İyunun 24-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasın gündəliyində duran əsas məsələ müəssisənin bu ilin ilk 6 ayı ərzində elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatının dinlənilməsi olub.
Əvvəlcə Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyası tərəfindən “Avropa Şərəf Ordeni” ilə təltif olunmuş Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayevə sözügedən mükafat təqdim edilib.
Həmçinin institutun Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri professor İslam Qəribli 70 illik yubileyi münasibətilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitununun Fəxri fərmanı ilə təltif olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, institutun direktoru akademik İsa Həbibbəyli müəssisə əməkdaşlarının ümumi fəaliyyətinə nəzər salıb, növbəti 6 ay ərzində elmi tədqiqatların əhatə dairəsinin daha da genişlənəcəyinə, yeni nailiyyətlərin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Hazırda AMEA-nın bütün institut və təşkilatlarında 2024-cü ilin birinci yarısı üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair müzakirələrin aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli elmi-tədqiqat işlərinin keyfiyyətini artırmaq, daha səmərəli fikir mübadiləsi aparmaq məqsədilə hesabat iclaslarına AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşlarının təhkim edildiyini bildirib.
Daha sonra iclasda Prezident İlham Əliyevin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə bağlı nəzərdə tutulan işlərin vəziyyəti müzakirə olunub.
AMEA rəhbəri mühüm siyasi əhəmiyyətə malik Sərəncama əsasən ölkə miqyasında müxtəlif tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvanın yubileyi ilə bağlı AMEA-da da silsilə tədbirlərin təşkil olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, muxtar respublikanın 100 illiyi münasibətilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi ilə birgə “Naxçıvan ədəbi mühiti: ənənələr və müasir dövr” adlı kitabı nəşrə hazırlayır. Həmçinin Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının yubileyinə həsr olunan tədbirin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı müəssisənin 2024-cü il üzrə yarımillik elmi hesabatını təqdim edib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Nazirlər Kabinetinin qərarlarının, habelə dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar elmi müəssisələrə tapşırılmış işlərlə bağlı məlumat verib. Aygün Bağırlı ölkə başçısının 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, eləcə də “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planı haqqında” və “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” sərəncamlarına əsasən institutda görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Hazırda müəssisədə 2 istiqamət, 8 problem, 19 mövzu 133 iş üzrə tədqiqatların aparıldığını söyləyən məruzəçi elektron elmin vəziyyəti, institutun nəşr fəaliyyəti, eləcə də həyata keçirilmiş konfrans, sessiya, seminar və yubileylərdən bəhs edib.
O, institut tərəfindən beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsinə xüsusi yer ayrıldığını qeyd edərək cari ilin mart ayında Kərkük Kültur Dərnəyi ilə əməkdaşlıq memorandumunun imzalandığını xatırladıb. Aygün Bağırlı müəssisədə gənc kadr potensialının inkişafına önəm verildiyini vurğulayıb.
Elmi katib cari ildə institutda elmi biliklərin təbliği və populyarlaşdırılması ilə bağlı görülmüş işlərdən də söz açaraq, kütləvi informasiya vasitələri (KİV) ilə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu, müəssisənin rəhbər şəxslərinin, aparıcı alim və mütəxəssislərinin mütəmadi KİV-də çıxışlarının təşkil edildiyini bildirib.
İclasda AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən təhkim edilən Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri Ədəbiyyat İnstitutunun qədim tarixə və zəngin ənənələrə malik olduğunu söyləyib. O, müəssisənin 2024-cü ilin birinci yarısında fəaliyyətinin geniş, dolğun, əhatəli şəkildə əks olunduğu hesabatı, görülən işləri müsbət qiymətləndirib.
Daha sonra institutun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli “Elektron Ədəbiyyat İnstitutu 2024-cü ildə: nəticələr və perspektivlər” mövzusunda hesabat verib.
Həmçinin Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Vaqif Yusifli “Ədəbi proses - 2023” yaradıcılıq müşavirəsinə hazırlığın vəziyyəti barədə məlumat verib.
Tədbirdə digər məsələlər də müzakirə olunub. Mövzu ətrafında çıxış edənlər institutun 2024-cü ildəki yarımillik fəaliyyəti barədə hesabatını yüksək dəyərləndirib, müəssisənin məhsuldar işlər gördüyünü vurğulayıblar.

Regular meeting of the Scientific Council of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi was held on June 24.
The primary item on the meeting agenda was to review the institution’s results concerning scientific and scientific-organizational activities for the first six months of the year.
First, Professor Gazanfar Pashayev, Chief Researcher at the Institute of Literature, was presented with the European Order of Honor bestowed upon him by the Turkic World Studies International Academy of Sciences.
Furthermore, Professor Islam Garibli who heads the Department of Modern Azerbaijani Literature at the institute was awarded a Certificate of Honor of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi in celebration of his 70th birthday.
In his opening speech at the meeting, the president of ANAS, and director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbeyli discussed the overall activities of the institution’s employees and expressed confidence that the range of scientific studies would continue to expand over the next six months, leading to significant new results.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that discussions on the results of scientific and scientific-organizational activities for the first half of 2024 are currently underway across all institutes and organizations of ANAS. Additionally, he noted that to enhance the quality of research and foster more fruitful exchanges of views, responsible employees of the administration of the Presidium of ANAS had been included in the reporting meetings.
During the meeting, they discussed the current state of works related to President Ilham Aliyev’s decree on the “Celebration of the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic” signed on December 30, 2023. The president of ANAS mentioned that various events are being conducted across the entire country according to the decree of significant political importance. Saying that ANAS also organizes a series of events related to the jubilee of Nakhchivan which is an integral part of Azerbaijan, academician Isa Habibbeyli added that on the occasion of the centenary of the autonomous republic, the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi together with the Nakhchivan Division of ANAS prepare to publish a book “Nakhchivan Literary Environment: Traditions and Modern Period” and the relevant event is planned to be held by the Institute of Literature. Afterward, the scientific secretary of the Institute of Literature Ph.D. in philology, docent Aygun Bagirli presented a report on the scientific activity of the institution for the first half of 2024. She reported on the tasks given to the scientific institutions to implement orders and decrees of the President of the Azerbaijan Republic, decisions of the Cabinet of Ministers, and state programs. Aygun Bagirli talked about the works carried out by the institute according to the President’s orders: “declaring the year 2024 as “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan”, “the celebration of the 530th anniversary of genius Azerbaijan poet Muhammad Fuzuli”, “the celebration of the 140th anniversary of Mahammad Amin Rasulzade”, “the celebration of the 100th jubilee of Nakhchivan Autonomous Republic”, as well as “the action plan for declaring Azerbaijan’s Shusha city as the “Cultural Capital of the Islamic World for 2024” and “measures related to the designation of the city of Shusha as the “Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation” for 2024”.
The reporter stated that currently, research is ongoing in 2 areas, addressing 8 problems, 19 themes, and 133 works, and spoke about the current state of electronic science, the institute’s publication activities, conferences, sessions, seminars, and jubilee events that had been organized.
She emphasized that the institute is focusing heavily on expanding its international relations and pointed out that in March 2024, they signed a memorandum of cooperation with the Kirkuk Culture Association. Additionally, Aygun Bagirli stressed the institute’s commitment to developing the potential of young staff members.
The scientific secretary also talked about the works conducted by the institute this year regarding the popularization and promotion of scientific knowledge.
Head of the Science and Education Department of the Administration of the Presidium, Doctor of philological sciences, docent Sarkhan Khavari, stated that the Institute of Literature has a long history and rich traditions. He positively assessed the detailed report on the activity results of the institution for the first half of 2024 and the works conducted by the institute.
Then deputy director of the institute, PhD in philology, docent Mehman Hasanli reported on “Electron Literature Institute in 2024: results and perspectives”.
Also the head of Department of Literary Criticism, doctor of philological sciences, docent Vagif Yusifli spoke about the preparations for the "Literary Process - 2023" creative conference.
The report on six months' activities of the institute in 2024 was highly assessed and adopted at the meeting.