“Gülsüm xanım Nərimanova: həyatının naməlum səhifələri arxiv sənədlərində” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun böyük elmi işçisi Aytən İmanovanın “Gülsüm xanım Nərimanova: həyatının naməlum səhifələri arxiv sənədlərində” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Nəriman Nərimanovun xatirə muzeyində baş tutmuş tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfov, institutun Şəxsi arxivlərin tədqiqi şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Nailə Səmədova, tədqiqatçı alim Arif Ramazanov, Səbail MKS-nın direktoru Nərmin Xəlilova və əməkdaşları, Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının aparıcısı, qiraətçi Səmray Əliyeva və digər mötəbər qonaqlar iştirak ediblər.
Əsərin müəllifi Aytən İmanova apardığı tədqiqat işlərindən, Əlyazmalar İnstitutunun şəxsi arxiv fondunda N.Nərimanova məxsus sənədlərinin 150-dən çoxunun Gülsüm xanıma aid olmasından, onun ictimai fəaliyyətindən, oğlu Nəcəf haqqında xatirələrindən söhbət açıb.
Əzizağa Nəcəfov kitabın müəllifi Aytən İmanovanın fəaliyyətini, elmi araşdırmalarını yüksək qiymətləndirərək maarifçi Azərbaycan qadınlarının fəaliyyətinin Gülsüm xanım Nərimanovanın simasında təbliğinə görə təşəkkürünü bildirib. Alim Əlyazmalar İnstitutu ilə muzeyin əlaqələrinin tarixindən, birgə əməkdaşlığın səmərəsindən, gələcək perspektivlərindən söz açıb.
Əlyazmalar İnstitutunda hazırda elmi araşdırma aparan Ankara Universitetinin Türk Tarix Qurumu tədqiqatçısı Elanur Kösə Kızır “XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan qadınlarının sosial fəaliyyəti” mövzusunda tədqiqatlarından danışaraq Aytən xanımın tədqiqatının türk dünyası üçün qiymətli mənbə olduğunu bildirib.
Sonda söz Nərimanovlar nəslinin layiqli nümayəndəsi, ömrünün çox hissəsini N.Nərimanovun xatirə muzeyinin qorunub saxlanılması, təbliği işinə həsr etmiş Kamilə Hüseynovaya verilib. O, öz çıxışında Gülsüm xanım haqqında nənəsi İltifat xanımdan eşitdiyi xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb, Aytən xanıma kitabın ərsəyə gəlməsində çəkdiyi əziyyətə görə minnətdarlığını bildirib.
Tədbir zamanı muzeyin kiçik elmi işçisi Firuzə Ağayevanın hazırladığı, Gülsüm xanım Nərimanovanın və onun ailəsinin keşməkeşli həyat yoluna həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.

Состоялась презентация книги «Гюльсум ханум Нариманова: неизвестные страницы жизни в архивных документах»
Состоялась презентация книги старшего научного сотрудника Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА Айтян Имановой под названием «Гюльсум ханум Нариманова: неизвестные страницы жизни в архивных документах».
На мероприятии, которое прошло в Мемориальном музее Наримана Нариманова, приняли участие ученый секретарь Института рукописей, доктор философии по филологии, доцент  Азизага Наджафов, заведующая Отделом исследования личных архивов института, доктор филологических наук Наиля Самедова, ученый-исследователь Ариф Рамазанов, директор ЦСБ Сабаильского района Нармин Халилова и сотрудники ЦСБ, ведущая Азербайджанской государственной академической филармонии, чтец Сямрай Алиева и другие гости.
Автор книги Айтян Иманова рассказала о проведенных ею исследованиях, хранящихся в фонде личных архивов Института рукописей документах, принадлежащих Нариману Нариманову, более 150-ти из которых имеют отношение к Гюльсум ханум, ее общественной деятельности и воспоминаниях о сыне Наджафе.
Высоко оценив деятельность и научные изыскания Айтян Имановой, Азизага Наджафов выразил автору книги свою благодарность за пропаганду деятельности азербайджанских женщин-просветителей в лице Гюльсум ханум Наримановой. Ученый также рассказал о связях, налаженных между Институтом рукописей и музеем, плодотворном сотрудничестве и дальнейших перспективах.
Исследователь из Университета Анкары Эланур Кёса Кызыр, которая в настоящее время проводит научные изыскания в Институте рукописей, рассказала о своих исследованиях на тему «Социальная деятельность азербайджанских женщин в начале ХХ века» и подчеркнула, что исследование Айтян ханум является ценным источником для всего тюркского мира.
В заключение слово было предоставлено достойному представителю рода Наримановых Камиле Гусейновой, которая большую часть своей жизни посвятила музею и сохранению и пропаганде наследия Наримана Нариманова. В своем выступлении она поделилась воспоминаниями о Гюльсум ханум, которые слышала от своей бабушки Ильтифат ханум, и выразила благодарность Айтян Имановой за ее труд.
В ходе мероприятия демонстрировался видеоролик о жизненном пути Гюльсум ханум Наримановой и ее семьи, подготовленный младшим научным сотрудником музея Фирузой Агаевой.