим на повестке дня, был вопрос об итогах научной и научно-организационной деятельности учреждения за первые шесть месяцев текущего года.
Вначале главному научному сотруднику Института литературы профессору Газанфару Пашаеву был вручен «Европейский орден Шараф», которого учёный был удостоен по решению Международной академии наук по исследованиям тюркского мира.
Также в честь 70-летнего юбилея заведующий Отделом азербайджанской литературы нового периода профессор Ислам Гарибли был награжден Почетной грамотой Института литературы имени Низами Гянджеви.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли рассказал о деятельности сотрудников учреждения в целом и выразил уверенность в том, что в следующие шесть месяцев круг их научных исследований расширится ещё больше, вследствие чего будут получены новые важные результаты.
Сказав, что в настоящее время во всех институтах и организациях НАНА обсуждаются итоги научной и научно-организационной деятельности за первое полугодие 2024 года, академик Иса Габиббейли добавил, что для повышения качества научно-исследовательских работ и осуществления более плодотворного обмена мнениями к отчётным заседаниям привлечены ответственные сотрудники аппарата Президиума НАНА.
Затем на заседании было рассмотрено текущее состояние дел, связанных с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики» от 30-го декабря 2023 года.
Руководитель НАНА сообщил, что в соответствии с Распоряжением, имеющим важное политическое значение, по всей стране реализуются различные мероприятия. Сказав, что и в НАНА проходит череда мероприятий, посвященных 100-летию автономной республики, являющейся неотъемлемой частью Азербайджана, академик Иса Габиббейли добавил, что в честь юбилея Институт литературы имени Низами Гянджеви вместе с Нахчыванским отделением НАНА готовит к печати книгу «Литературная среда Нахчывана: традиции и современность»; также в Институте литературы планируется провести соответствующее мероприятие.
Далее ученый секретарь Института литературы доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли представила отчёт о научной деятельности учреждения за первое полугодие 2024 года. Она рассказала о поручениях, которые были даны научным учреждениям в связи с исполнением указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, постановлений Кабинета министров, а также реализацией государственных программ. Айгюн Багирли рассказала о работах, выполненных институтом в соответствии с распоряжениями главы государства об объявлении 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира», «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики», а также «О плане мероприятий, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год» и «О мерах, связанных с избранием города Шуша «Молодежной столицей Организации исламского сотрудничества» на 2024 год».
Докладчик сообщила, что в настоящее время в учреждении ведутся исследования, охватывающие 2 направления, 8 проблем, 19 тем и 133 работы. Она рассказала о состоянии электронной науки, издательской деятельности института, проведенных конференциях, сессиях, семинарах и юбилеях.
Сказав, что в институте особое внимание уделяется расширению международных связей, Айгюн Багирли добавила, что в марте текущего года был подписан Меморандум о сотрудничестве с Ассоциацией культуры Киркука. Ученый секретарь подчеркнула, что в учреждении большое значение придается и развитию молодого кадрового потенциала.
Айгюн Багирли также рассказала о работах, выполненных институтом в текущем году в связи с пропагандой и популяризацией научных знаний. Она отметила, что установлены деловые связи со средствами массовой информации, организованы периодические выступления в СМИ руководящих лиц, ведущих ученых и специалистов учреждения.
Привлеченный к отчетному заседанию заведующий Отделом образования и науки аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери сообщил, что Институт литературы славится своими богатыми традициями и историей. Он положительно оценил подробный отчет об итогах деятельности учреждения за первое полугодие 2024 года и проделанные институтом работы.
Затем заместитель директора института доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли выступил с отчётом «Электронный Институт литературы в 2024 году: итоги и перспективы».
Также заведующий Отделом литературной критики доктор филологических наук, доцент Вагиф Юсифли рассказал о подготовке к творческому совещанию «Литературный процесс – 2023».
На заседании обсуждались и другие вопросы. В выступлениях отчёт о полугодовой деятельности учреждения получил высокую оценку. Подчёркивалось, что в учреждении реализованы важные мероприятия.