Sentyabrın 15-də İran İslam Respublikasının Təbriz şəhərində ustad şair “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni”nin təqdimat mərasimi keçirilib.
Beynəlxalq tədbirdə İran, Türkiyə və Azərbaycandan olan Şəhriyarsevərlər, ədəbiyyatçılar, ustad şairin irsini tədqiq edən alimlər iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Təbriz Universitetinin rektoru Məhəmmədrza Purməhəmmədi, Azərbaycanşünaslıq Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Fərşbafiyan və başqaları çıxış edərək ustad Şəhriyarın həyat və yaradıcılığından danışıblar. Qeyd olunub ki, Şəhriyarın yaradıcılığı nəinki İranda, onun hüdudlarından kənarda da dərin izlər buraxıb. Xalqın milli özünəməxsusluğunu poetik dildə geniş kütlələrə çatdıran şairin xatirəsi daim xatırlanacaq və hörmətlə anılacaq.
Çıxışlardan sonra şairin yaradıcılığını araşdıran görkəmli alimlərə “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni” təqdim edilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyliyə və AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevə öz elmi tədqiqatlarında ustad şair Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın yaradıcılığına geniş yer verdiklərinə görə “Məhəmmədhüseyn Şəhriyarın mədəniyyət ordeni” təqdim edilib.
Bu yüksək mükafata görə təşəkkürünü bildirən İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, M. Şəhriyar öz yaradıcılığı ilə ayrı-ayrı fərdlərin deyil, bütün xalqların qəlbində yer tapıb. Onun poetik dilini təkrar edə biləcək şair yoxdur.
Təqdimat mərasimindən sonra tədbir mədəni proqramla davam edib.
Tədbirdə Azərbaycanın Təbriz şəhərindəki baş konsulu Əli Əlizadə və İranın Azərbaycandakı səfiri Möhsün Pakayin də iştirak ediblər.

Azerbaijani scientists were submitted “Cultural order of Muhammadhuseyn Shahriyar”
Presentation ceremony of “Cultural order of Muhammadhuseyn Shahriyar” was held in Tabriz, the capital of Iran Islamic Republic, on September 15.
International event brought together literary critics, lovers and researchers of Shahriyar’s creativity from Iran, Turkey and Azerbaijan.
In the opening ceremony, Chancellor of Tabriz University Mohammadrza Purmuhammadi, Head of the Research Center of Azerbaijan studies Ahmad Farshbafian and others spoke about the life and work of master Shahriyar. It was noted that, his creativity has left deep scars not only in Iran but also in abroad.
After speeches notable scientists researching poet’s creativity were submitted “Cultural order of Muhammadhuseyn Shahriyar”.
Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature Academician Isa Habibbayli and corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev were submitted “Cultural order of Muhammadhuseyn Shahriyar” for widely coverage Shahriyar’s creativity in their academic studies.
Being grateful for Highest Premium Isa Habibbayli noted that, M. Shahriyar lives not only in hearts of separate individuals but also in all peoples.
After presentation ceremony, event was followed by a cultural program.
Event was attended by Consulate General of Azerbaijan in Tabriz Ali Alizadeh and Iranian Ambassador to Azerbaijan Mohsun Pakayin as well.