Gədəbəy və Daşkəsən rayonlarında yeraltı suların və qazların izotop-geokimyəvi tərkibi öyrənilir
İtaliyalı alimlər azərbaycanlı həmkarları ilə birgə Gədəbəy və Daşkəsən rayonlarında yeraltı suların və qazların izotop-geokimyəvi tərkibini öyrənirlər.
Bu məqsədlə İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının (İMTŞ) Florensiya Universitetindən professor Franko Tassi, dosent Federiko Sani və Geologiya Elmləri və Yer Ehtiyatları İnstitutunun elmi işçisi Maria Laura Balestrieri sentyabrın 7-də Azərbaycana səfər ediblər. Onlar AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun Çökmə hövzələrinin fluid dinamikası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Əkpər Feyzullayev və Geoloji mühitin radiometriyası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyev ilə birgə çöl tədqiqatları aparacaqlar. Bir həftə davam edəcək tədqiqatlar çərçivəsində təbii mineral və termal suların, həmçinin qazların (radon, helium, arqon, karbohidrogen və karbon qazları) çıxdığı ərazilərdə geoloji araşdırmalar və analitik ölçmələr həyata keçiriləcək, nümunələr götürüləcək. Əldə olunan nümunələr İtaliyada izotop-geokimyəvi analiz olunacaq.
Tədqiqatlarda məqsəd termal suların və qazların geokimyəvi xassələrinin və izotop tərkibinin öyrənilməsi nəticəsində onların mənşəini  müəyyən etməkdir.
İşlər AMEA və İMTŞ-in 2014-2015-ci illəri əhatə edən “Böyük Qafqazın şərq hissəsinin və Talış dağlarının flüid təzahürləri: flüid geokimyası, struktur və geodinamik asılılıq” adlı müştərək elmi layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.

Итальянские ученые вместе с азербайджанскими коллегами изучают изотопный и химический состав вод и газов в Кедабекском и Дашкесанском районах. С этой целью 7 сентября в Азербайджан из Университета Флоренции при Итальянском Центре Национальных Исследований (CNR) прибыли профессор Франко Тасси, доцент Федерико Сани и научный сотрудник Мария Лаура Балестиери. Они будут проводить совместные полевые исследования вместе с руководителем Отдела «Флюидодинамика осадочных бассейнов» Института геологии и геофизики (ИГГ) НАНА, членом-корреспондентом НАНА Акпером Фейзуллаевым и руководителем Отдела «Радиометрия геологической среды» ИГГ, членом-корреспондентом НАНА Чингизом Алиевым. В рамках работ, которые продолжатся одну неделю, на естественных выходах минеральных и термальных вод и сопровождающих их газов, будут проведены геологические и аналитические исследования, а также взяты образцы вод и газов, для дальнейших изотопно-геохимических анализов в Италии.
Цель исследований - на основании изучения геологических условий и особенностей изотопно-геохимического состава термальных вод и газов (радона, гелия, аргона, углеводородов и углекислого газа) определение их происхождения.
Работы проводятся в рамках совместного научного проекта НАНА и CNR (2014-2015 гг.) «Проявления флюидов в восточной части Большого Кавказа и Талышa: флюидная геохимия, структурный и геодинамический контроль».