Dekabrın 26-da AMEA-nın Əsas binasında görkəmli heykəltəraş, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, Xalq rəssamı, “Heydər Əliyev” ordeni laureatı, akademik Ömər Eldarovun 95 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar Xalq rəssamının əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq ömrünün 70 ilindən çoxunu heykəltəraşlıq sənətinə həsr etmiş ustad sənətkar Ömər Eldarovun zəngin yaradıcılıq yolundan danışıb. O, ölkəmizdə heykəltəraşlıq məktəbi yaratmış akademik Ömər Eldarovun yaradıcılığında Azərbaycan və dünya heykəltəraşlıq məktəbinin ən mükəmməl elementlərinin öz əksini tapdığını diqqətə çatdırıb.
“Ömər Eldarovun hər bir əsəri azərbaycançılıq abidəsidir”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, görkəmli heykəltaraşın əsərlərində Azərbaycanın mövqeyi, yeri və ruhu yaşayır. AMEA rəhbəri dahi sənətkarın Azərbaycan heykəltaraşlıq sənətində dövlətçilik təfəkkürünü ön mövqeyə çəkməyi ilə seçildiyini qeyd edib. Bildirib ki, Ömər Eldarovun yaradıcılığının əsas xüsusiyyətlərindən biri də Azərbaycan heykəltaraşlıq sənətinə “düşünən heykəllər” silsiləsini gətirməsidir.
AMEA prezidenti akademik Ömər Eldarovun əsərlərinin keyfiyyət və kompozisiya baxımından seçildiyini, bir çox əsərlərinin “abidə ansamblı” təəssüratı yaratdığını vurğulayıb. Əlavə edib ki, ustad sənətkar əsərlərində bir rəssam dəqiqliyi ilə yaratdığı obrazın cizgilərini, psixologiyasını əks etdirməyi bacarır, lirika ilə fikrin vəhdətinə nail olmağa müvəffəq olur.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, heykəltaraşın ərsəyə gətirdiyi möhtəşəm sənət əsərləri hər zaman Azərbaycan dövləti tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, onun sənətinə dövlət səviyyəsində böyük qiymət verilib və o, ən ali mükafatlara layiq görülüb. Alim vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin bu yaxınlarda Ömər Eldarovu 1-ci dərəcəli “Əmək” ordeni ilə təltif etməsi müstəqillik dövründə Azərbaycan Respublikasında sənətkarlara göstərilən qayğının bariz nümunəsidir.
“Xalqımız Azərbaycan heykəltaraşlıq sənətini dünya səviyyəsinə qaldıran Ömər Eldarov kimi bir sənətkarı olduğu üçün xoşbəxtdir”, - deyə bildirən İsa Həbibbəyli ümumxalq məhəbbəti və hörməti qazanmış Ömər Eldarovun akademik kimi uğurlu fəaliyyətindən də bəhs edib.
AMEA prezidenti ustad sənətkar Ömər Eldarovu 95 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, görkəmli heykəltəraşa Akademiyanın Fəxri fərmanını və xüsusi hədiyyəni təqdim edib.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar görkəmli sənətkarın yaradıcılığında yazıçıların heykəllərinin sayca çox olması ilə seçildiyini bildirib.  O, bütün mənalı ömrü boyu məhsuldar yaradıcılıqla məşğul olmuş Ömər Eldarovun heykəltəraşlıq sahəsində yaratdığı sənət nümunələrinin dünyanın bir çox muzeylərində layiqli yerini tutduğunu qeyd edib.
Xalq yazıçısı Anar Ömər Eldarovun Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin fəxri üzvü seçildiyini deyərək, Birliyin fəxri üzvlük vəsiqəsini ona təqdim edib.
Daha sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə “Görkəmli heykəltaraş, akademik Ömər Eldarov” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Ömər Eldarovun müstəqillik illərindəki fəaliyyətinə nəzər salan məruzəçi ustad sənətkarın milli mədəniyyətimizin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışıb, Ömər Eldarovun obrazları tamaşaçıya böyük müvəffəqiyyətlə təqdim etməyi bacaran nadir heykəltaraş olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru, Xalq rəssamı, professor Fuad Salayevin “Ömər Eldarovun həyat və yaradıcılığı”, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Təsviri, dekorativ-tətbiqi sənətlər və heraldika şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülrəna Mirzənin “Ömər Eldarovun yaradıcılığında memorial abidələr” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Elmi sessiyada Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədr müavini, Xalq rəssamı Ağəli İbrahimov, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Adil Əsədov və digər çıxış edənlər Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin inkişafında böyük xidmətləri olan Ömər Eldarovun çoxşaxəli fəaliyyətindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən danışıb, sənətkarı təbrik ediblər.
Sonda yubilyar Azərbaycanda incəsənətin dərin köklərə malik olduğunu söyləyib, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

В НАНА отметили 95-летний юбилей академика Омара Эльдарова
26 декабря в главном здании НАНА состоялась научная сессия, посвященная 95-летию выдающегося скульптора, ректора Азербайджанской государственной академии художеств, народного художника, лауреата ордена «Гейдар Алиев», академика Омара Эльдарова.
Сначала участники ознакомились с выставкой работ народного художника.
Открывая мероприятие, в котором приняли участие известные деятели науки, культуры и искусства, президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о богатом творческом пути мастера Омара Эльдарова, посвятившего более 70 лет своей жизни искусству скульптуры. Он отметил, что в творчестве академика Омара Эльдарова, создавшего в нашей стране школу скульптуры, нашли отражение самые безупречные элементы азербайджанской и мировой школы скульптуры.
«Каждое произведение Омара Эльдарова является памятником азербайджанства», - сказал академик Иса Габиббейли, отметив, что в произведениях выдающегося скульптора живут позиция, место и дух Азербайджана. Глава НАНА отметил, что гениальный художник отличался тем, что выдвигал на передний план идею о государственности в Азербайджанском скульптурном искусстве.
Президент НАНА подчеркнул, что работы академика Омара Эльдарова отличаются с точки зрения качества и композиции, многие из его работ создают впечатление «монументального ансамбля». Он добавил, что в своих работах мастер умеет с точностью художника отразить линии и психологию создаваемого им образа, добивается единства мысли и лирики.
Академик Иса Габиббейли отметил, что созданные скульптором великолепные произведения искусства всегда высоко ценились Азербайджанским государством, и он был удостоен высших наград. Ученый подчеркнул, что недавнее награждение Президентом Ильхамом Алиевым Омара Эльдарова орденом «Труд» I степени является наглядным примером заботы, проявленной в Азербайджанской Республике в период независимости к деятелям искусства.
«Наш народ счастлив, что у него есть такой художник, как Омар Эльдаров, который поднял искусство Азербайджанской скульптуры на мировой уровень", - сказал Иса Габиббейли, отметив также успешную деятельность Омара Эльдарова как академика, завоевавшего всенародную любовь и уважение.
Академик Иса Габиббейли поздравил мастера Омара Эльдарова с 95-летним юбилеем, вручил Почетную грамоту НАНА и специальный подарок выдающемуся скульптору.
Выступивший затем председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар отметил, что в творчестве выдающегося художника имеется  большое количество скульптур писателей.
Народный писатель Анар сообщил о том, что Омар Эльдаров был избран почетным членом Союза писателей Азербайджана и вручил ему почетный членский билет Союза.
Затем  директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде выступил с докладом на тему «Выдающийся скульптор, академик Омар Эльдаров».
Докладчик рассказал о заслугах мастера в развитии нашей национальной культуры, подчеркнув, что Омар Эльдаров является уникальным скульптором, которому удалось с большим успехом донести образы до зрителя.
Также на мероприятии выступили проректор Азербайджанской Государственной Академии Художеств, народный художник, профессор Фуад Салаев, заместитель председателя Союза художников Азербайджана, народный художник Агали Ибрагимов и другие.
В завершение академик Омар Эльдаров сказал, что искусство в Азербайджане имеет глубокие корни, и выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия.