Sentyabrın 15-də İran İslam Respublikasının Təbriz şəhərində ustad şair “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni”nin təqdimat mərasimi keçirilib.
Beynəlxalq tədbirdə İran, Türkiyə və Azərbaycandan olan Şəhriyarsevərlər, ədəbiyyatçılar, ustad şairin irsini tədqiq edən alimlər iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Təbriz Universitetinin rektoru Məhəmmədrza Purməhəmmədi, Azərbaycanşünaslıq Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Fərşbafiyan və başqaları çıxış edərək ustad Şəhriyarın həyat və yaradıcılığından danışıblar. Qeyd olunub ki, Şəhriyarın yaradıcılığı nəinki İranda, onun hüdudlarından kənarda da dərin izlər buraxıb. Xalqın milli özünəməxsusluğunu poetik dildə geniş kütlələrə çatdıran şairin xatirəsi daim xatırlanacaq və hörmətlə anılacaq.
Çıxışlardan sonra şairin yaradıcılığını araşdıran görkəmli alimlərə “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni” təqdim edilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyliyə və AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevə öz elmi tədqiqatlarında ustad şair Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın yaradıcılığına geniş yer verdiklərinə görə “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni” təqdim edilib.
Bu yüksək mükafata görə təşəkkürünü bildirən İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, M. Şəhriyar öz yaradıcılığı ilə ayrı-ayrı fərdlərin deyil, bütün xalqların qəlbində yer tapıb. Onun poetik dilini təkrar edə biləcək şair yoxdur.
Təqdimat mərasimindən sonra tədbir mədəni proqramla davam edib.
Tədbirdə Azərbaycanın Təbriz şəhərindəki baş konsulu Əli Əlizadə və İranın Azərbaycandakı səfiri Möhsün Pakayin də iştirak ediblər.

В Тебризе азербайджанским ученым был вручен «Орден культуры Мухаммедгусейна Шахрияра»
15 сентября в городе Тебризе Исламской Республики Иран состоялась презентация Ордена культуры известного поэта Мухаммедгусейна Шахрияра.
В международном мероприятии приняли участие ученые из Ирана, Турции и Азербайджана, любители творчества Шахрияра, литераторы, а также специалисты, исследующие наследие известного поэта.
На церемонии открытия выступили ректор Тебризского университета Мухаммедрза Пурмохаммади, руководитель Исследовательского центра азербайджановедения Ахмед Фершбафийан и другие, которые рассказали о жизни и творчестве видного мастера слова Шахрияра. Было отмечено, что творчество Шахрияра оставило глубокий след не только в Иране, но и за его пределами. Память поэта, который на поэтическом языке донес до широких масс национальную самобытность народа, всегда будет почитаться с уважением.
После выступлений видным ученым, изучающим творчество поэта, был вручен Орден культуры Мухаммедгусейна Шахрияра.
Вице-президенту НАНА, директору Института литературы, академику Исе Габиббейли, члену-корреспонденту НАНА Абульфазу Гулиеву был вручен «Орден культуры Мухаммедгусейна Шахрияра» за то, что азербайджанские ученые в своих научных исследованиях отводили широкое место творчеству видного поэта Мухаммедгусейна Шахрияра.
Выразив благодарность за эту высокую награду, Иса Габиббейли отметил, что Шахрияр своим творчеством стал любимым поэтом всех народов. Нет второго поэта, который смог бы повторить поэтический язык этого видного мастера слова.
После церемонии вручения мероприятие продолжилось культурной программой.
В мероприятии также приняли участие генеральный консул Азербайджана в Тебризе Али Ализаде и посол Ирина в Азербайджане Мохсун Пакаин.