Beynəlxalq arxeoloji ekspedisiya tədqiqatların ilkin mərhələsini yekunlaşdırıb
2009-cu ildən mütəmadi fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Yaponiya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyası cari ilin çöl–tədqiqat mövsümündə işini davam etdirib.
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutundan verilən məlumata görə, ekspedisiyanın əsas tədqiqat obyekti Tovuz rayonunda aşkarlanan Göytəpə və Hacıəllamxanlı neolit dövrü qədim yaşayış məskənləridir. Tədqiqat müddətində məskəndən götürülən nümunələrin dünyanın qabaqcıl elmi mərkəzlərindən olan Yaponiyanın Tokio Universitetinin laboratoriyalarında radiokarbon, paleontoloji və paleobotanik analizləri aparılıb. Dünyanın tanınmış elmi jurnallarında dərc edilən analizlərin nəticələrinə görə Hacıəlləmxanlı abidəsi Cənubi Qafqazda ən qədim neolit yaşayış məskəni kimi səciyyələndirilib. Qədim yaşayış məskənlərinin əhalisinin iqtisadi və mədəni baxımdan həyat tərzi barədə təsəvvür yaradan və bu günədək elmə məlum olmayan biliklər toplanılıb.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, Tovuz arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri Fərhad Quliyevin və Tokio Universitetinin professoru, Ön Asiya neoliti üzrə tanınmış mütəxəssis Yoşihiro Nişiyakinin birgə rəhbərlik etdikləri Azərbaycan–Yaponiya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyası cari çöl – tədqiqat mövsümündə Hacıəlləmxanlı abidəsində işlərini yekunlaşdıraraq bölgənin digər neolit abidələrində yeni tədqiqatlara hazırlıq mərhələsini planlaşdırırlar. Qeyd edək ki, Yaponiya ilə elmi əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan arxeoloqları gələn il Tokio Universitetinin nəzdindəki arxeoloji muzeyin yenilənən sərgisinin açılış mərasiminə dəvət alıblar.
Tokioda açılışı keçiriləcək arxeoloji muzeyin yeni sərgisində Azərbaycan arxeologiyasına həsr edilən xüsusi bölmə yaradılacaq.

International archaeological expedition completed the first stage of research
Operating since 2009, Azerbaijan-Japan international archeological expedition continued its work on regular field research in this year.
According to the Institute of Archaeology and Ethnography of Azerbaijan National Academy of Sciences, the key goal of expedition is to discover the oldest Neolithic settlements in Tovuz - Hajıallamkhanlı and Goytapa. Paleontological and paleobotanical analyzes of the samples taken during research were carried out at the radiocarbon laboratories of the University of Tokyo, one of the world's leading scientific centers in Japan. According to the analysis published in leading scientific journals in the world Hajiallamkhanli was was characterized as the oldest Neolithic settlement in the South Caucasus.
Azerbaijan-Japan archaeological expedition led by chief department of the Institute of Archaeology and Ethnography, head of Tovuz archeological expedition Farhad Guliyev and Tokyo University professor and well-known expert on Asia neolith Yosihiro Nishiyaki are summarizing the work of the current field and are going to explore region’s other Neolithic monuments. It should be noted that within the framework of scientific cooperation with Japan Azerbaijan archeologists have been invited to the opening ceremony of the renewed exhibition of the University of Tokyo next year.
The new archaeological museum exhibition will create special section devoted to Azerbaijan archeology.