İtaliyanın L’Aquila şəhərində Tanturri Fondunun təsis etdiyi məşhur 42-ci “Scanno” mükafatının təqdimat mərasimi keçirilib.
Ənənəvi olaraq hər il Tanturri Fondu ədəbiyyat, hüquq, sosiologiya, ekologiya, tibb, musiqi, ədəbiyyat və digər nominasiyalar üzrə fərqlənən şəxslərə “Scanno” mükafatını təqdim edir. Tanınmış Azərbaycan yazıçısı, akademik Kamal Abdullayev da italiyalı oxucular tərəfindən böyük maraqla qarşılanan “Yarımçıq əlyazma” romanına görə bu ölkədə ən prestijli mükafatlardan sayılan ədəbiyyat üzrə xüsusi “Scanno” mükafatına layiq görülüb.
1972-ci ildə italiyalı yazıçı, jurnalist Rikkardo Tanturri de Horatio tərəfindən təsis olunmuş “Scanno” mükafatı müxtəlif sahələr üzrə böyük istedad sahibləri, qeyri-adi yaradıcılıq qabiliyyətinə malik şəxslərin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu günədək “Scanno”ya layiq görülmüş şəxslər arasında İtaliyanın sabiq Baş naziri Romano Prodi, Nobel mükafatçısı Mario Vargas Llosa, məşhur aktyor Mikele Plaçido, dünyanın müxtəlif ölkələrinin ali dövlət mükafatları ilə təltif olunmuş görkəmli şəxslər yer alır. Akademik Kamal Abdullayevin da bu cür mükafata layiq görülməsi Azərbaycan ədibinin yaradıcılığına dünya miqyasında verilən qiymətin göstəricisidir.
Mərasimdə vurğulanıb ki, Kamal Abdullayevin “Yarımçıq əlyazma” romanı ədəbi keyfiyyətinə və böyük tirajla satışına görə seçilən nəşrlər arasındadır. Romanda klassik ədəbiyyatla qədim tarixə aid mifologiyanın vəhdətdə təqdim olunması italiyalı ədəbiyyatsevərlərin diqqətini cəlb edib.
Tədbirdə Kamal Abdullayevin adından mükafatı alan Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Vaqif Sadıqov çıxış edərək ədəbiyyatımıza verilən bu qiymətə görə Fondun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

Academician Kamal Abdullayev awarded with Prize «Scanno» in Italy
Italian city L`Akuila hosted the ceremony of the prestigious 42th Prize Scanno, established by the Fund Tanturri.
Famous Azerbaijani writer, Academician Kamal Abdullayev also honored with this award. The event was attended by representatives of the literary, cultural and political circles in Italy, artists and journalists.
Traditionally, each year, the Foundation presents the award Tanturri Scanno to the persons who distinguished themselves in the field of literature, law, sociology, ecology, medicine, music, and other categories. Writer Kamal Abdullayev was awarded one of the most prestigious awards in the field of literature in Italy - Scanno for the novel "Unfinished Manuscript" that aroused great interest of Italian readers. Award Scanno, established by the Italian writer and journalist Ricardo de Horatio Tanturri in 1972, is of great importance in terms of the evaluation of individuals with great talent and original creativity in various fields. Until now, owners of premium Scanno were former Italian Prime Minister Romano Prodi, Nobel laureate Mario Vargas Llosa, the famous actor Michele Placido, and other prominent figures who awarded the highest state awards of different countries. Writer Kamal Abdullayev’s awarding with such a prestigious award is a testament to the high evaluation of global creativity of the Azerbaijani writer.
At the ceremony it was stressed that Kamal Abdullayev's novel "Unfinished Manuscript" entered into a number of publicationsf for its literary quality and high level of sales. Synthesis of classic literature from ancient mythology. presented in the novel attrcated attention of Italian literature lovers.
Azerbaijani Ambassador to Italy Vagif Sadikhov who got the Award on behalf of Kamal Abdullayev expressed his gratitude to the Fund for such a high assessment given to our literature.