“Əlişir Nəvai və XXI əsr” mövzusunda 8-ci beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Fevralın 6-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Əlişir Nəvai və XXI əsr” mövzusunda 8-ci beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
İki gün davam edəcək konfrans AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Tədbirdən öncə Əlişir Nəvaiyə həsr olunmuş əsərlərdən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Beynəlxalq konfransı AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq əvvəlcə Türkiyədə baş vermiş və insan tələfatı ilə nəticələnən güclü zəlzələ ilə bağlı qardaş ölkəyə başsağlığı verib.
Sonra Türkiyədə zəlzələ nəticəsində həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Son illərdə Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin inkişaf etdiyini, Prezident İlham Əliyevin Türkiyə və Özbəkistanla bütün sahələrdə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndər Heydər Əliyevin səsləndirdiyi  “Bir millət, iki dövlət” anlayışının artıq genişlənməyə doğru getdiyini söyləyib.
Azərbaycanın Əlişir Nəvainin və nəvaişünaslıq elminin ikinci vətəni olduğunu deyən akademik diqqətə çatdırıb ki, 19-cu əsrin sonu 20-ci əsrin əvvəllərindən başlayaraq ədibin əlyazmaları, əsərləri ölkəmizdə geniş yayılıb, tədqiqatlara cəlb olunub və xalqımız tərəfindən Füzuli, Nəsimi səviyyəsində qəbul olunur. Səməd Vurğunun “Əlişir Nəvainin Özbəkistanda doğulduğunu bilməsəydim, hesab edərdim ki, o, azərbaycanlıdır” sözlərini xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bu gün də ölkəmizdə Nəvai irsinin dərindən öyrənildiyini, nəvaişünaslıq elmini zənginləşdirən əsərlərin ortaya qoyulduğunu, elmi işlərin yazıldığını söyləyib. Həmçinin 2020-ci ildə Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr şöbəsinin nəzdində Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzinin açıldığını və uğurla fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Öz növbəsində Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində Məhəmməd Füzulinin adını daşıyan Azərbaycan mədəniyyət, təhsil və tədqiqatlar Mərkəzinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra akademik İsa Həbibbəyli Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinova sözügedən universitetdəki Füzulinin adını daşıyan mərkəzdə sərgilənməsi üçün Məhəmməd Füzulinin portreti əks olunan xalça hədiyyə edib.
Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinov, Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Bahrom Aşrafxanov, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov, AMEA-nın müxbir üzvü Nüşabə Araslı, filologiya elmləri doktorları Ramiz Əskər, Yaşar Qasımbəyli və ADPU-nun professoru Elman Quliyev çıxış edərək Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafından, eləcə də konfransın əhəmiyyətindən danışıb, ölkəmizdə Əlişir Nəvai ilə bağlı aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndiriblər.
Konfransda, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi Binnətova, Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin professoru Nurboy Cabbarov, İstanbul Mədəniyyət Universitetinin professoru Vahid Türk, Macarıstanın Etvos Loran Universitetinin kafedra müdiri Benedik Peri və Cənubi Koreyanın Dongduk Universitetinin professor Oh Eun-Kyung məruzələrlə çıxış ediblər.

Начала свою работу Восьмая международная конференция «Алишер Навои и XXI век»
6-го февраля в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА начала свою работу Восьмая международная конференция «Алишер Навои и XXI век».
Конференция, которая продлится два дня, проходит при совместной организационной поддержке Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
Вначале гости ознакомились с выставкой произведений, посвященных Алишеру Навои.
Открыв международную конференцию, президент НАНА, академик Иса Габиббейли выразил соболезнования Турецкой Республике в связи с произошедшим в братской стране сильным землетрясением и многочисленными человеческими жертвами.
Затем минутой молчания была почтена память погибших при землетрясении людей.
Сказав, что Президент Ильхам Алиев придает особое значение развитию связей с Турцией и Узбекистаном во всех сферах, и в последние годы отношения между Азербайджаном и Узбекистаном развиваются по восходящей линии, академик Иса Габиббейли отметил, что озвученная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым фраза «Одна нация – два государства» постепенно расширяет свою географию.
Академик сообщил, что Азербайджан является второй родиной Алишера Навои и навоиведения, и добавил, что начиная с конца XIX-начала ХХ вв. рукописи и произведения классика широко издавались и изучались в нашей стране, Навои воспринимается нашим народом на уровне Физули и Насими. Напомнив о словах Самеда Вургуна: «Если бы я не знал, что Алишер Навои родился в Узбекистане, я подумал бы, что он азербайджанец», академик Иса Габиббейли отметил, что и сегодня наследие Навои глубоко изучается в республике, создаются произведения и научные труды, обогащающие навоиведение. Руководитель НАНА также сообщил, что в 2020 году при Отделе азербайджано-туркменско-узбекских литературных связей Института литературы был учрежден Центр литературоведения имени Алишера Навои, который успешно продолжает свою деятельность. В свою очередь, продолжил академик, в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы был создан Центр азербайджанской культуры, образования и исследований имени Мухаммеда Физули.
Далее академик Иса Габиббейли преподнес ректору Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, профессору Шухрату Сирожиддинову ковер с портретом Мухаммеда Физули для передачи в дар центру имени Физули при университете.
В своих выступлениях ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы, профессор Шухрат Сирожиддинов, посол Узбекистана в Азербайджане Бахром Ашрафханов, директор Центра азербайджанской культуры имени Гейдара Алиева в Узбекистане Самир Аббасов, член-корреспондент НАНА Нушаба Араслы, доктора филологических наук Рамиз Аскер, Яшар Гасымбейли и профессор АГПУ Эльман Гулиев рассказали о развитии азербайджано-узбекских связей, значении конференции и высоко оценили проводимые в республике исследования, связанные с Алишером Навои.
На конференции с докладами выступили заведующая отделом Института литературы, доктор филологических наук Алмаз Ульви Биннатова, профессор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы Нурбой Джаббаров, профессор Стамбульского университета культуры Вахид Тюрк, заведующий кафедрой Университета Этвоша Лорана (Венгрия) Бенедик Пери и профессор Университета Донгдук (Южная Корея) О Юн Кун.