Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Ankara şəhərində Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (AASSA) prezidenti, professor doktor Əhməd Nuri Yurdusevlə görüşüb.
Əvvəlcə professor Əhməd Nuri Yurdusev bu yaxınlarda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasına üzv seçilməsi münasibətilə akademik İsa Həbibbəylini təbrik edib. AMEA ilə AASSA arasında yeni yaradılmış əlaqələrin əhəmiyyətinə toxunan professor Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Asiya qitəsində fəaliyyət göstərən yüksək elmi qurumlarla əməkdaşlığına geniş şərait yaradılacağını qeyd edib. Professor Əhməd Yurdusev bu il AASSA tərəfindən Asiya qitəsi ölkələrində keçiriləcək 4 beynəlxalq tədbirə üzv ölkə kimi ilk dəfə olaraq Azərbaycan alimlərinin də dəvət ediləcəyini vurğulayıb. Bildirib ki, bununla da beynəlxalq elmi əməkdaşlıqda yeni perspektivli layihələrə başlamağa imkan yaradılacaq.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın AASSA-ya üzvlüklə əlaqədar müraciətinə müsbət cavab verildiyinə görə Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti, professor Əhməd Nuri Yurdusevə minnətdarlığını ifadə edib, bu böyük elmi təşkilatın tədbirlərində və layihələrində AMEA alimlərinin də yaxından iştirak edəcəyini bildirib. Rəhbərlik etdiyi qurumun dünyanın aparıcı beynəlxalq elmi təşkilatları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasının AMEA-nın proritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirildiyini nəzərə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bununla bağlı müvafiq addımlar atıldığını diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı AASSA-nın əhatə etdiyi ölkələrdə keçiriləcək elmi tədbirlərdə və layihələrdə iştirakla əlaqədar əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Asiya Elmlər Akademiyaları və Cəmiyyətləri Assosiasiyası Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəsmi olaraq tərkibinə daxil olduğu ilk beynəlxalq qurumdur. Baş ofisi Cənubi Koreyanın Seul şəhərində yerləşən bu qurum 34 ölkənin Elmlər Akademiyalarını əhatə edir.

Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли встретился в Анкаре с президентом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), профессором Ахмедом Нури Юрдусевом.
Вначале профессор Ахмед Нури Юрдусев поздравил академика Ису Габиббейли с тем, что недавно Национальная академия наук Азербайджана стала членом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии. Говоря о значении создаваемых связей между НАНА и AASSA, профессор сообщил, что будут созданы широкие возможности для сотрудничества Национальной академии наук Азербайджана с крупными научными структурами, функционирующими на азиатском континенте. Профессор Ахмед Юрдусев подчеркнул, что в этом году впервые азербайджанские ученые будут приглашены на 4 международных мероприятия, которые пройдут при организационной поддержке AASSA в странах Азии, и отметил, что тем самым будут созданы возможности для начала реализации новых перспективных проектов в сфере международного научного сотрудничества.
В свою очередь, президент НАНА, академик Иса Габиббейли выразил благодарность президенту Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии, профессору Ахмеду Нури Юрдусеву за положительный ответ, данный им на обращение НАНА в связи с принятием в AASSA. Академик отметил, что одной из приоритетных сфер деятельности руководимой им структуры является налаживание сотрудничества с ведущими научными организациями мира, и подчеркнул, что в связи с этим реализуются соответствующие мероприятия.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества, связанные с участием ученых на мероприятиях и в проектах AASSA, которые пройдут в странах, которые она охватывает.
Отметим, что Ассоциация академий наук и научных сообществ Азии является первой международной организацией, в состав которой официально вошла Национальная академия наук Азербайджана. Данная структура, главный офис которой находится в Сеуле (Южная Корея), объединяет академии наук 34-х стран.