Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda rusiyalı mütəxəssislərlə görüş keçirilib
AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Teatr, kino və televiziya şöbəsinin təşkilatçılığı ilə rusiyalı teatrşünas, sənətşünaslıq doktoru, Rusiya Səhnə Sənətləri İnstitutunun (Sankt-Peterburq) professoru Natalya Skoroxod və kinoşünas-rejissor, Sankt-Peterburq Kino və Televiziya Universitetinin dosenti Oleq Kovalovla görüş keçirilib.
Təbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, belə görüşlərin keçirilməsinin xalqlarımızın və mədəniyyətlərimizin elm və sənət sahəsində mübadiləsi, inteqrasiyası baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Daha sonra institutun Teatr, kino və televiziya şöbəsinin böyük elmi işçisi, Əməkdar incəsənət xadimi Ayaz Salayev sankt-peterburqlu qonaqların elmi-yaradıcılıq nailiyyətlərindən danışaraq, sözü professor Natalya Skoroxoda verib.
Tanınmış rusiyalı teatrşünas alim Natalya Skoroxod tədbir iştirakçıları qarşısında “Rusiya dramaturgiyası: yeni nə var?” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Foto-illüstrasiya və slaydlarla müşayiət olunan məruzə dinləyicilər tərəfindən çox maraqla qarşılanıb.
Sonda iştirakçılarının çox sayda suallarını cavablandıran N.Skoroxod tədbirin təşkilinə görə institutun rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirib.

В Институте архитектуры и искусств состоялась встреча с российскими специалистами
В Институте архитектуры и искусств НАНА состоялась организованная Отделом театра, кино и телевидения встреча с ученым-театроведом, доктором искусствоведения, профессором Российского государственного института сценических искусств (Санкт-Петербург) Натальей Скороход и киноведом, режиссером, доцентом Санкт-Петербургского государственного университета кино и телевидения Олегом Ковалевым.
Открыв мероприятие вступительным словом, генеральный директор института, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде поприветствовал гостей и участников мероприятия и отметил, что проведение подобных встреч способствует расширению сотрудничества между нашими народами в сфере наук и искусств и интеграции культур.
Затем о научных и творческих достижениях гостей из России рассказал старший научный сотрудник Отдела театра, кино и телевидения, Заслуженный деятель искусств Аяз Салаев.
Далее с докладом «Российская драматургия: что нового?» выступила известный российский ученый-театровед Наталья Скороход. Доклад, который сопровождался фотоиллюстрациями и слайдами, вызвал большой интерес у слушателей.
В заключение Наталья Скороход ответила на многочисленные вопросы участников встречи и поблагодарила руководство Института архитектуры и искусств НАНА за организацию мероприятия.