AMEA-da elektron elmin inkişafı problemləri: gələcəyə baxış
Martın 16-da keçirilən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fariz İmranov “AMEA-da elektron elmin inkişafı problemləri: gələcəyə baxış” mövzusunda əsas məruzəyə əlavə çıxış edib.
AMEA Rəyasət Heyətinin 18 yanvar 2023-cü il tarixli qərarı ilə aparatın strukturunda daxili imkanlar hesabına Elmlər Akademiyaları sistemində ilk dəfə olaraq “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını xatırladan Fariz İmranov şöbənin “Vikipediya” elektron ensiklopediyasında fəaliyyətin, rəqəmsal elmi informasiya resursların işlənilməsinin dəstəklənməsi, elmmetrik araşdırmalar, elektron sənəd dövriyyəsinin təşkili və s. vəzifələrin icra etdiyini bildirib.
Ölkəmizdə “Vikipediya”nın inkişafında AMEA əməkdaşlarının böyük rolu olduğunu deyən şöbə müdiri Akademiyada “Vikipediya” qruplarının fəaliyyətinin canlandırılması, təlimlərin bərpası üçün zəruri tədbirlərin görüldüyünü vurğulayıb.
Fariz İmranov AMEA-da Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, dilin imkanlarının elmi əsaslarla şərh edilməsi istiqamətində işlərin görüldüyünü qeyd edərək elmi müəssisə və təşkilatlarda bu sahədə aparılan tədqiqatlar, təşkil olunan konfranslardan, yaradılan elektron resurslardan ətraflı məlumat verib.
Daha sonra şöbə müdiri Akademiyada elektron elmin inkişafına yönələn bir sıra təkliflərini səsləndirib. Təkliflər sırasında Azərbaycanın dahi şəxsiyyətləri, görkəmli alimləri, mütəfəkkirlərinə həsr olunan “Qızıl fond”un yaradılması və Fondda seçilmiş video və audio resursların, kitab, məqalə, məruzələrin toplanılması, əməkdaşların elektron məlumat-biblioqrafiya bazasının yaradılması və elmi nailiyyətlərinin, nəşrlərinin toplanılması, Elektron Elmi Məlumat Bazasının yaradılması və institutların fəaliyyətinin elmmetrik dəyərləndirmə məlumatlarının toplanılması, “İnstitut və KİV” bazasının yaradılması, KİV-də, sosial şəbəkələrdə institut və əməkdaşlarının fəaliyyətini işıqlandıran materialların toplanılması, “Lüğətlər” bazasının yaradılması və digər zəruri məsələlər öz əksini tapıb. Bundan əlavə, elektron elmi informasiya mübadiləsinin təşkilində elektron kitabxana sisteminin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, bir sıra bazalara abunəçiliyin əhəmiyyətini də qeyd edib.
AMEA-nın müəssisələrinin, elmi jurnallarının saytlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinin, nüfuzlu elmmetrik bazalarda institutların, jurnalların, əməkdaşların səhifələrinin yaradılmasının, elmi əsərlərimizə istinadların sayının artırılmasının ümumilikdə ölkəmizin bu bazalardakı reytinqinin yüksəldilməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb. O, Türkiyənin Ulakbim Dərgi Parkı ilə əməkdaşlığın bu istiqamətdə tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayacağını qeyd edib.

Проблемы развития электронной науки в НАНА: взгляд в будущее
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 16-го марта, заведующий отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА, доктор философии по математике, доцент Фариз Имранов выступил на тему «Проблемы развития электронной науки в НАНА: взгляд в будущее» в качестве дополнения к основному докладу собрания.
Напомнив, что постановлением Президиума НАНА от 18 января 2023 года в структуре аппарата за счет внутренних ресурсов впервые в системе академий наук был создан отдел «Электронная Академия», Фариз Имранов сообщил, что отдел выполняет такие задачи, как оказание поддержки в сфере деятельности в электронной энциклопедии «Википедия» и разработки цифровых научно-информационных ресурсов, проведение наукометрических исследований, организация электронного документооборота и т.д.
Сказав, что сотрудники НАНА играют большую роль в развитии «Википедии» в нашей стране, заведующий отделом подчеркнул, что в Академии наук реализуются необходимые мероприятия по оживлению деятельности вики-групп и восстановлению тренингов.
Фариз Имранов сообщил, что в НАНА выполняются работы по сохранению чистоты азербайджанского языка и научно обоснованному толкованию возможностей языка, а также подробно рассказал об исследованиях, проведенных в научных учреждениях и организациях в данной сфере, организованных конференциях и созданных электронных ресурсах.
Затем заведующий отделом озвучил ряд предложений, нацеленных на развитие электронной науки в Академии наук. Среди предложений нашли свое отражение такие важные вопросы, как создание Золотого фонда, посвященного выдающимся личностям, видным ученым и мыслителям Азербайджана, в котором будут собраны видео- и аудио-ресурсы, книги, статьи, доклады, создание электронной информационно-библиографической базы сотрудников, в которой будут собраны данные об их научных достижениях и изданных трудах, создание Электронной научно-информационной базы и сбор данных о наукометрических показателях деятельности институтов, создание базы «Институт и СМИ», в которой будут собраны материалы, освещающие деятельность институтов и сотрудников в СМИ и социальных сетях, создание базы «Словари» и т.д. Помимо этого, Фариз Имранов отметил, что необходимо усовершенствовать деятельность электронно-библиотечной системы для осуществления электронного обмена научной информацией, а также осуществлять абонентскую подписку в ряд баз.
Заведующий отделом подчеркнул, что совершенствование деятельности сайтов учреждений и научных журналов НАНА, создание в ведущих наукометрических базах страниц институтов, журналов и сотрудников приведет к росту числа ссылок на наши научные труды и внесет весомый вклад в повышение рейтинга республики в этих базах. Он отметил, что сотрудничество с электронной базой данных «DеrgiPark» (ULAKBİM, Турция) сыграет важную роль в реализации мероприятий в данной сфере.