Akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun “Fəxri professoru” seçilib
İyunun 16-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Özbəkistanın Miqumi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, ölkələrimiz arasında min illərə dayanan dostluq, qardaşlıq əlaqələri son illərdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyayevin sıx münasibətləri sayəsində özünün ən yüksək mərhələsinə çatıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün Özbəkistan həm də Türk dünyasına inteqrasiya istiqamətində böyük addımlar atıb və türkdilli ölkələrlə münasibətdə hər sahədə sıx əməkdaşlıq açıq şəkildə müşahidə olunur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Özbəkistan Elmlər Akademiyası arasında elmi əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumunun imzalandığını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bu gün AMEA-nın elmi müəssisələrinin Özbəkistanın bir çox aidiyyəti qurumları ilə əməkdaşlıq etdiklərini söyləyib.
Ədəbiyyat İnstitutu ilə Özbəkistanın elm, təhsil qurumları ilə geniş əlaqələrinin mövcud olduğunu deyən AMEA rəhbəri 2014-cü ildən etibarən hər il Ədəbiyyat İnstitutunda böyük özbək şairi Əlişir Nəvaiyə həsr olunmuş konfransların keçirildiyini, müəssisə əməkdaşlarının mütəmadi olaraq Özbəkistanda Nəvai konfranslarında iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinovun təklifi ilə “Nəvai günləri” konfransı bu il ilk dəfə Bakıda başlayıb, AMEA-nın Rəyasət Heyətində davam edib, Özbəkistanda isə yekunlaşıb.
“Ötən illər ərzində Ədəbiyyat İnstitutunda Məhəmməd Babur, Məqsud Şeyxzadə və Qafur Qulama həsr olunmuş tədqiqatlar aparılıb, konfranslar keçirilib. İnstitutun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının bir buraxılışı bütövlükdə Özbəkistana həsr olunub. Ədəbiyyat İnstitutunda Əlişir Nəvai Mərkəzi fəaliyyət göstərir, eləcə də Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində Məhəmməd Füzuli adına Mərkəz fəaliyyətdədir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunda Özbəkistan ədəbiyyatına dair tədqiqatların davam etdirildiyini, dissertasiya işlərinin yazıldığını söyləyib, qonaqları AMEA-da görməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Miqumi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun rektoru, professor Dilnoza Xocayeva çıxış edərək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. O, ölkələrimiz arasında tarixən mövcud olan dostluq, qardaşlıq münasibətlərindən danışıb, birgə layihələrin təşkilində, tədqiqatların aparılmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi Binnətova, filologiya elmləri doktoru Yaşar Qasımbəyli, Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru Niqora Kadirova, professorlar Nigora Erkaboyeva və Dilnoza Camoliddinova çıxış edərək görüşün əhəmiyyətinə toxunub, gələcək əməkdaşlıq imkanlarından danışıblar.
Çıxışlardan sonra akademik İsa Həbibbəyliyə və filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi Binnətovaya Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun “Fəxri professoru” seçilmələri münasibətilə diplomlar təqdim olunub. Diplomları Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun rektoru, professor Dilnoza Xocayeva təqdim edib.
Görüşdə Miqumi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun təhsil işləri üzrə prorektor Nərgizə Babayeva, Təhsilin keyfiyyətinə nəzarət şöbəsinin müdiri Aybək Bozorov, Birgə təhsil proqramlarının koordinasiya şöbəsinin müdiri Şahnoza Qarşiyeva və Planlaşdırma və maliyyə şöbəsinin müdiri Nadir Xalikov da iştirak ediblər.

16-го июня в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась встреча с делегацией Кокандского государственного педагогического института имени Мукими (Узбекистан).
В своем выступлении на мероприятии президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что дружеские и братские связи между нашими народами уходят корнями вглубь тысячелетий, а в последние годы благодаря дружеским отношениям между Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым достигли своего наивысшего расцвета. Академик отметил, что сегодня Узбекистан делает большие шаги в направлении интеграции с тюркским миром, наблюдается тесное сотрудничество с тюркоязычными странами во всех сферах.
Напомнив о том, что между Национальной академией наук Азербайджана и Академией наук Республики Узбекистан был подписан меморандум о взаимопонимании по научному сотрудничеству, академик Иса Габиббейли добавил, что сегодня научные учреждения НАНА сотрудничают со многими соответствующими организациями Узбекистана.
Сказав, что широкие связи установлены и между руководимым им Институтом литературы и научными, образовательными учреждениями Узбекистана, президент НАНА сообщил, что с 2014 года в Институте литературы ежегодно проводятся конференции, посвященные великому узбекскому поэту Алишеру Навои, также сотрудники института периодически принимают участие на соответствующих конференциях в Узбекистане. Академик подчеркнул, что по инициативе ректора Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, профессора Шухрата Сирожиддинова впервые в этом году конференция «Алишер Навои и XXI век» началась в Баку, продолжилась в Президиуме НАНА и завершилась в Узбекистане.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «В прошлые годы в Институте литературы велись исследования и прошли конференции, посвященные Мухаммаду Бабуру, Максуду Шейхзаде и Гафуру Гуляму. Один из выпусков журнала «Сравнительное литературоведение» был целиком посвящен Узбекистану. В Институте литературы функционирует Центр Алишера Навои, а в Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы – Центр имени Мухаммеда Физули».
Сказав, что в Институте литературы продолжаются исследования и ведется работа над диссертациями, посвященными узбекской литературе, руководитель НАНА еще раз сердечно поприветствовал гостей.
В свою очередь, ректор Кокандского государственного педагогического института имени Мукими, профессор Дилноза Ходжаева поблагодарила руководство Академии наук за проявленное гостеприимство. Она рассказала об исторически сложившихся дружеских, братских отношениях между нашими странами, а также выразила заинтересованность в реализации совместных проектов и проведении исследований.
В ходе встречи также выступили заведующая Отделом азербайджано-туркмено-узбекских литературных связей Института литературы, доктор филологических наук Алмаз Ульви Биннатова, доктор филологических наук Яшар Гасымбейли, проректор Кокандского государственного педагогического института по международному сотрудничеству Нигора Кадирова, профессора Нигора Эркабоева и Дилноза Жамолиддинова, которые подчеркнули значимость встречи и рассказали о перспективах дальнейшего сотрудничества.
Затем академику Исе Габиббейли и доктору филологических наук Алмаз Ульви Биннатовой были вручены дипломы Почетного профессора Кокандского государственного педагогического института имени Мукими. Дипломы ученым вручила ректор института, профессор Дилноза Ходжаева.
На встрече также приняли участие проректор Кокандского государственного педагогического института имени Мукими по учебной работе Наргиза Бабаева, заведующий Отделом контроля за качеством образования Айбек Бозоров, заведующая Отделом координации совместных образовательных программ Шахноза Гаршиева и заведующий Отделом планирования и финансов Надир Халиков.