“Akademiyanın Şuşanaməsi: ədəbi-tarixi ənənə və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Dekabrın 15-də AMEA-da “Şuşa İli” çərçivəsində görülmüş işlərin yekunlarına həsr olunan “Akademiyanın Şuşanaməsi: ədəbi-tarixi ənənə və gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfrans çərçivəsində “Şuşa İli”nə həsr olunmuş sərgi təşkil olunub. Sərgidə AMEA əməkdaşlarının çəkdikləri rəsm əsərləri, eləcə də AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən 2021-2022-ci illər ərzində çap olunmuş kitablar, monoqrafiyalar, atlas və broşürlər nümayiş etdirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, Milli Məclisin deputatları Zahid Oruc, Tural Gəncəliyev, Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Həsən Həsənli, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, türkiyəli qonaqlar və KİV nümayəndələri iştirak edirlər.
Əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan ordusu tərəfindən həyata keçirilən “Dəmir yumruq” əməliyyatı nəticəsində mütləq Zəfərlə başa çatan Vətən müharibəsinin ölkəmizin çoxəsrlik tarixinin ən nadir və parlaq səhifələrindən biri olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Qarabağda qazanılmış tarixi Qələbə ilə Prezident İlham Əliyevin adı Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunub. Dövlət başçısının rəhbərliyi altında Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda geniş quruculuq işlərinin aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın Azərbaycan tarixinin ən böyük dövlət proqramlarından birincisi olduğunu söyləyib. Həmçinin Prezident İlham Əliyevin Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində atdığı addımların Azərbaycanın Avrasiya məkanında rolunu və mövqeyini gücləndirəcəyini bildirib.
AMEA rəhbəri son günlərdə yüksək vətənpərvərlik nümayiş etdirərək və Azərbaycançılıq mövqeyindən çıxış edərək Şuşa-Xankəndi yolunda Rusiya sülhməramlılarının nəzarətində olan yolun bir hissəsində gənclərin və ekologiya üzrə qeyri-hökumət təşkilatlarının üzvlərinin keçirdiyi etiraz aksiyası ilə Azərbaycan alimlərinin də həmrəy olduğunu və onlara dəstək verdiklərini ifadə edib.
“Şuşa İli” çərçivəsində AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurla bağlı geniş tədqiqatların aparıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada 190-a yaxın kitabın (6-sı xarici dildə) çap olunduğunu, 400-dən çox məqalənin (11 ölkədə) işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 30 il ərzində tədqiqatlardan kənar qalmış Qarabağın tarixi, folkloru, etnoqrafiyası, coğrafiyası, toponomiyası, iqlim xüsusiyyətləri, seysmoloji aktivliyi ilə bağlı AMEA-da mühüm araşdırmalar aparılıb və çap olunmuş əsərlər 70 səhifəlik biblioqrafik göstəricidə əksini tapıb. “Şuşa İli” çərçivəsində AMEA-da görülmüş işləri Qarabağın kompleks və sistemli şəkildə öyrənilməsi dövrünün başlanğıcı kimi qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli tarixçi alimlər tərəfindən Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsinin elmi salnaməsinin günbəgün yazılaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasının, eləcə də Böyük Qayıdışla bağlı əsərlərin hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb: “Prezident İlham Əliyevin çağırışları Azərbaycan elmini dərindən düşündürməli, bu istiqamətdə və Qarabağda aparılan geniş quruculuq işlərində elmin dəstəyi hiss olunmalı, alimlərimiz öz ideyaları ilə prosesləri qabaqlamalıdırlar. Akademiyanın böyük potensialı var və Azərbaycan alimləri əsərləri və tədqiqatları ilə bu proseslərə dəstək verməlidirlər”.
Daha sonra Milli Məclisin deputatı Zahid Oruc çıxış edərək elmin cəmiyyətlərin inkişafındakı roluna toxunub. “Elmin getmədiyi yer güclü qala bilməz”, - deyə bildirən natiq Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olması ilə yanaşı, həm də son dövrlərdə baş verən proseslərlə əlaqədar həm də siyasi paytaxtına çevrilməyə başladığını bildirib. Qeyd edib ki, Şuşa-Xankəndi yolunda azərbaycanlı gənclərin və ekologiya üzrə qeyri-hökumət təşkilatlarının keçirdiyi etiraz aksiyası və baş verən digər proseslər tarixi Şuşa zəfəri hesabınadır.
Milli Məclisin deputatı Tural Gəncəliyev isə Şuşanın dirçəldilməsinin onun iqtisadi, siyasi, işğaldan azad edilmiş fiziki dirçəldilməsi ilə yanaşı, elmi potensialının və mədəniyyətinin dirçəldilməsi kimi mühüm elementləri əhatə etdiyini söyləyib. Tural Gəncəliyev konfrans çərçivəsində təşkil olunmuş sərgi ilə tanışlığı zamanı elmi potensialımızın dirçəldilmə prosesində vacib rolunun bir daha şahidi olduğunu deyib.
Türkiyənin İstanbul Universitetinin alimi, prof. Dr. Necmi Karul isə dünyanın qədim yaşayış məskənlərindən olan “Göbəklitəpə” arxeoloji abidəsində aparılan tədqiqatlar barədə qısa məlumat verib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərova “Şuşa Azərbaycanın musiqi məbədidir”, Tarix İnstitutunun baş direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov “Şuşa - siyasi mərkəzdən mədəniyyət paytaxtına (tarixi yolun əsas mərhələləri)”, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu “Qalibiyyət zamanı: çağdaş ədəbiyyatın diskursu” və Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kifayət İmamquliyeva “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur rayonlarının dilçilik coğrafiyası üsulu ilə tədqiqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.

Состоялась международная конференция на тему «Шушанаме Академии: литературно-историческая традиция и взгляд в будущее»
15 декабря в НАНА состоялась международная конференция на тему «Шушанаме Академии: литературно-историческая традиция и взгляд в будущее», посвященная итогам работы, проделанной в рамках «Года города Шуша».
В рамках конференции была организована выставка, посвященная "Году города Шуша". На выставке были представлены картины, выполненные сотрудниками, а также книги, монографии, атласы и брошюры, изданные научными учреждениями и организациями НАНА в течение 2021-2022 годов.
В мероприятии принимали участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, депутаты Милли Меджлиса Захид Орудж, Турал Гянджалиев, руководитель аппарата Министерства науки и образования Гасан Гасанли, сотрудники научных учреждений и организаций НАНА, гости из Турции и представители СМИ.
Сначала участники мероприятия почтили память наших шехидов минутой молчания, павших за территориальную целостность Азербайджана. Затем прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открывая конференцию вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сказал, что Отечественная война, завершившаяся абсолютной победой в результате операции “Железный кулак”, проведенной славной азербайджанской армией под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, является одной из самых редких и ярких страниц многовековой истории нашей страны. Он отметил, что в связи с исторической победой в Карабахе имя Президента Ильхама Алиева золотыми буквами вписано в историю Азербайджана. Говоря о том, что под руководством Главы государства в Карабахе и Восточном Зангезуре ведутся масштабные строительные работы, академик Иса Габиббейли отметил, что принятая в этом направлении “I государственная программа по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики” является первой из крупнейших государственных программ в истории Азербайджана.
Глава НАНА отметил, что азербайджанские ученые также солидарны и поддерживают акцию протеста, проведенную молодежью и членами неправительственных организаций по экологии на участке дороги Шуша-Ханкенди, контролируемом российскими миротворцами.
Отметив, что в рамках "Года города Шуша" отделами гуманитарных и общественных наук НАНА были проведены обширные исследования по Карабаху и  Восточному Зангезуру, академик Иса Габиббейли сообщил, что в Академии было издано около 190 книг (6 на иностранном языке), опубликовано более 400 статей (в 11 странах). Он отметил, что в НАНА были проведены важные исследования по истории, фольклору, этнографии, географии, климатическим характеристикам, сейсмологической активности Карабаха, и опубликованные работы нашли отражение в 70-страничном библиографическом указателе.
Оценивая работу, проделанную в НАНА в рамках "Года города Шуша", как начало периода комплексного и системного изучения Карабаха, академик Иса Габиббейли подчеркнул важность ежедневного написания и передачи будущим поколениям научной летописи Первой и Второй Карабахской войны, а также подготовки работ, связанных с Великим Возвращением: «Призывы  Президента Ильхама Алиева должны заставить азербайджанскую науку глубоко задуматься, должна ощущаться поддержка науки в этом направлении и в широкомасштабных строительных работах, проводимых в Карабахе, а наши ученые должны опережать процессы своими идеями. У академии большой потенциал, и азербайджанские ученые своими работами и исследованиями должны поддерживать эти процессы».
Далее выступил депутат Милли Меджлиса Захид Орудж, коснувшись роли науки в развитии общества. Он отметил, что город Шуша стал не только культурной столицей Азербайджана, но и политической столицей в связи с процессами, происходящими в последнее время.
Депутат Милли Меджлиса Турал Гянджалиев отметил, что возрождение Шуши включает в себя такие важные элементы, как экономическое, политическое, физическое возрождение Шуши, а также возрождение ее научного потенциала и культуры.
Ученый Стамбульского университета Турции, проф. Др. Неджми Карул кратко рассказал об исследованиях, проводимых в археологическом памятнике «Гебекли-Тепе», который является одним из древнейших поселений в мире.
Затем с докладами выступили заведующая отделом Института архитектуры и искусства НАНА, академик Земфира Сафарова, директор Института истории, доктор исторических наук, профессор Карим Шукуров, заведующий отделом Института литературы, член-корреспондент НАНА Техран Алишаноглу и заведующая кафедрой Института языкознания, доктор философских наук, доцент Кифаят Имамгулиева.