AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclası AMEA-nın prezidenti, institutun baş direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq gündəlikdəki “Əhməd bəy Ağaoğlu və Türk dünyası” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi haqqında, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusiflinin 75, filologiya elmləri doktoru, professor Vüqar Əhmədin isə 60 illik yubileyinin keçirilməsinə dair və digər məsələlər haqqında fikirlərini bölüşüb.
Sonra filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmli 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan ədəbiyyatında soyqırımı mövzusu” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə vurğulayıb ki, Daşnak-bolşevik muzdlu qatillərinin 1918-ci ilin martında Bakıda, Şamaxıda, Qubada Azərbaycan türklərinə qarşı törətdikləri və misli görünməmiş qəddarlıqla həyata keçirdikləri kütləvi qırğınlardan və bu faciəli hadisələrə həsr edilmiş ilk bədii nümunələrin qələmə alınmasından 105 il keçsə də, o əsərlərdə bu gün də sözün haqqa güvənci, emosionallığı, təravəti, kəsəri güclü, magik enerjisi tükənməzdir. İstinad olunan əsərləri vizual nəzərdən keçirdikdə müşahidə olunur ki, “Mart hadiseyi-ələmiyyəsi”ndən sonra isti-isti yazılmış şeir, hekayə, esse, dram əsərləri və s. bədii nümunələrin müəllifləri qətliam, soyqırımı aksiyasının şahidləri və ya zərərdidələri olmuşdur”.
Elmi şurada filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Ədəbi proses” yaradıcılıq müşavirəsinə hazırlığın vəziyyəti barədə iştirakçıları məlumatlandırıb. Təhsil şöbəsinin müdiri Samir Səttarov isə “İnstitutun magistrantlarının attestasiyasının təsdiq edilməsi haqqında” və başqa məsələlərlə bağlı məlumat verib. Elmi katib, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı gündəlikdəki çap və müsabiqə məsələrindən danışıb.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Открыв заседание, президент НАНА, генеральный директор института, академик Иса Габиббейли поделился своими мыслями о таких вопросах, стоящих на повестке дня, как проведение международной научной конференции «Ахмед бек Агаоглу и Тюркский мир», 75-летнего юбилея доктора филологических наук Вагифа Юсифли и 60-летнего юбилея доктора филологических наук, профессора Вугара Ахмеда и т.д.
Затем доктор филологических наук, профессор Асиф Рустамли выступил с докладом «Тема геноцида в азербайджанской литературе», посвященным 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев. В докладе подчеркивалось, что хотя с жестоких массовых погромов, совершенных в марте 1918 года дашнако-большевистскими преступниками против азербайджанских тюрков в Баку, Шемахе, Губе, и появления первых художественных образцов, посвященных этим трагическим событиям, прошло уже 105 лет, эмоциональность, свежесть, сила, магическая энергия слова в этих произведениях неисчерпаема. Визуально проанализировав указанные произведения, мы можем убедиться, что «авторы стихотворных произведений, рассказов, эссе, драматических произведений и прочих литературных образцов, которые были написаны по горячим следам мартовских событий, были свидетелями или сами пострадали во время совершенных погромов и акций геноцида».
На Ученом совете доктор филологических наук Вагиф Юсифли рассказал о подготовке к творческому совещанию «Литературный процесс».
Далее заведующий Отделом образования Самир Саттаров говорил «Об утверждении результатов аттестации магистрантов института» и прочих вопросах, а ученый секретарь, доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли – о вопросах, связанных с издательской деятельностью.