MEK-də tanınmış şair, yazıçı, professor Hamlet İsaxanlı ilə görüş keçirilib
Aprelin 19-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) tanınmış ziyalı və ictimai xadim, şair, yazıçı və publisist, professor Hamlet İsaxanlı ilə görüş keçirilib.
Alimin 75 illik yubileyi münasibətilə baş tutan görüşdə elm xadimləri, oxucular və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Öncə professor H.İsaxanlının MEK-ə hədiyyə etdiyi özünün müəllifi olduğu, həmçinin şəxsi kitabxanasından elmin müxtəlif sahələrini əhatə edən, Azərbaycan və xarici dillərdə olan çoxsaylı nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Xəzər Universitetinin təsisçisi, Direktorlar və Qəyyumlar Şurasının sədri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Hamlet İsaxanlı Azərbaycanın müstəqillik illərinin idealları, imkanları əsasında formalaşmış görkəmli azərbaycanlı ziyalısıdır. Akademik Hamlet İsaxanlını ötən il Gürcüstan Respublikası Elmlər Akademiyasının xarici üzvü seçilməsi münasibətilə geniş ictimaiyyət qarşısında bir daha təbrik edərək bu hadisənin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Alimin pedaqoji fəaliyyətinə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Riyaziyyatçılar Cəmiyyəti içərisində Hamlet İsaxanlının özünəməxsus ciddi bir yeri olduğunu, həmçinin çoxcəhətli fəaliyyət istiqaməti ilə cəmiyyətə təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA-nın rəhbəri bildirib ki, dəqiq və humanitar elmlər arasında bir körpü olacaq, hər iki tərəfə xidmət edə biləcək çox az sayda insanlar var. “Onlardan biri də ölkəmizdə məhz Hamlet İsaxanlıdır. Hamlet müəllimin müəllifi olduğu “Əlkimya: elm, sənət və mistika” əsəri də ölkəmizdə təbiət ilə humanitar elmlərinin qarşılıqlı əlaqəsi, münasibəti məsələlərini elmi səviyyədə əks etdirən fundamental monoqrafik tədqiqatdır. Bu barədə birinci, təməl kitabı, təxminən yarım əsr bundan əvvəl Akademiyanın müxbir üzvü, mərhum Xudu Məmmədov yazıb. Onun “Qoşa qanad” kitabı da elmlə sənətin vəhdətini təşkil edib. Bundan əlavə, Hamlet İsaxanlı ciddi bir tədqiqatçı olaraq nizamişünaslığa, orta əsr Azərbaycan ədəbiyyatının öyrənilməsinə böyük xidmət göstərib, üfüq açıb və əsaslandırıb”, - deyə Akademiyanın rəhbəri diqqətə çatdırıb.
Xəzər Universitetini professor Hamlet İsaxanlının şah əsəri kimi səciyyələndirən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu universitet ölkəmizi dünyada istər layihələri, istərsə də təhsili ilə tanıdan bir neçə qabaqcıl təhsil ocaqlarından biridir.
Çıxışı zamanı akademik İsa Həbibbəyli onu da qeyd edib ki, MEK-də tanınmış ziyalılarla bu cür görüşlərin təşkili təqdirəlayiq təşəbbüsdür.
Daha sonra çıxış edən MEK-in baş direktoru, professor Məmməd Əliyev tədbir iştirakçılarını salamlayaraq onları rəhbəri olduğu kitabxanada görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Baş direktor professor Hamlet İsaxanlı tərəfindən kitabxanaya tədqim edilən və müxtəlif elm sahələrini əhatə edən dəyərli nəşrlərin fondlarda xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcəyini və gələcəkdə bu nəşlərdən ibarət alimin şəxsi kitab kolleksiyasının yaradılacağını da vurğulayıb. Baş direktor, həmçinin alimin elmi və ədəbi fəaliyyətinə də toxunub.
Görüşdə, o cümlədən AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, professor İlham Məmmədzadə, institutun icraçı direktoru, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Bədirxan Əhmədov, Xəzər Universitetinin rektoru, dosent İradə Xəlilova çıxış edərək Hamlet İsaxanlının yaradıcılığı barədə fikirlərini bölüşərək ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar. Xəzər Universitetinin Dillər və ədəbiyyatlar departamentinin müdiri, dosent Dilbər Zeynalova öz növbəsində H.İsaxanlının müəllifi olduğu “Dalğalarla yan-yana” şeirini səsləndirib.
Sonda çıxış edən professor H.İsaxanlı tədbirin təşkilində əməyi keçənlərə, o cümlədən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə və MEK-in baş direktoru, professor Məmməd Əliyevə xüsusi təşəkkürünü bildirərək kitabın və kitabxananın cəmiyyətin inkişafındakı rolundan bəhs edib. Alim, həmçinin tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.

В ЦНБ состоялась встреча с известным поэтом, писателем, профессором Гамлетом Исаханлы
19-го апреля в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась встреча с известным общественным деятелем, поэтом, писателем и публицистом, профессором Гамлетом Исаханлы.
На встрече, которая была приурочена к 75-летнему юбилею профессора, приняли участие ученые, читатели и представители СМИ.
До начала мероприятия гости ознакомились с выставкой, на которой были представлены книги Гамлета Исаханлы, а также многочисленные издания на азербайджанском и иностранных языках из личной библиотеки профессора, охватывающие различные отрасли науки, которые он преподнес в дар ЦНБ.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что учредитель университета «Хазар» и председатель Совета директоров и попечителей этого ВУЗа, доктор физико-математических наук, профессор Гамлет Исаханлы является видным представителем интеллигенции, опирающимся в своей деятельности на идеалы, которые сформировались в период независимости Азербайджана. Академик в очередной раз поздравил Гамлета Исаханлы с его избранием в прошлом году иностранным членом Национальной академии наук Грузии и подчеркнул значение этого события для нашей страны.
Говоря о научной и педагогической деятельности профессора, руководитель НАНА отметил, что Гамлет Исаханлы занимает серьезное место в Математическом обществе Азербайджана, но, в то же время, известен своей многогранной деятельностью, добавив при этом, что есть очень мало людей, которые могут быть мостом между точными и гуманитарными науками и вносить лепту в развитие обеих сфер: «Гамлет Исаханлы является именно одним из таких людей. Его труд «Алхимия: наука, искусство и мистика» является фундаментальным монографическим исследованием, посвященным изучению взаимосвязей между естественными и гуманитарными науками. Первую книгу в данной области почти полвека тому назад написал член-корреспондент НАНА, покойный ученый Худу Мамедов. В его книге «Два крыла» повествуется о единстве науки и искусства. Помимо этого, будучи серьезным исследователем, Гамлет Исаханлы внес весомый вклад в развитие низамиведения, изучение средневековой азербайджанской литературы».
Сказав, что университет «Хазар» является коронным произведением профессора Гамлета Исаханлы, академик Иса Габиббейли сообщил, что этот университет является одним из нескольких передовых учебных заведений, которое своими проектами и предоставляемым образованием снискало известность во всем мире.
В заключение своего выступления президент НАНА подчеркнул, что организация в ЦНБ подобных встреч с известными представителями интеллигенции является похвальной инициативой.
Затем выступил генеральный директор ЦНБ, профессор Мамед Алиев, который поприветствовал участников мероприятия и подчеркнул, что ценные издания, подаренные профессором Гамлетом Исаханлы библиотеке, составят основу будущей личной книжной коллекции ученого. Генеральный директор также рассказал о многогранной научной и литературной деятельности профессора.
В ходе встречи также выступили генеральный директор Института философии и социологии НАНА, профессор Ильхам Мамедзаде, исполнительный директор института, доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, профессор Бадирхан Ахмедов, ректор университета «Хазар», доцент Ирада Халилова, которые поделились своими мыслями о творчестве Гамлета Исаханлы и пожелали ему успехов в дальнейшей деятельности. Заведующая Департаментом языков и литературы университета «Хазар», доцент Дильбяр Зейналова прочитала стихотворение Гамлета Исаханлы «Dalğalarla yan-yana».
Далее выступил профессор Гамлет Исаханлы, который выразил глубокую благодарность президенту НАНА, академику Исе Габиббейли и генеральному директору ЦНБ, профессору Мамеду Алиеву, а также всем организаторам мероприятия, и рассказал о роли книг и библиотек в развитии общества. Ученый также ответил на вопросы участников встречи.