AMEA-nın müxbir üzvü Zöhrab Vəliyevin 70 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
İyunun 7-də AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunda Nyu-York Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü, ölkəmizdə fizika elminin inkişafında mühüm xidmətləri olan görkəmli alim Zöhrab Vəliyevin 70 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., Fizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Arif Həşimov, həmin müəssisənin əməkdaşları və mərhum alimin ailə üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Fizika İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş muzeyi, akademik Həsən Abdullayevin xatirə otağını ziyarət edib, həmçinin müəssisənin tarixini əks etdirən stendlərlə tanış olub.
Giriş nitqi ilə çıxış edən akademik Arif Həşimov tədbirin AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Zöhrab Vəliyev ali təhsilini M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində alıb, 1977-1986-cı illərdə Azərbaycan SSR EA-nın Fizika İnstitutunda, 1986-cı ildən ömrünün sonunadək isə Naxçıvan Dövlət Universitetində (NDU) müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. A.Həşimov bugünlərdə Naxçıvan Dövlət Universitetində Zöhrab Vəliyevlə bağlı keçirilən tədbirdə iştirakı barədə də məlumat verib, alimin daim zəngin həyatı və elmi yaradıcılığı ilə xatırlanacağını söyləyib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli görkəmli fizik alim Zöhrab Vəliyevlə uzun illər Naxçıvan Dövlət Universitetində birgə çalışdığını, onun tədqiqatları və müəllifi olduğu məqalələrlə, eləcə də kadr hazırlığı sahəsindəki fəaliyyəti ilə ölkəmizdə fizika elminin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini deyib. Həmçinin bildirib ki, Zöhrab Vəliyev Universitetdə çalışdığı illərdə bu ali təhsil ocağının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, müasir standartlara uyğun qurulması, elmi-texniki bazasının gücləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı istiqamətində yorulmaz fəaliyyəti ilə seçilib. Qeyd edib ki, ölkə başçısının 5 iyun 2023-cü il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda Naxçıvan Dövlət Universiteti ilə bağlı maddələrin də yer alması vaxtilə Zöhrab Vəliyevin NDU-da başladığı işlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayacaq.
Alimin şəxsi keyfiyyətlərinə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli onun ideal ailə başçısı, məsuliyyətli, səmimi və mehriban bir insan, dost, yorulmaz tədqiqatçı olduğunu, öz tələbələrinə diqqət və qayğı ilə yanaşdığını bildirib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Hüseynov, Fizika İnstitutunun laboratoriya müdirləri akademik Cavad Abdinov, AMEA-nın müxbir üzvü Səlimə Mehdiyeva, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Mirbaba Babayev və şöbə müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Eldar Həsənov çıxış edərək alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun yüksək elmi potensiala malik olmasından, ölkəmizdə fizika elminin inkişafındakı xidmətlərindən, insani keyfiyyətlərindən danışıb, qısa ömründə yaratdığı zəngin elmi irsi ilə daim qəlblərdə yaşayacağını söyləyiblər.
Daha sonra görkəmli alimin ailəsi adından oğlu Əhməd Vəliyev çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə səsləndirilən fikirlərlə alimin həyatı və yaradıcılığının yeni məqamlarına işıq salındığını söyləyib, xeyirxahlığı və yaxşı əməlləri ilə xatırlanan Zöhrab Vəliyevin daim qəlblərdə yaşayacağını deyib.

7-го июня в Институте физики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось мероприятие, посвященное 70-летнему юбилею действительного члена Нью-Йоркской академии наук, члена-корреспондента НАНА, выдающегося ученого Зохраба Велиева, имеющего большие заслуги в развитии физики в республике.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, и.о. первого вице-президента НАНА, генеральный директор Института физики, академик Ариф Гашимов, сотрудники научного учреждения и члены семьи покойного ученого.
До начала мероприятия президент НАНА, академик Иса Габиббейли посетил музей в Институте физики, посвященный памяти общенационального лидера Гейдара Алиева, и мемориальную комнату академика Гасана Абдуллаева, а также ознакомился со стендами, отражающими историю института.
В своей вступительной речи академик Ариф Гашимов сообщил, что мероприятие проводится по инициативе руководства НАНА. Отметив, что Зохраб Велиев окончил Физический факультет Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, в 1977-1986 гг. работал в Институте физики АН Азербайджанской ССР, а с 1986 года до конца своих дней занимал различные должности в Нахчыванском государственном университете (НГУ), академик рассказал о своем участии на мероприятии, которое прошло недавно в Нахчыванском государственном университете в связи с юбилеем Зохраба Велиева, и подчеркнул, что память о видном ученом, запомнившемся своей многогранной жизнью и научной деятельностью, будет жить всегда.
Затем выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который сообщил, что долгие годы работал вместе с видным ученым-физиком Зохрабом Велиевым в Нахчыванском государственном университете, ученый внес весомый вклад в развитие физики в стране своими исследованиями и научными трудами, а также плодотворной деятельностью в сфере подготовки кадров. Академик отметил, что за годы работы в университете Зохраб Велиев неустанно претворял в жизнь мероприятия, нацеленные на совершенствование деятельности высшего учебного заведения в соответствии с современными стандартами, усиление научно-технической базы и подготовку высокоспециализированных кадров. Президент НАНА подчеркнул, что связанные с НГУ пункты «Государственной программы социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы», утвержденной по Распоряжению главы государства от 5 июня 2023 года, сыграют важную роль в реализации мероприятий, начатых в свое время Зохрабом Велиевым.
Говоря о личных качествах ученого, академик Иса Габиббейли сообщил, что он был идеальным главой семьи, ответственным, чутким и добрым человеком, искренним другом, неустанным исследователем, всегда с большим вниманием и заботой относился к своим студентам.
На мероприятии также выступили вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, член-корреспондент НАНА Вели Гусейнов, заведующие лабораториями Института физики – академик Джавад Абдинов, член-корреспондент НАНА Салима Мехтиева, доктор физико-математических наук Мирбаба Бабаев и заведующий отделом, доктор философии по физике Эльдар Гасанов, которые поделились своими воспоминаниями об ученом и рассказали о его научном потенциале и созданном за короткую жизнь научном наследии, заслугах в развитии физики в республике, человеческих качествах, и подчеркнули, что память о Зохрабе Велиеве всегда будет жить в сердцах людей.
Далее от имени семьи выдающегося ученого выступил его сын Ахмед Велиев, который поблагодарил организаторов и участников мероприятия.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли. Президент НАНА отметил, что озвученные на мероприятии мысли пролили свет на неизвестные стороны жизни и деятельности ученого, который запомнился коллегам и друзьям своей доброжелательностью и хорошими поступками.