AMEA-nın Rəyasət Heyətinin aparatında daxili imkanlar hesabına yeni şöbə yaradılıb
Yanvarın 18-də keçirilən AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında Rəyasət Heyəti aparatının strukturunda daxili imkanlar hesabına “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.
Məsələ ilə əlaqədar çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Rəyasət Heyətinin yanvarın 16-da keçirilmiş iclasında aparatın strukturunda bir sıra şöbələrin adlarında dəyişiklik edilib, müasir tələblərə, yeni çağırışlara cavab verən addımlar atılıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, müasir dövrdə dünyada rəqəmsal transformasiyalar, elektron resursların yaradılması prosesi geniş vüsət almaqdadır. Xüsusilə də, Dördüncü Sənaye İnqilabının çağırışları və süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi kontekstində müasir dünyanın çağırışlarına müvafiq olaraq ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən birini məhz rəqəmsal transformasiyalar təşkil edir.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, eyni zamanda hazırda ölkəmizdə elektron dövlət, elektron hökumət resurslarının formalaşdırılması, yeni idarəetmə texnologiyaları və sistemlərinin tətbiqi baxımından da mühüm işlər həyata keçirilməkdədir. AMEA rəhbəri bu baxımdan elektron imza, elektron sənəd dövriyyəsi, kargüzarlıq xidmətlərinin avtomatlaşdırılması kimi proseslərin də geniş tətbiq olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İclasda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin aparatında sənədlərin elektron dövriyyəsi sisteminin yaradılması, informasiya texnologiyalarından istifadənin imkanlarının elmdə və idarəetmədə genişləndirilməsi, kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsi və s. ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının strukturunda əlavə maliyyə vəsaiti və ştatlar tələb olunmadan daxili imkanlar hesabına “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradılması qərara alınıb.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin əməkdaşı, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyin olunub.

В аппарате Президиума НАНА за счет внутренних ресурсов создан новый отдел
На заседании Президиума НАНА, которое состоялось 18-го января, было принято постановление о создании в структуре аппарата Президиума за счет внутренних ресурсов отдела «Электронная Академия».
В своем выступлении по этому поводу президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что на прошедшем 16-го января заседании Президиума были внесены изменения в названия ряда отделов аппарата Президиума и предприняты шаги, отвечающие современным требованиям и новым вызовам. Руководитель НАНА отметил, что в современный период в мире широко развивается процесс цифровой трансформации и создания электронных ресурсов. В частности, одним из важных направлений проводимой в нашей стране государственной политики, нацеленной на удовлетворение вызовов современного мира в контексте вызовов Четвертой промышленной революции и применения технологий искусственного интеллекта, является именно цифровая трансформация.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в настоящее время в республике  реализуются также важные мероприятия с точки зрения формирования ресурсов электронного государства и электронного правительства, применения новых технологий и систем управления. В связи с этим, продолжил руководитель НАНА, широкое распространение получили такие понятия, как электронная подпись, электронный документооборот, автоматизация делопроизводства.
Для осуществления в аппарате Президиума НАНА мероприятий, связанных с созданием системы электронного документооборота, расширением возможностей применения информационных технологий в науке и управлении, обеспечением кибербезопасности и т.д., на заседании было принято постановление о создании в структуре аппарата Президиума НАНА без дополнительных финансовых затрат и штатов, то есть за счет внутренних ресурсов, отдела «Электронная Академия».
На должность заведующего отделом «Электронная Академия» был назначен сотрудник Отдела науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор философии по математике, доцент Фариз Имранов.